Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Kaktusy doniczkowe – 5 najlepszych gatunków do uprawy w domu

Kaktusy to jedne z najbardziej lubianych domowych roślin doniczkowych. Większość z nich jest łatwa w uprawie i nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Są one świetne dla osób zapracowanych i zapominalskich, ponieważ nie trzeba ich często podlewać. Kaktusy doniczkowe to bardzo oryginalne rośliny. W uprawie doniczkowej spotyka się wiele gatunków. Różnią się one wielkością, formą, ilością i rodzajem cierni, kolorem, a także wyglądem kwiatów.

Kaktusy to rośliny długowieczne, które mogą żyć nawet ponad 200 lat. Można z ich stworzyć bardzo ciekawe aranżacje roślinne, pasujące do każdego wnętrza. Rośliny te będą wyglądać dobrze zarówno w ciepłych rustykalnych wnętrzach, jak i tych surowych minimalistycznych, industrialnych i skrajnie nowoczesnych. Wiele z nich można również w okresie wiosenno- letnim uprawiać na balkonie, tarasie oraz w pojemnikach w ogrodzie. Przyjrzymy się nieco bliżej uprawie najciekawszych gatunków.

Najpiękniejsze gatunki kaktusów domowych to:

kaktusy doniczkowe

1. Kaktus wężowy Aporocactus Mallisonii

Ten bardzo spektakularnie wyglądający kaktus jest niezwykle łatwy w uprawie. Może on być nie tylko ozdobą mieszkania, ale również balkonu czy ogrodu, gdzie można wystawić go na lato. Pamiętajmy jednak, że powinien on rosnąć na stanowisku o świetle rozproszonym, a nie w silnym bezpośrednim promieniowaniu słonecznym.

Kaktusy wężowe najlepiej rosną w żyznej, przepuszczalnej ziemi o lekko kwaśnym odczynie. Rośliny lubią zraszanie (szczególnie w czasie letnich upałów). Choć doskonale znoszą one krótkie okresy suszy, to, aby ładnie kwitły warto je umiarkowanie, ale w miarę regularnie podlewać. W okresie kwitnienia potrzebują też więcej składników pokarmowych, których dostarczymy im, stosując wieloskładnikowy mineralny nawóz do kaktusów.

Pędy kaktusa wężowego są bardzo charakterystyczne- długie, cienkie i zwisające. Ich powierzchnia jest gęsto pokryta cienkimi cierniami. Jest to świetny gatunek do wiszących doniczek lub kwietników. Wiosną kaktus pięknie zakwita. Wytwarza on liczne intensywnie różowe kwiaty.

kaktus wężowy

2. Fotel teściowej (Echinokaktus) Echinocactus grusonii

Echinokaktus to jeden z najbardziej znanych i najczęściej uprawianych kaktusów. Jest on długowieczny, bardzo łatwy w uprawie i może osiągać spore rozmiary- do 80 cm średnicy oraz 1,3 metra wysokości. Roślina kształtem przypomina nieco fotel o zaokrąglonym kształcie stąd jej potoczna nazwa fotel teściowej.

Kaktus ten pokryty jest gęsto długimi i ostrymi kolcami, a jego wierzchołek jest silnie owłosiony. Kolce oraz włoski mogą mieć kolor żółty, kremowy lub biały.

Gatunek ten wytwarza piękne żółte kwiaty, ale dopiero po około 8 latach uprawy.

Echinokaktusa możemy na okres wiosny i lata wystawić na dwór. Pamiętajmy jednak, aby początkowo przez jakiś czas trzymać go w miejscu nie w pełni nasłonecznionym, a raczej w świetle rozproszonym. Nieprzyzwyczajona do bezpośredniego silnego promieniowania słonecznego na zewnątrz roślina może ulec poparzeniu.

kaktus fotel teściowej

3. Głowa starca Cephalocereus senilis

Ten kaktus o bardzo nietypowym wyglądzie swoją nazwę zawdzięcza temu, że jest gęsto pokryty długimi białymi lub szarymi włoskami. Gatunek ten wywodzi się z Meksyku. W naturze osiąga on 15 metrów wysokości i 30 cm średnicy, a kwitną dopiero stare okazy. Kwiaty pojawiają się w szczytowych częściach roślin, zwykle na wysokości ponad 6 metrów. Kwiaty są kremowo-żółte, ich długość wynosi do 10 cm a szerokość 7,5 cm.

W warunkach domowej uprawy kaktusy te nie kwitną, ale i tak są niezwykle dekoracyjne ze względu na swoje fantazyjne owłosienie.

Głowa starca nie jest bardzo trudna w uprawie, choć jest to kaktus dosyć wrażliwy, któremu trzeba zapewnić dobre warunki wzrostu. Posadźmy go w żyznej mineralnej ziemi o odczynie obojętnym i pamiętajmy, że w okresie intensywnego wzrostu, który przypada wiosna i jesienią, roślina wymaga regularnego podlewania. Podlewamy go ostrożnie, wlewając ustaną wodą o temperaturze pokojowej do podstawka.

W czasie letnich upałów kaktus ten lubi zraszanie lub zamgławianie. Pamiętajmy jednak, aby wykonywać je rano lub przed południem, by roślina zdążyła całkowicie obeschnąć do wieczora. Jeśli kilkukrotnie zostawimy ją mokrą na noc, wówczas szybko zacznie gnić.

kaktus głowa starca

4. Czapka biskupa Astrophytum myriostigma

Ten również pochodzący z Meksyku gatunek swoją nazwę zawdzięcza osobliwemu kształtowi. Roślina ma głęboko żebrowaną łodygę (5 żeber z ostrymi krawędziami) przypominającą kształtem gwiazdę lub biskupią mirtę. W uprawie doniczkowej kaktus ten osiąga od 20 do 40 cm wysokości. Jest to gatunek kwitnący o wyjątkowo dekoracyjnych kwiatach. Mają one intensywnie żółty słoneczny kolor, pięknie słodko pachną i są wielkości do 6 cm. Rośliny zaczynają kwitnąć w wieku około 3 lat.

Czapka biskupa lubi słoneczne stanowiska i przepuszczalne lekkie podłoże. Rośliny podlewamy rzadko nawet w okresie letnim, a zimą jeszcze bardziej ograniczamy podlewanie. Od czasu do czasu warto Astrophytum zasilić nawozem do kaktusów.

kaktus czapka biskupa

5. Królowa jednej nocy Selenicerus grandiflorus

Królowa jednej nocy naturalnie występuje w Ameryce Środkowej i Południowej. Żebrowane pędy tego niezwykłego kaktusa są cienkie (do 3 cm średnicy) i bardzo długie- mogą one dorastać nawet do 5 metrów. Roślinę koniecznie trzeba posadzić przy podporze, ponieważ pędy wiją się i pną przy pomocy korzeni czepnych.

Ten kaktus o nieco chaotycznej splątanej formie niektórym osobom może wydawać się mało atrakcyjny, jednak zdecydowanie warto podjąć się jego uprawy ze względu na niesamowite kwiaty.

Kaktus ten wytwarza ogromne (do 30 cm średnicy) bardzo dekoracyjne i pachnące kwiaty, których płatki mają kolor od kremowego, poprzez złocistożółty po brązowo- czerwony. Zarówno rurka kwiatowa, jak i zalążnia są pokryte włoskami oraz cierniami. Gatunek ten jest niezwykły również dlatego, że jego cudowne kwity przekwitają już po jednej nocy, stąd nazwa królowa jednej nocy.

Selenicerus najlepiej czuje się w żyznej, przepuszczalnej, lekko kwaśniej glebie. Latem ustawiamy go na stanowisku lekko zacienionym, natomiast zimą na jaśniejszym. W czasie letnich upałów wymaga dosyć obfitego i regularnego podlewania.

kaktus królowa jednej nocy

Kaktusy doniczkowe w domu ogromną satysfakcją

Uprawa kaktusów daje ogromną satysfakcję, a ich oryginalny wygląd nada charakteru każdemu wnętrzu. Nic więc dziwnego, że uprawa domowa uprawa tych roślin od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Choć są to piękne rośliny, to pamiętajmy, że ich ciernie mogą być niebezpieczne. Zachowajmy więc szczególna ostrożność podczas przesadzania oraz pielęgnacji roślin, a jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta, wówczas lepiej całkowicie zrezygnować z uprawy kaktusów.

kaktusy

Ciekawe gatunki kaktusów znajdziemy w kwiaciarniach, centrach ogrodniczych, ale również często są one dostępne w sprzedaży na przykład przy palmiarniach miejskich czy na targach ogrodniczych. Zdarza się również, że wieloletni hodowcy- amatorzy i pasjonaci kaktusów samodzielnie je rozmnażają i sprzedają sadzonki. Kaktusy można rozmnażać również z nasion, ale jest to proces trudny i bardzo czasochłonny, więc rzadko stosowany.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl