Jesień to idealny czas na sadzenie roślin cebulowych kwitnących na wiosnę takich jak tulipany, żonkile, narcyzy, hiacynty, przebiśniegi, czy krokusy. Pierwsze kwitnące rośliny cebulowe zwiastujące nadejście wiosny pojawiają się w ogrodzie już w lutym. Kolorowe krokusy, czy białe śnieżynki przebiśnieg ożywiają mocno jeszcze zimowy krajobraz. W marcu, kwietniu i maju, gdy znacznie się ociepli, w wielu przydomowych ogródkach pojawiają się piękne kolorowe dywany z tulipanów, żonkili i innych gatunków roślin cebulowych.
Tulipany, hiacynty, czy inne pięknie kwitnące wiosenne kwiaty możemy posadzić zarówno w gruncie w ogrodzie, jak i w pojemnikach na balkonie, czy tarasie. Uprawa roślin cebulowych nie jest trudna, wymaga jednak odpowiedniego przygotowania podłoża dla cebul, prawidłowego ich posadzenia oraz pielęgnacji. Źle posadzone cebule niestety mogą zgnić, zostać porażone przez choroby grzybowe, lub zjedzone przez szkodniki. Sprawdź, jak sadzić cebulki wiosennych kwiatów.
Podstawowe zasady sadzenia roślin cebulowych:
1. Termin sadzenia.
Cebulki większości gatunków roślin kwitnących wiosną sadzimy pomiędzy początkiem września a połową października. Nieco wcześniej, bo już pod koniec sierpnia, ewentualnie w pierwszych dniach września, sadzimy jedynie szachownice oraz narcyzy.
2. Stanowisko.
Rośliny cebulowe najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych lub w lekkim cieniu. Świetnym miejsce dla tulipanów, żonkili, czy hiacyntów w ogrodzie są rabaty z bylinami, które późno rozpoczynają wegetację na przykład takimi jak funkie. W takim miejscu kwitnące rośliny cebulowe będą mogły, swobodnie rozwijać się przez całą wiosnę, a gdy przekwitną, wówczas ich mało dekoracyjne żółknące liście zostaną osłonięte przez budzące się do życia byliny.
3. Podłoże.
Idealne podłoże dla roślin cebulowych to lekka przepuszczalna próchniczna ziemia o odczynie zbliżonym do obojętnego. Nie sadźmy cebulek w ciężkich, gliniastych, ani bardzo mokrych ziemiach, ponieważ w takich warunkach łatwo gniją i są bardzo narażone na choroby grzybowe.
Jeśli więc ziemia w naszym ogrodzie jest dosyć ciężka i zbita, a marzymy o uprawie tulipanów lub innych roślin cebulowych, wówczas warto wymieszać wierzchnią warstwę podłoża (do głębokości co najmniej 30 cm) z piaskiem, dzięki czemu stanie się ono bardziej przepuszczalne i odpowiednie do uprawy roślin cebulowych.
Pamiętajmy również, aby przed rozpoczęciem sadzenia cebulek usunąć chwasty.
4. Sposób sadzenia.
Podstawową zasadą dotyczącą właściwie wszystkich roślin cebulowych jest ich sadzenie na głębokości odpowiadającej 2-3- krotnej wysokości cebulki. Poszczególne gatunki będziemy więc sadzić na różnej głębokości w zależności od wielkości ich cebul, na przykład maleńkie cebulki przebiśniegów, czy krokusów, posadzimy znaczniej płycej niż większe cebule hiacyntów.
Sam sposób sadzenia cebulek wiosennych roślin może się nieco różnić w zależności od miejsca, w którym chcemy uprawiać kwiaty.
Warto przestrzegać tu kilku prostych zasad:
- sadzenie cebulek w pojemnikach.
Kwiaty cebulowe możemy z powodzeniem uprawiać w donicach na balkonie lub tarasie. Musimy jednak pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu na zimę, ponieważ cebulki kwiatowe w pojemniku są znacznie bardziej narażone na przemarzanie niż w gruncie.
Doniczkę z cebulkami możemy zakopać na zimę w ogrodzie, a wiosną po przezimowaniu, odkopać i ustawić w miejscu docelowym. Możemy też zabezpieczyć donicę przed działaniem niskich temperatur za pomocą agrowłókniny, czy styropianu.
W przypadku uprawy pojemnikowej pamiętajmy o dobrym drenażu na dnie donicy i drożnych otworach w jej dnie, aby cebulki nie zgniły przez zimę z powodu nadmiaru wilgoci. Jeśli to możliwe to warto też postawić donice pod daszkiem lub w innym miejscu mniej narażonym na opady deszczu.
- sadzenie cebulek na trawniku.
Drobne rośliny cebulowe takie jak krokusy, przebiśniegi, śnieżyce, czy cebulice pięknie wyglądają na wiosennych trawnikach. Jeśli chcemy posadzić rośliny pojedynczo, wtedy najlepiej zrobić to wykonując w darni niewielkie dołki za pomocą sadzarki do cebulek. Na koniec przysypujemy cebule odpowiednią dla ich wielkości warstwą ziemi.
Bardzo efektownie wyglądają też drobne rośliny wiosenne posadzone w grupach. Najłatwiej posadzimy je, nacinając głęboko darń trawnika w kilku miejscach i odchylając jej brzeg, a następnie umieszczając cebulki pod darnią. Warto najpierw usnąć odrobinę ziemni pod trawą, ułożyć cebulki, przysypać je nieco podłożem i dopiero wtedy przykryć darnią trawy.
- sadzenie cebulek na rabatach.
Cebulki sadzimy w dołkach lub rowkach w ziemi. Ich głębokość nie powinna przekraczać 3- krotnej wysokości cebulki.
Niestety w ogrodzie cebule kwiatowe są narażone na zniszczenie przez gryzonie na przykład nornice. Dlatego warto posadzić je w specjalnych plastikowych koszyczkach ochronnych do sadzenia roślin cebulowych, które kupimy w każdym sklepie ogrodniczym.
Co zrobić, aby rośliny cebulowe nie chorowały?
Choć uprawa roślin cebulowych nie jest trudna, to jednak czasami zdarzają się niepowodzenia. Kwiaty wyrastają małe lub kiełkują tylko nieliczne cebule. Zdarza się też, że rośliny, są porażane przez choroby grzybowe.
Możemy uniknąć takich sytuacji, stosując kilka prostych zasad:
1. Kupujmy i sadźmy wyłącznie zdrowe cebulki.
Nie sadźmy cebulek uszkodzonych mechanicznie, z widocznymi oznakami chorób (plamami, zgnilizną, pleśnią na powierzchni cebulek). Uważajmy także, aby nie uszkodzić cebulek przy ich sadzeniu.
2. Wybierzmy odpowiednie miejsce do sadzenia cebulek.
Nie sadźmy cebul w miejscach podmokłych, ponieważ mają tam małe szanse na prawidłowy rozwój. Warto również co roku sadzić rośliny cebulowe w nieco innym miejscu ogrodu. Wybierając ciągle to samo stanowisko, narażamy cebulki na zwiększoną ilość patogenów glebowych atakujących rośliny cebulowe.
Ponadto nie powinno się sadzić cebulek w miejscach, gdzie rosły niektóre warzywa i owoce, ponieważ, wiele chorób tych roślin może porażać również rośliny cebulowe.
Unikajmy więc stanowisk po takich gatunkach jak:
- truskawki,
- poziomki,
- groch,
- fasola,
- pomidory,
- ogórki,
- rośliny kapustne (kapusta, brokuł, kalafior, brukselka, kalarepa).
3. Zachowajmy ostrożność przy podlewaniu roślin cebulowych.
Unikajmy zalewnia roślin, a podczas podlewania zwróćmy szczególną uwagę na to, by nie moczyć liści, ponieważ może to spowodować ich gnicie, lub rozwój groźnych chorób grzybowych.
4. Usuwajmy na bieżąco chore rośliny
Natychmiast usuwajmy rośliny, na których zauważymy zgniliznę, nalot pleśni, wyraźnie zniekształcone kwiaty, podejrzane plamy lub cętki na liściach. To ważne, aby choroby grzybowe i wirusowe nie przeniosły się na pozostałe kwiaty.
Rośliny cebulowe nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy regularnie sprawdzać wilgotność gleby w ogródku lub w donicy i w razie potrzeby podlać kwiaty. Na początku kwitnienia warto je też zasilić nawozem mineralnym do roślin cebulowych, dzięki czemu kwiaty będą bardziej okazałe i utrzymają się dłużej. Nie zapominajmy również o regularnym odchwaszczaniu.
Po zakończeniu kwitnienia rośliny ogławiamy i pozostawiamy w ziemi, dopóki nie zżółkną liście, aby cebule mogły zgromadzić odpowiednią ilość składników odżywczych na przyszły sezon. Następnie wykopujemy je i suszymy w przewiewnym i ciepłym miejscu przez kilka dni. Gdy ładnie obeschną, przenosimy je do suchego pomieszczenia o temperaturze około 20 stopni i przechowujemy tam do momentu ponownego posadzenia we wrześniu lub październiku.