Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Hoya kerrii - roślina z liśćmi w kształcie serca

Hoya kerrii to urzekająca roślina pnąca pochodząca z południowej Azji oraz Australii, posiada wiele niezwykłych imion, na przykład hoja sercowata, zielone serce i roślina walentynkowa. Wynika to z oryginalnego kształtu jej liści - w formie serca. Romantyczna roślina jest często prezentem dla bliskich, zwłaszcza, że według chińskich legend wnosi do domu miłość i spokój. Piękny wygląd sprawia, że ten tropikalny kwiat jest ulubioną rośliną wielu hodowców.

Hoya kerrii – cechy wyróżniające roślinę

hoya kerri

Charakterystyczne cechy rośliny hoya kerrii to: zielone liście w kształcie serca, długie pędy wymagające wsparcia. Ponadto można znaleźć różnorodne podgatunki. Czym wyróżniają się liście: są gęste, soczyste, mięsiste, osiągany minimalny rozmiar to 5 cm, maksymalny to 15 cm. Hoja sercowata kwitnie w różnych odcieniach: czerwony, biały, różowy, a nawet żółty. Im jaśniejsze światło, tym bogatszy odcień kwiatostanu, który zaliczany jest do typu parasolowego o wielkości do 2 cm. Kwiaty mają wyraźny aromat, dojrzałe rośliny wydzielają nektar.

Hoya kerrii - odmiany

Istnieje wiele odmian rośliny z liśćmi w kształcie serca, ogrodnicy zalecają zwrócenie uwagi na następujące podgatunki.

 • Hoya kerrii cętkowane (nakrapiane) liście. Wyróżnia się oryginalnym ulistnieniem, ozdobionym drobinkami i kropkami o jaśniejszym odcieniu.

 • Hoya kerrii Variegata jest bardzo nietypowym przedstawicielem gatunku. Nazywa się go również różnorodnym, ponieważ na liściu, w samym środku, występują zmiany w żółtym odcieniu.

 • Hoya Kerrii Variegata spot center. Charakterystyczną cechą podgatunku jest wydłużona struktura liści i nagromadzenie plam na środku.

 • Hoya kerrii Variegata spot margin. Kształt jest typowy dla przedstawiciela tego gatunku, wyróżnia się jasną obwódką i ciemnym środkiem. Jest najbardziej różnorodnym ze wszystkich podgatunków, plamki i kreski są jaśniejsze niż główny odcień.

 • Hoya kerrii albomarginata Ten kwiat wyróżnia się efektownym obramowaniem wzdłuż krawędzi liści, które jest jaśniejsze niż główny kolor.

Hoya kerrii - pielęgnacja

roślina hoya kerrii

Kupując tropikalny kwiat z liśćmi w kształcie serca, trzeba spieszyć się z przeszczepem, ponieważ potrzebuje on pożywnej i wysokiej jakości gleby. Roślinę należy przesadzać corocznie do momentu osiągnięcia dojrzałości oraz co trzy lata po osiągnięciu dojrzałości.

Gleba powinna być:

 • Luźna

 • Lekka

 • Żyzna

 • Z dobrą oddychalnością.

Jeśli ktoś zdecyduje się samodzielnie przygotować glebę, musi połączyć równe części: piasek, próchnicę, torf i ziemię darniową z dodatkiem kory sosnowej i popiołu drzewnego. Hoja sercowata preferuje podłoże piaszczysto-gliniaste, dobrze rośnie w ziemi posiadającej odczyn obojętny i kwaśny. Warunkiem wstępnym, który trzeba spełnić jest warstwa drenażowa na dnie doniczki.Tworzy się ją z dowolnego odpowiedniego materiału: łamanej cegły, keramzytu, kamyków, gruzu, pianki. Niezastosowanie się do tego spowoduje gromadzenie się wilgoci i stagnację wody, powodując gnicie kłącza.

Roślina z liśćmi w kształcie serca - temperatura

kwiat hoya kerrii

W domu uprawa hoi sercowatej nie powoduje poważnych trudności, ale wymaga przestrzegania pewnych niuansów. Ponieważ kwiat jest pochodzenia tropikalnego, jest niezwykle wrażliwy na zimno. Przy obfitej wilgoci w glebie i powietrzu roślina jest w stanie wytrzymać dość wysoki poziom temperatur.

Optymalne warunki życia są różne:

 • Od +17 do +22 w okresie wiosenno-letnim

 • Od +12 do +18 jesienią i zimą.

Można powiedzieć, że standardowa temperatura pokojowa jest świetna dla tej pięknej rośliny, ale trzeba regularnie wietrzyć pomieszczenie.

Hoja sercowata – oświetlenie

Jeśli chodzi o lokalizację, to w dużej mierze zależy to od warunków oświetleniowych. Należy to przemyśleć jeszcze przed zakupem, ponieważ lepiej nie zmieniać lokalizacji tropikalnego gościa. W przeciwnym razie przy każdej zmianie miejsca będzie musiała dostosować się, co z pewnością wpłynie negatywnie na kwitnienie.Takie działania są szczególnie szkodliwe w okresie aktywnego tworzenia kwiatostanów. Aby hoja sercowata czuła się komfortowo i pięknie rosła, należy ustawić podpory pod kwiatostanami tak, aby kępy kwiatów były ustawione pionowo. Po upływie czasu kwitnienia warto usunąć długie pędy.

Promienie słoneczne o bezpośrednim widmie szkodzą rozwojowi rośliny, zwłaszcza w okresie gorącym. Dlatego latem w żadnym wypadku nie można umieszczać tak wspaniałej rośliny na oknie od południa. Najlepszą opcją jest okno od strony zachodniej i wschodniej. Ważne jest, aby roślina miała wystarczającą ilość rozproszonego światła, wtedy, co roku będzie obficie kwitnąć.

Hoya kerrii - polewanie

Nie ma potrzeby zwiększania wilgotności, wystarczające są średnie parametry. Jednocześnie roślina uwielbia zabiegi wodne, które należy wykonywać regularnie: prysznic ciepłą wodą, opryskiwanie. Najlepiej byłoby to robić, co 7 dni. Nie spryskiwać kwiatostanów ani nie wycierać z nich wilgoci, jeśli nie chce się zepsuć dekoracyjnego wyglądu kwiatostanu. Podlewanie powinno być umiarkowane, wodą w temperaturze pokojowej, gdy ziemia w doniczce przeschnie lub jeśli liście wskazują na brak wilgoci swoim pomarszczonym wyglądem. Zimą i jesienią podlewanie powinno być wykonywane, co 14 dni.

Hoya kerrii – nawożenie, podcinanie

Podczas aktywnego wzrostu i kwitnienia hoya sercowata powinna być karmiona preparatami mineralnymi. Odpowiednie są nawozy z potasem dla sukulentów i kaktusów. Aby nie przesycić gleby i kwiatów, nie należy jej karmić częściej niż raz w miesiącu. Jeśli chodzi o przycinanie, należy tutaj uważać i nie poddawać tej procedurze zdrowego kwiatu. Chore liście i pędy trzeba usuwać w celu rozmnażania, nie oddzielać zwiędłych kwiatostanów.

Hoya kerrii – rozmnażanie  

Postępowanie zgodnie z prostymi wskazówkami gwarantuje sukces:

 • Odciąć łodygę ostrym nożem (nie pod węzłem liścia, ponieważ wypuszczą korzenie z pędu)

 • Małe sadzonki, z co najmniej jednym liściem rozmnażają się najwydajniej.

Ukorzenianie odbywa się na dwa sposoby:

 • Do wody. Sadzonka powinna być całkowicie zanurzona w wodzie. Pojemnik przykrywa się folią i umieszcza w ciepłym miejscu. Po utworzeniu krótkich korzeni roślinę sadzi się w doniczce.

 • Do stałego podłoża. Krótkie sadzonki sadzi się w luźnej, wilgotnej glebie, doniczkę umieszcza się w ciepłym miejscu (20 °C) i pozostawia do uformowania korzeni, po czym przesadza się je do doniczki.

Hoya kerrii - choroby i szkodniki

Ogólnie rzecz biorąc, niezwykle urodziwa roślina z liśćmi w kształcie serca jest uważana za silną i odporną na zewnętrzne szkodniki i choroby, ale nieprawidłowa pielęgnacja wpływa na jej zdrowie.

roślina w kształcie serca - hoya kerrii

Znaki, na które należy natychmiast zwrócić uwagę:

 • Plamy na liściach wskazują na chorobę wirusową. Konieczne jest umieszczenie rośliny w izolacji. 

 • Zmiękczenie korzeni i pędów wraz z uwolnieniem cuchnącej cieczy wskazuje na infekcję bakteryjną. Zainfekowane obszary należy usunąć i spryskać siarczanem miedzi.

 • Plamy na liściach w postaci jasnych promieni, wskazują na nadmiar nawozów mineralnych lub niską temperaturę wody do podlewania.

 • Jeśli roślina przestała się rozwijać, kolor się rozjaśnił, oznacza to, że hoya cierpi z powodu braku azotu.

 • Opadające liście - niewłaściwe podlewanie, nadmiar lub niedobór, suche powietrze w pomieszczeniu.

 • Jeśli liście zmieniają kolor na czerwony, należy obniżyć temperaturę powietrza i chronić kwiat przed działaniem promieni słonecznych.

 • Zrzucanie pąków oznacza, że roślina została przeniesiona w inne miejsce. Przyczyną może być również niewystarczające podlewanie, brak światła słonecznego.

 • Skromne kwitnienie oznacza, że roślina ma mało światła.

Oprócz niewłaściwej pielęgnacji i chorób roślina może zostać zaatakowana przez szkodniki

 • Nicień korzeniowy. W tym przypadku wzrost spowalnia, system korzeniowy żółknie, brązowieje i umiera. Konieczne jest zastosowanie środków owadobójczych, spłukanie korzeni podgrzaną wodą, zniszczenie zbyt dotkniętych obszarów, a następnie przeszczep.

 • Wełnowce, mszyca, przędziorek. Trudno tego nie zauważyć, ponieważ kolor rośliny blaknie, liście żółkną i są zrzucane, pąki nie zamieniają się w otwarte kwiatostany. Konieczne jest spłukanie rośliny ciepłą wodą, spłukanie owadów, a następnie spryskanie środkami owadobójczymi.

Problemy pochodzenia grzybowego można rozpoznać po ich charakterystycznych, mącznobiałych plamach. Można pozbyć się mączniaka oraz innych szkodników za pomocą specjalnych chemikaliów, ale zgnilizna powoduje, że kwiat umiera bardzo szybko, więc trzeba szybko podjąć działania w celu wyleczenia rośliny.

Gdzie umieścić doniczkę z hoją sercowatą?

hoja sercowata - hoya kerrii

Hoya kerrii to roślina z liśćmi w kształcie serca, która wyraża więcej niż tysiąc słów. Jeżeli zostanie podarowana bliskiej osobie, z pewnością poczuje ona, że jest kochana i ważna.Ten egzotyczny kwiat z powodu niezwykłego kształtu liści stał się symbolem miłości i najpiękniejszym prezentem walentynkowym. Czarująca piękność nie wymaga dużej przestrzeni, można spokojnie wprowadzić ją do niewielkiego pomieszczenia. Jej atrakcyjny, pnący pokrój o wdzięczne drobnych kremowo-różowych kwiatach zachwyca każdego.

Hoja jest niezwykle ozdobna, doskonale odnajduje się w każdej aranżacji wnętrz, od klasycznego, glamour po bardzo nowoczesny. Już liście stanowią oryginalną ozdobę w postaci zielonych serc a w połączeniu z kwiatostanem roślina ujmuje pięknem. Do jej walorów dochodzi zachwycający słodki zapach. Z tego również powodu, rośliny nie należy umieszczać sypialni, ale doskonale sprawdzi się w salonie. Hoya kerrii jest dość prosta w pielęgnacji, dlatego jej hodowli mogą się podjąć nawet początkujący miłośnicy kwiatów doniczkowych. A jeśli poświęci się jej trochę uwagi zakwitnie obficie, nawet dwa razy w roku (czerwiec i wrzesień). Hoja sercowata jest kwiatem zakochanych i wprowadza do każdego wnętrza romantyczny klimat.

roślina z liśćmi w kształcie serca - hoya kerrii

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl