Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Jakie krzewy i drzewka owocowe można uprawiać na tarasie i balkonie?

Na balkonach i tarasach najczęściej uprawimy kwitnące rośliny ozdobne oraz zioła. Coraz popularniejsza staje się również balkonowa uprawa warzyw na przykład pomidorów, papryki, fasolki szparagowej, a nawet ziemniaków. Nadal jednak niewiele osób decyduje się na posadzenie na balkonie lub tarasie krzewów i drzewek owocowych. Tymczasem istnieje wiele odmian roślin sadowniczych, które możemy z powodzeniem posadzić w pojemnikach.

Dbając odpowiednio o krzewy i drzewka owocowe posadzone w dużych donicach bądź skrzyniach na balkonie lub tarasie, doczekamy się obfitych zbiorów pysznych owoców. Satysfakcja z prowadzenia własnego mini sadu jest ogromna. Uprawa większości gatunków, które możemy posadzić w pojemnikach, nie jest trudna. Wymaga jednak systematycznego podlewania, nawożenia, a u niektórych gatunków również innych drobnych zabiegów pielęgnacyjnych, jak na przykład przycinanie. Dowiedz się, jak uprawiać owoce na balkonie.

Balkonowa uprawa drzewek owocowych - czy to dobry pomysł?

Oczywiście na balkonie nie jesteśmy w stanie założyć sadu z prawdziwego zdarzenia, jednak możemy urządzić piękny mini sad pełen smacznych owoców. Do wyboru mamy wiele karłowatych odmian drzew i krzewów owocowych, a także rośliny pnące i zwisające. Możliwości aranżacji owocowego zakątka na balkonie lub tarasie są więc ogromne.

Nawet na niewielkiej powierzchni możemy wyczarować piękną kompozycję z roślin owocowych i doczekać się obfitego plonu. Pamiętajmy, że do wykorzystania mamy nie tylko powierzchnię podłogi, ale również wszelkie balustrady oraz parapety. Można także zamontować na ścianie budynku kwietniki, które sprawdzą się idealnie w przypadku roślin o zwisającym pokroju jak na przykład truskawki czy poziomki o przewieszających się pędach.

Decydując się na uprawę owoców na balkonie, powinniśmy pamiętać o kilku prostych zasadach, dzięki którym rośliny będą zdrowe, a polny owoców wysokie:

- pojemniki do uprawy krzewów i drzewek owocowych powinny być głębokie na co najmniej 4-50 cm, aby korzenie mogły swobodnie się rozrastać,

- zanim wybierzemy rośliny na nasz balkon lub taras, sprawdźmy, jakie wymagania mają dane gatunki. Większość krzewów i drzewek owocowych preferuje stanowiska słoneczne. Najlepiej będą więc rosnąć na balkonach i tarasach o wystawie południowej lub zachodniej. Z kolei na balkonie wychodzącym na północ jest zdecydowanie zbyt mało światła dla większości gatunków owocowych. Na takim stanowisku będą się słabo rosnąć, chorować, a plon owoców będzie bardzo niewielki.

- w uprawie krzewów i drzewek owocowych w pojemnikach bardzo ważna jest kwestia doboru odpowiedniego podłoża. Powinno ono być żyzne, ale lekkie i przepuszczalne. Unikajmy sadzenia roślin w bardzo ciężkiej gliniastej ziemi. Pamiętajmy też o dobrym drenażu na dnie doniczki oraz zapewnieniu drożnych otworów odpływowych na dnie pojemnika, aby zapobiec gromadzeniu się wody po opadach deszczu i gniciu korzeni roślin.
Wybierając podłoże, zwróćmy też uwagę na specyficzne wymagania niektórych gatunków. Przykładowo borówki lubią ziemię o lekko kwaśnym odczynie, a do uprawy cytrusów, najlepiej zaopatrzyć się w specjalne podłoże dla nich przeznaczone.

- niezwykle ważne jest regularne podlewanie naszego mini sadu. Nigdy nie dopuszczajmy do więdnięcia roślin, ponieważ może to skutkować opadaniem, kwiatów oraz zawiązków owoców. Unikajmy również ich przelewania, co może przyczynić się do powstawania chorób grzybowych. Częstotliwość i obfitość podlewania najlepiej dostosować do aktualnie panujących warunków atmosferycznych.

- nawożenie roślin sadowniczych to konieczność. Aby wytworzyć owoce, krzewy i drzewka owocowe potrzebują dużej ilości składników odżywczych. Dlatego powinniśmy regularnie (co 2-3 tygodnie) zasilać je nawozami mineralnymi przeznaczonymi do roślin sadowniczych lub raz w tygodniu nawozem naturalnym na przykład w postaci biohumusu. Pamiętajmy jednak, że niektóre rośliny sadownicze mają specyficzne wymagania pokarmowe (na przykład borówka amerykańska), dlatego zawsze, jeśli mamy wątpliwości, czy dana odżywka będzie odpowiednia dla naszych roślin, warto przed dokonaniem zakupu poprosić o radę specjalistę w centrum ogrodniczym.

- wiele roślin sadowniczych w uprawie pojemnikowej (na przykład niektóre gatunki malin) będzie wymagało różnego rodzaju palików, podpór, czy kratek. Możemy również wykorzystać balkonową lub tarasową balustradę, aby zapewnić im stabilność i ochronić przed przewróceniem czy połamaniem przez wiatr.

Jakie owoce można uprawiać na balkonie lub tarasie?

Wybór owoców, które można uprawiać w donicach lub skrzyniach, jest bardzo duży. Tak naprawdę nadaje się do tego większość popularnych krzewów oraz drzewek owocowych w odmianach karłowych. Są również takie owoce, które możemy posadzić na balkonie w tradycyjnych odmianach. Jest też wiele ciekawych odmian stworzonych specjalnie do uprawy balkonowej lub tarasowej, które mają ogromne walory dekoracyjne i wyróżniają się na przykład szczególnie ozdobnymi liśćmi, owocami czy kwiatami.

Owoce, które nadają się do uprawy balkonowej to na przykład:

1. Truskawki

Są one jednymi z najbardziej lubianych i najczęściej uprawianych amatorsko na balkonach owoców. Truskawki lubią słoneczne stanowiska i potrzebują regularnego podlewania, ale są łatwe w uprawie i bardzo ładnie plonują w pojemnikach. Truskawki warto również regularnie nawozić specjalną odżywką do truskawek lub biohumusem.

Pamiętajmy, że powinniśmy zadbać o dobry drenaż na dnie doniczek lub skrzynek, w których rosną truskawki i uważać, by nie przelewać roślin, ponieważ są one dosyć wrażliwe na choroby grzybowe jak na przykład szara pleśń.

uprawa truskawek na tarasie

Truskawka jest dostępna w wielu ciekawych odmianach i daje ogromne możliwości aranżacyjne. Można wybrać tradycyjne krzaczki, które posadzimy w skrzyniach, bądź donicach stojących na balkonie, albo odmiany o dłuższych zwisających pędach, które możemy umieścić w skrzynkach lub donicach wiszących na balustradzie, albo powiesić na ścianie budynku lub suficie balkonu. Truskawki sadzimy po 15 maja.

Wiele odmian truskawek ładnie kwitnie i owocuje przez całe lato, aż d o późnej jesieni. Niektóre z nich mogą nawet zimować w donicach na balkonie. Owoce są bardzo smaczne i pojawia się ich bardzo dużo.

Interesujące odmiany truskawki na balkon lub taras to:

- Super Star- truskawka o piennych długich pędach, która może być prowadzona przy podporach, jak roślina pnąca,

- Pink Panda- bardzo ozdobna odmiana truskawki o przepięknych różowych kwiatach,

- Geneva- odmiana powtarzająca owocowanie, dzięki czemu będziemy mieć pyszne owoce aż do jesieni,

-Albion- podobnie jak poprzednia odmiana również powtarza owocowanie, a owoce są bardzo smaczne,

- Selva- jest to odmiana o dużych owocach, które pojawiają się bardzo licznie praktycznie nieprzerwanie od lipca, aż do pierwszych przymrozków,

- Monterey- odmiana truskawki o bardzo słodkich owocach powtarzająca owocowanie. Ma długie przewieszające się pędy i jest bardzo dekoracyjna.

- Temptation- bardzo plenna odmiana, która długo owocuje. Owoce pojawiają się nawet w temperaturze poniżej 15 stopni, a sama roślina jest odporna na niskie temperatury i większości przypadków, udaje się ją przezimować w donicy na balkonie,

- Humi- wyjątkowo piękna odmiana pnąca o bardzo długich pędach, które mogą dorastać nawet do 150 cm długości. Długo i obficie owocuje.

- truskawka ananasowa Pineberry- ta odmiana truskawki powstała przez skrzyżowanie poziomki wirginijskiej z poziomką chilijską. Zarówno skórka, jak i miąższ owoców są białe, a pestki czerwone. Truskawki te mają bardzo specyficzny ananasowy smak i zapach.

2. Poziomki

Podobnie jak truskawka, również poziomka lubi stanowiska słoneczne i próchniczne umiarkowanie wilgotne podłoże. Poziomki są bardzo łatwe w uprawie i obficie owocują przez cały sezon. Im bardziej słoneczne stanowisko, tym rośliny ładniej kwitną, a owoce są słodsze.

Poziomkę podlewamy umiarkowanie, a do nawożenia najlepiej stosować biohumus 1-2 razy w miesiącu.
Polecane na balkon odmiany poziomki to:

- Attila- poziomka o wydłużonych bardzo smacznych czerwonych owocach. Jest to odmiana o niezwykle dekoracyjnych zwisających pędach o długości do 1,5 metra,

- Rujana- bardzo ozdobna odmiana o dosyć długich pędach i ładnych dużych i intensywnie czerwonych owocach,

- Regina- bardzo plenna wielkoowocowa odmiana o silnym wzroście. Owoce są czerwone i bardzo smaczne.

- Rugia- bardzo obficie owocująca odmian o czerwonych wydłużonych owocach, które pojawiają się od początku lata, aż do późnej jesieni,

- Yellow Wonder- niezwykła odmiana o bardzo aromatycznych kremowych owocach z żółtymi nasionami,

- Baron von Solenmacher- bardzo plena odmiana o stożkowatych czerwonych owocach.

3. Maliny

uprawa malin na tarasie lub balkonie

Jest to gatunek łatwy w uprawie. Maliny będą się czuły najlepiej na słonecznym balkonie lub tarasie w lekkiej próchnicznej glebie. Rośliny trzeba regularnie podlewać i nawozić kilka razy w sezonie.

Pamiętajmy, że malina to kolczasty krzew, dlatego nie poleca się jej uprawy, na balkonie lub tarasie, jeśli mamy małe dzieci lub zwierzęta, które mogłyby się skaleczyć, dotykając jej pędów.

Do uprawy pojemnikowej warto wybrać takie odmiany malin jak:

- Polana- jedna z najstarszych polskich odmian. Nie wymaga ona podpór i wytwarza bardzo smaczne słodkie i bardzo duże owoce,

- Poranna Rosa- piękna odmiana o żółtych owocach, które pojawiają się wczesną jesienią,

- Malina Czarna- owocuje na pędach dwuletnich. Jest to odmiana niezwykle plenna wytwarzająca wyjątkowej urody i smaku owoce. Początkowo są one intensywnie czerwone, a w pełni dojrzałości stają się niemal czarne,

- Fallgold- odmiana o bardzo słodkich żółtych dużych owocach,

- Ruby Beauty- malina o owocach w pięknym intensywnie różowym kolorze. Owocuje już w pierwszym roku po posadzeniu,

- Sugana- bardzo plenna odmiana, która również owocuje już w pierwszym roku.

4. Karłowe drzewka owocowe

Istnieje wiele karłowatych kolumnowych odmian popularnych gatunków drzew owocowych, które możemy z powodzeniem uprawiać w dużych donicach lub skrzyniach na balkonie i tarasie. Można kupić specjalnie wyhodowane drzewka karłowe w donicach, które wystarczy tylko postawić na miejscu docelowym i pielęgnować według zaleceń szkółkarza.

Są wśród nich na przykład:

- jabłonie kolumnowe odmian Bolero, Koksa Pomarańczowa, Green Cats, czy Antonówka,

- grusze kolumnowe do uprawy pojemnikowej na przykład Red Faworytka, Radana, grusza azjatycka Chojuro, Red Bonkreta,

- śliwy na przykład śliwa japońska Casselman, śliwa japońska Żółta Afaska, Amers, President, Stanley,

- brzoskwinie odmian Flamingo, Envoy, Harnaś, Vinegold, Saturn.

W szkółkach można znaleźć również specjalnie przygotowane gotowe w donicach karłowe drzewka takich gatunków jak wiśnia, morela, czereśnia czy orzech laskowy. Czasami nawet szkółkarze oferują takie perełki jak na przykład połączenie dwóch odmian jabłoni na jednym drzewku. Powstają one poprzez szczepienie na jednej podkładce dwóch odmian. Najczęściej jedna z nich daje czerwone owoce, a druga żółte, co sprawia, że drzewko w czasie owocowania wygląda bardzo atrakcyjnie.

5. Cytrusy

Na balkonie można także ostawić drzewka cytrusowe. Należy jednak pamiętać, że nie są to rośliny występujące naturalnie w naszym klimacie i są one wrażliwe na niskie temperatury. Drzewka takie można więc wystawić na dwór jedynie latem, a przez pozostałą część roku powinniśmy trzymać je w mieszkaniu.

Piękny egzotyczny zakątek na balkonie stworzymy z takich drzewek cytrusowych jak:

- cytryny,

- mandarynki,

- pomarańcze,

- kumkwaty.

cytrusy na balkonie

W pojemnikach na balkonie lub tarasie możemy sadzić również pnącza owocowe takie jak aktinidia (kiwi) oraz liczne krzewy owocowe przykładowo borówkę amerykańską, porzeczkę czerwoną, czarną oraz białą, bądź pigwę.

Uprawa owoców na balkonie nie jest trudna. Wymaga jednak zaangażowania, dlatego lepiej się na nią nie decydować, jeśli na przykład sporo wyjeżdżamy lub często zdarza nam się zapomnieć o podlewaniu roślin. Obficie kwitnące i owocujące rośliny sadownicze będą pięknie się komponować z popularnymi kwitnącymi roślinami balkonowymi takimi jak pelargonie, surfinie czy bidens, a także z ziołami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl