Hortensje to jedne z najpopularniejszych krzewów. Sympatyków zjednują sobie przede wszystkim niezwykle obfitymi, kulistymi kwiatostanami, które w przypadku niektórych odmian mogą osiągać średnicę nawet 25 cm. Ich kwitnienie trwa od czerwca do września. Ogrody wypełniają się wówczas białymi, różowymi, czerwony, fioletowymi lub niebieskimi kwiatami.
Zmienność koloru hortensji ogrodowej
Najbardziej niezwykłą cechą hortensji ogrodowej jest możliwość zmiany jej koloru. Wynika to z wrażliwości tych krzewów na odczyn podłoża, na jakim rosną, a dokładnie na obecność glinu wchodzącego w reakcję z barwnikiem w płatkach. Może się więc zdarzyć, że kupimy sadzonkę różowej hortensji, która po pewnym czasie od posadzenia zacznie przebarwiać się na błękitno lub odwrotnie. Nie należy się wtedy martwić o roślinę, ponieważ nie jest to oznaka choroby czy wyradzania się krzewu. Jest to naturalna reakcja hortensji ogrodowej na glebę o innym odczynie pH niż ta, w której rosła dotychczas. Planując wystrój ogrodu, warto poznać wysokość odczynu gleby, by dobrać do niej sadzonkę lub zaplanować pielęgnację, która pozwoli nam na przebarwienie kwiatów na pożądany przez nas kolor. Wyższe pH (od 5,5 do 6,5), czyli niska kwasowość zbliżona do odczynu obojętnego sprzyja utrzymaniu kwiatów w kolorze różowym lub czerwonym. Natomiast pH niższe (od 4,5 do 5) umożliwia przebarwienie kwiatów różowych na niebiesko i czerwonych na fioletowo. Jedynie odmiany białe nigdy nie zmieniają swojego koloru.
Jak zmienić kolor hortensji?
Przyjmuje się, że średnio w polskich ogrodach można spotkać glebę o odczynie około 6, czyli sprzyjającą kwitnieniu na różowo. By zakwasić ziemię, należy sięgnąć po odpowiednie preparaty zawierające glin. Najczęściej wybierany jest ałun potasowy, ale można sięgnąć także po ałun sodowy lub amonowy. Następnie przygotowujemy roztwór z 10 gramów ałunu oraz 2 litrów wody i podlewamy nim krzew co tydzień lub co dwa tygodnie od wiosny do momentu pojawienia się pierwszych kwiatów. Na rynku dostępne są także gotowe preparaty przeznaczone właśnie do zmiany koloru hortensji. W tym procesie ważna jest również woda, jaką podlewamy krzew. Jeśli dążymy do uzyskania niebieskich kolorów, powinniśmy stosować wodę miękką, na przykład deszczówkę, ponieważ woda twarda przyczynia się do odkwaszania podłoża.
Z kolei gdy chcemy, by nasz ogród zdobiły różowe lub czerwone kwiaty, a podłoże ma kwaśny odczyn, należy zastosować nawozy zasadowe o wyższej zawartości wapnia i magnezu. Należy wówczas uważać, by odczyn pH nie przekraczał zalecanych wartości, ponieważ zbyt wysoki powoduje u hortensji chlorozę. Objawia się ona żółknięciem liści oraz ich utratą. Jeżeli obawiamy się, czy nie zastosowaliśmy zbyt wysokich dawek nawozów zasadowych, dobrze jest zastosować ściółkowanie na przykład torfem.