Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Jak wyhodować awokado z pestki?

Awokado to nie tylko bardzo zdrowy owoc, ale również ciekawa roślina ozdobna o pięknych okazałych liściach, którą z powodzeniem możemy wyhodować sami w doniczce. Jest to niewysokie drzewko o ładnym pokroju i bardzo dekoracyjnych dużych liściach. Niekiedy zdarza się nawet, że po kilku latach od posadzenia takie uprawiane w domu drzewo awokado zakwita i wydaje owoce.
Domowa uprawa awokado nie jest trudna. Z wyhodowaniem rośliny z pestki poradzi sobie nawet początkujący miłośnik roślin egzotycznych. Awokado jest rośliną ciepłolubną, aby dobrze rosło, musimy mu więc zapewnić odpowiednią temperaturę. Ważne jest również częste, nawet codziennie podlewanie rośliny oraz jej zraszanie. Dowiedz się jak wyhodować awokado z pestki.

Awokado - charakterystyka

Smaczliwka wdzięczna Persea americana, czyli awokado to drzewo osiągające w naturze około 20 metrów, a w uprawie domowej zaledwie 2-3 metry wysokości. Roślina wywodzi się z Meksyku, a obecnie uprawiana jest w Ameryce Północnej, Środkowej, Południowej, Afryce i południowych rejonach Europy. To wiecznie zielone drzewo było znane już ponad 7 tysięcy lat temu.

awokado z pestki

Liście smaczliwki są skórzaste, mają lancetowaty kształt i osiągają długość aż do 25 centymetrów i szerokość do 12. Żółtawe kwiaty rośliny zebrane są w wiechy na szczytach pędów. Owocem rośliny jest tak zwana gruszka awokado. Gruby skórzasty zielony egzokarp stanowi jego skórkę. Pod nią znajdziemy mezokarp stanowiący część jadalną owocu, czyli kremowo zielonkawy tłusty miąższ. Stanowi on aż 85% owocu. W środku znajduje się również spora brązowa pestka otoczona cienką łupiną nasienną.

Awokado ma liczne właściwości lecznicze. Stanowi bogactwo witamin A, E, F i bardzo zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jego regularne spożywanie jest korzystne między innymi w profilaktyce i leczeniu:
- hipercholesterolemii,
- miażdżycy,
- wrzodów żołądka,
- anemii,
- wielu problemów skórnych.

Uprawa awokado z pestki krok po kroku

Awokado jest coraz popularniejszą egzotyczną rośliną doniczkową, którą możemy uprawiać w warunkach domowych. W okresie wiosenno- letnim można ją również wystawić do ogrodu, na taras, czy balkon. Z łatwością wyhodujemy ją sami z pestki owocu zakupionego w celach spożywczych. Sprawdź, jak to zrobić w 4 prostych krokach.

1. Przygotowanie pestki

Kupując owoc, zwróćmy uwagę na to, aby nie miał on żadnych oznak gnicia. Najpierw należy ostrożnie wyjąć pestkę z owocu, tak, aby jej nie uszkodzić. Dokładnie oczyszczamy ja z resztek miąższu i wkładamy ją na 24 godziny do szklanki z letnią wodą.

2. Przygotowanie podłoża i siew

Wiele osób kiełkuje pestkę awokado w szklance z wodą, zanurzając ją do ¾ wysokości. Wodę należy często zmieniać. Po kilku tygodniach pojawi się kiełek korzonka, a następnie pęd. Wówczas roślinę można ostrożnie posadzić, tak aby nie uszkodzić młodego korzonka.
Według wielu ogrodników jednak zdecydowanie lepszym pomysłem jest kiełkowanie pestki awokado od razu w podłożu. Choć potrwa to nieco dłużej, to jednak oszczędzimy młodej roślinie stresu związanego z sadzeniem i unikniemy ewentualnego jej uszkodzenia podczas sadzenia w doniczce.
Podłoże do siewu awokado powinno być lekkie i przepuszczalne. Najlepiej sprawdzi się zwykłe podłoże kwiatowe wymieszane w proporcji pół na pół z piaskiem. Nie zapomnijmy również o drenażu ze żwirku lub keramzytu na dnie doniczki, aby zapewnić roślinie odpowiednią cyrkulację wody.
Pestkę umieszczamy w ziemi szpiczastym końcem ku górze tak, aby była nią zakryta do połowy swojej wysokości. Trzeba dbać, aby podłoże w doniczce było przez cały czas wilgotne, ale nie bardzo mokre. Po jakimś czasie pestka zacznie pękać, a po kilku tygodniach pojawi się młoda roślina.

awokado w szklance wody - uprawa

3. Pielęgnacja siewki

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku awokado jest podlewanie. Roślina bardzo źle reaguje na przesuszenie podłoża. Powinno ono być stale wilgotne, lecz nie bardzo zalane. Pamiętajmy również o jej regularnym, najlepiej codziennym, zraszaniu. Po około 2 miesiącach od pojawienia się pędu można już zacząć nawozić awokado.

4. Uprawa awokado w doniczce

Aby awokado dobrze rosło, trzeba mu zapewnić odpowiednie warunki termiczne- optimum to od 22 do 26 stopni. W okresie zimowym temperatura może być nieco niższa, nie powinna jednak spaść poniżej 16-18 stopni. Postawmy roślinę w słonecznym miejscu- najlepszy będzie parapet o wystawie zachodniej lub południowej.
Smaczliwka musi także być regularnie podlewana miękką wodą. Nie powinno się podlewać jej nieustaną kranówką. Najlepiej odstawić wcześniej wodę na co najmniej 24 godziny lub ją przegotować i wystudzić. Podobnie postępujemy z wodą przeznaczoną do zraszania rośliny. Nigdy nie dopuszczajmy do przesuszenia bryły korzeniowej, ponieważ roślina bardzo szybko zareaguje zwijaniem się i żółknięciem liści.
Bardzo dobrym pomysłem jest posadzenie awokado w specjalnej doniczce z automatycznym systemem nawadniania. Jeśli nie mamy takiej możliwości, warto zastosować dostępne w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych specjalne hydrożele do mieszania z ziemią, które pomogą utrzymać należytą wilgotność podłoża. Możemy również ustawić doniczkę z naszym awokado w podatku wypełnionym kamykami, do którego codziennie będziemy wlewać wodę. Dzięki takim zabiegom zapewnimy roślinie optymalną wilgotność. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach, gdzie powietrze jest szczególnie suche.
W okresie o wiosennym oraz letnim nawozimy awokado co dwa tygodnie nawozem bogatym w potas. Zimą wystarczy zasilać awokado raz w miesiącu.

awokado w doniczce

Młode drzewko, gdy osiągnie kilkadziesiąt centymetrów, możemy nieco przyciąć, co zapewni mu ładny gęsty i zwarty pokrój. Co 2-3 lata warto przesadzić drzewo awokado do większego pojemnika, aby zapewnić jak najlepsze warunki wodno- powietrzne bryle korzeniowej. W warunkach domowych drzewo rzadko kwitnie, jednak jeśli będziemy je dobrze pielęgnować, to jest szansa, że po 6-8 latach od posadzenia pestki odczekamy się kwitnienia i owocowania rośliny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl