Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Hortensje - odmiany, sadzenie, rozmnażanie, nawożenie i przycinanie

Hortensja to bardzo wyrazista roślina, którą uwielbiają ogrodnicy. Kwiatostany są przewiewne i lekkie. Puszyste wielobarwne krzewy doskonale ozdabiają rabaty i ścieżki ogrodowe, świetnie prezentują się na podwórku. Zwykle spotykana jest hortensja krzewiasta, ale są także hortensje pnące w kształcie lian. Małe kwiaty tworzą duże i bardzo piękne kwiatostany kuliste i stożkowe. Hortensje kwiatowe są uprawiane w ogrodach jako rośliny ozdobne a kochane przez wszystkich hortensje bukietowe dostojnie stoją w wazonach i zdobią wnętrza domów.

Jak uprawiać hortensje?

hortensje

Hortensja ogrodowa jest łatwa w pielęgnacji, dzięki czemu uprawę i rozmnażanie może opanować nawet początkujący w ogrodnictwie. Istnieje kilka rodzajów roślin i duża liczba odmian. Na tej podstawie bardzo łatwo jest wybrać ten królewski kwiat na swoją działkę lub werandę. Oczywiście przed wyborem hortensji lepiej przestudiować jej wymagania, zapoznać się z opisem odmian, poznać specyfikę sadzenia, pielęgnacji i rozmnażania, a także jak łączyć ją z innymi kwiatami w kompozycjach krajobrazowych.

Odmiany hortensji

Coraz częściej projektanci wybierają hortensję do dekoracji posesji. Hortensja ogrodowa, zarówno forma krzewiasta jak i hortensja na pniu w postaci kwitnącego drzewka stała się bardzo popularna ze względu na długi okres kwitnienia oraz różnorodność kształtów i odcieni. Niektóre gatunki uwielbiają półcień i nie rosną dobrze w pełnym słońcu, ale są takie, które w gorącym sezonie czują się świetnie. Czy hortensje wyglądają uroczo tylko w ogrodzie i na balkonie? Oczywiście, że nie. Doskonale prezentują się bukiety z hortensją w wazonie, pięknie zdobiąc stół. Kwiaty znalazły również zastosowanie w ozdobach weselnych, wystarczy wyobrazić sobie prześliczną, śnieżnobiałą lub pastelową wiązankę ślubną z hortensji.   

Główne rodzaje hortensji:

 • Hortensja ogrodowa charakteryzuje się baldachogroniastymi  i kulistymi kwiatostanami o zachwycających odcieniach: różowym, białym, niebieskim. Krzew dorasta do dwóch metrów wysokości, kwitnie aż do pierwszych silnych mrozów, kwiaty mogą mieć 30 cm długości. Hortensja biała nie ma dużych wymagań do wzrostu i jest odporna na niskie temperatury. Hortensja piłkowana posiada luźny pokrój z ciemnozielonymi liśćmi które są omszone od spodniej strony. Na jesień przebarwiają się na kolor ciemnobordowy.

 • Hortensja szypułkowa to krzewiasta winorośl, czepia się odrostami, dorasta do 25 m wysokości. Doskonale otula altany i łuki. Kwiaty są biało-różowe, uformowane w tarcze.To przepiękna hortensja pnąca zdobi również fasady budynków.

 • Hortensja drzewiasta wyróżnia się niezwykłą urodą i licznymi odmianami. Rośliny dorastają do trzech metrów wysokości. Gatunek ten może lekko marznąć w okresie chłodów, ale wiosną bardzo szybko się regeneruje.

Popularne odmiany hortensji:

 • Hortensja Anabell - to odmiana mrozoodporna, kwiatostany w postaci kulek o śnieżnobiałym odcieniu. Kwitnie w lipcu i sierpniu.

 • Hortensja Grandiflora - cieszy ogrodników śnieżnobiałymi kwiatostanami przez cztery miesiące

 • Hortensja kosmata (omszona) – ma mocno owłosione pędy, wąskie i jajowate liście z płaskimi kwiatostanami.

Bardzo popularna jest hortensja bukietowa - hortensja paniculata odmiany to:

 • Hortensja Vanille Fraise - puszyste biało-różowe wiechy.

 • Hortensja Pinky Winky - posiada delikatny czerwony odcień.

 • Hortensja Limelight -  zaznaczona jasnymi płatkami cytrynowymi.

 • Hortensja dębolistna – posiada czerwonobrązowe liście i białe stożkowate kwiatostany.

 • Hortensja diamant rouge – piękna odmiana o różowo-czerwonych kwiatostanach, duże kwiaty stanowią nietuzinkową ozdobę ogrodów.

 • Hortensja Polar Bear – posiada duże kwiatostany oraz proste, sztywne pędy i białe kwiaty.

 • Hortensja silver dolar – wyróżnia się wspaniałym i obfitym kwiatostanem o zaokrąglonych płatkach o limonkowych barwach i sztywnych pędach.

 • Hortensja Pink Lady - górna część kwiatostanu ma odcień biało-kremowy, dolna część jest różowa.

 • Hortensja candlelight - spektakularne biało-zielone, smukłe kwiatostany.

 • Hortensji Anabell - cieszy się luksusowymi kwiatostanami o szczególnie dużych rozmiarach, wyróżnia się doskonałą odpornością na mróz.  

Zimotrwałe hortensje do uprawy w ogrodzie

hortensja

Niektóre odmiany hortensji są odporne na zimno, najpopularniejsze są dwie. Hortensja Phantom zadowoli hodowców kwiatów ogromnymi, efektownymi, wydłużonymi wiechami (do 25 cm długości), które mają różny kolor (od perłowej bieli po szkarłatny odcień). Roślina kwitnie bardzo długo a pierwsze pąki pojawiają się na pędach późną wiosną, kwitnienie kończy się w połowie jesieni. Wysokość - od 1,5 do 2 m.

Natomiast hortensja na pniu jest uzyskiwana przez sczepienie ze spokrewnioną rośliną poprzez najsilniejszy pęd, a po jego zrośnięciu, trzeba z podkładki regularnie usuwać wyrastające pędy, formując piękną koronę. Wykonując przycinanie hortensji osiąga się niesamowity efekt wizualny. Ważne! W okresie kwitnienia hortensja na pniu potrzebuje dobrej ochrony przed ewentualnym odłamaniem pędów pod naporem ciężkich kwiatów.

Zalecenia dotyczące sadzenia hortensji

Kiedy sadzić hortensje? Hortensje w ogrodzie można sadzić zarówno wczesną wiosną, jak i jesienią. Rośliny preferują kwaśną i dobrze nasyconą glebę. Jaka ziemia do hortensji? Roślina uwielbia kwaśną glebę. Na glebie zasadowej hortensja cierpi na chlorozę, dlatego liście zaczynają żółknąć.Gatunki tego krzewu mogą rosnąć zarówno na słońcu, jak i w półcieniu. Lepiej jednak zapewnić roślinie światło rozproszone. Do sadzenia hortensji krzewiastej trzeba przygotować otwór o głębokości 60 centymetrów, zachowując odstęp między sadzonkami - około 1,5 metra. Do uformowanego dołu wprowadza się humus, torf, piasek, nawozy mineralne i organiczne. Sadzonkę należy dokładnie podlać, a następnie ściółkować. Jeśli hortensja ogrodowa została posadzona na wiosnę, roczne łodygi są cięte na 3-4 pąki.

Zasady pielęgnacji hortensji

Czy hortensja w uprawie jest bardzo trudna? Nie, wystarczy przestrzegać kilku ważnych zaleceń. Jak pielęgnować hortensje? Zasadniczo jest to pielenie, rozluźnienie gleby wokół rośliny, a także obowiązkowe prawidłowe podlewanie. Aby uniknąć ciągłego parowania wilgoci, krzewy są ściółkowane na początku gorącego okresu. Hortensje krzewiaste wymagają przycinania. Jak przeprowadzić ten proces? W przypadku hortensji bukietowej cięcie należy wykonać, przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Wiosną stare gałęzie są usuwane, a młode łodygi są cięte na 3-5 pąków.

Często początkujący hodowcy pytają - dlaczego hortensje nie kwitną? Powodem może być przemarzanie rośliny, dlatego należy zabezpieczyć ją przed mrozem. Ponadto trzeba zadbać o prawidłowe przycinanie hortensji które pozytywnie wpływa na jej coroczne kwitnienie. Ale jak zabezpieczyc hortensje na zime? Jednym ze sprawdzonych sposób jest kopczykowanie z torfu albo z kory pochodzącej z iglaków. Można również owinąć pędy rośliny otuliną (biała włóknina). Najbardziej odporna na mróz jest hortensja pnąca, która poradzi sobie bez okrywania. Czy obcinać przekwitłe kwiaty hortensji? Tak, jest to bardzo ważna czynność, którą należy wykonywać od razy po zauważeniu suchych kwiatostanów.Takie przycinanie hortensji jest ważne zarówno dla zdrowia rośliny (brak obciążenia) jak również dla efektu ozdobnego.  

Podlewanie i nawożenie hortensji ogrodowej

Przez pierwsze dwa lata roślina zwykle nie jest nawożona, ponieważ gleba jest wystarczająco żyzna. Później hortensja jest zaopatrywana w składniki odżywcze na wiosnę i w czasie zawiązywania pąków. Stosowane są nawozy mineralne, należy jednak przestrzegać instrukcji podawania, ponieważ krzew zacznie się wyginać i łamać od dużych kwiatostanów. Kilka razy należy wykonać nawożenie hortensji nawozami organicznymi. Roślina bardzo kocha wilgoć, nie wolno dopuścić do wyschnięcia gleby.

Aby gleba pod krzakami hortensji nie wysychała, konieczne jest ściółkowanie, które zwiększa zakwaszenie gleby. W pierwszym roku po posadzeniu krzewów  pąki kwiatowe są usuwane, co uniemożliwia kwitnienie roślin. Pomoże to roślinom lepiej stwardnieć w glebie i zachować siłę do pierwszego zimowania. W czasie uprawy hortensji drzewiastej wykonuje się lekkie spulchnienie górnej skorupy gleby, usuwa się chwasty i regularnie podlewa.

Wiosną warto zastosować pod roślinami złożony nawóz o zwiększonej zawartości azotu. Latem przydaje się dokarmianie roślin związkami fosforowo-potasowymi, hortensji przydaje się również dokarmianie dolistne mikroelementami. Konieczne jest przycinanie hortensji ogrodowej, ale ta operacja jest wykonywana na różne sposoby dla różnych gatunków. Większość hortensji kwitnie na zeszłorocznych pędach, więc podczas wiosennego przycinania krzewów usuwane są tylko uszkodzone pędy. Kiedy przycinać hortensje drzewiaste i hortensje bukietowe? Można przycinać wczesną wiosną, natomiast jesienią zaleca się usuwanie przekwitłych kwiatostanów i uszkodzonych pędów. Ważne! Hortensje można przycinać od 2-3 roku życia.

Rozmnażanie hortensji

Ten malowniczy krzew można wykorzystać do dekoracji całego domu lub ogrodu. Ponieważ roślina jest krzewem wieloletnim, rozmnaża się ją najczęściej przez sadzonki. Jak rozmnożyć hortensje? W połowie drugiego miesiąca lata obcina się młode wierzchołki pędów, które nie są sztywne. Są zakorzenione w przygotowanej glebie (mieszaninie torfu i grubego piasku). Doświadczeni ogrodnicy zalecają utrzymanie wysokiej wilgotności gleby pod sadzonki. Osiąga się to za pomocą mchu torfowca, który dodaje się do gleby. Sadzonki hortensji umieszcza się w glebie lekko pod kątem, temperatura musi być utrzymywana w zakresie 16-20 °C. Sadzonki zakorzeniają się przez około miesiąc Roślina jest następnie sadzona w określonym miejscu i pielęgnowana.

Przycinanie hortensji

Kiedy przycinac hortensje? Niektóre odmiany hortensji drzewiastych i hortensji bukietowych należy ciąć wczesną wiosną (marzec-początek kwietnia) o ¾ długości, aby krzewy nie rozciągały się i nie zwisały pod własnym ciężarem. Bez przycinania krzew gęstnieje i spada jakość kwitnienia. Kwiatostany powstają na pędach z bieżącego roku. Jak przycinamy hortensje? W pierwszym roku przycinanie powinno być obfite, aby system korzeniowy hortensji prawidłowo się rozwijał. W drugim i kolejnych latach ubiegłoroczne przyrosty na rozwijających się pąkach nad starszą częścią łodygi są odcinane. Stare rośliny można odmłodzić, przycinając stare zdrewniałe pędy „na pniu”, pozostawiając małe pędy z pąkami.

Hortensje bukietowe - odmiany

Hortensja Phantom jest uważana za jedną z najpiękniejszych wśród hortensji bukietowych. Odmiana wyróżnia się wspaniałym bujnym kwitnieniem i niepowtarzalnym miodowym aromatem, który wydzielają kwiaty.

Główne zalety hortensji Phantom to:

 • Odporność na choroby korzeni

 • Odporność na mróz

 • Możliwość szybkiej odbudowy części wegetatywnych po przycięciu

 • Możliwość wzrostu w jednym miejscu przez długi czas bez przesadzania

 • Możliwość formowania rośliny w postaci drzewka lub krzewu.

Idealnym miejscem dla hortensji Phantom jest stanowisko w pobliżu budynków, które ochronią roślinę przed wiatrem. Pierwsze podlewanie powinno być obfite. Prawidłowo posadzona hortensja Phantom zapuszcza korzenie w ciągu dwóch do trzech tygodni. Wraz z nadejściem wiosny hortensja potrzebuje nawożenia azotem. Dobrze jest użyć humusu, aby pobudzić wzrost pędów. Przed nadejściem zimy należy odciąć kwiatostany, usuwając co najmniej trzy pąki z wierzchołka pędu. Wiosną przycinanie ogranicza się do sanitarnego czyszczenia krzewu ze przemrożonych części.

Hortensja Bobo

Jedna z najbardziej kompaktowych hortensji bukietowych. Wysokość hortensji bobo nie przekracza 60-70 centymetrów. Może rosnąć o około 10 centymetrów w sezonie. Już w wieku 3-4 lat staje się kulą o średnicy około 60 centymetrów. Łodygi są wyprostowane, mocne i nadal rosną podczas kwitnienia. Kwiaty przechodzą od cytrynowej zieleni do kremowobiałej, a następnie delikatnie różowej, zebrane w stożkowate kwiatostany. Kwitnie bardzo obficie, od lipca do września.

Hortensja bukietowa Limelight

Hortensja Little Lime jest znana i lubiana przez ogrodników na całym świecie, ponieważ ma wszystko doskonałe: zarówno kwiatostany, jak i liście, które jesienią zmieniają kolor. Wysokość i szerokość gęstego, zwartego krzewu wynosi 0,9 - 1,2 m. Kwiaty w okresie kwitnienia są pistacjowe, później zielonkawobiałe, jesienią przebarwiają się na różowo.

Hortensja Polestar

Hortensja bukietowa Polestar wyróżnia się baldaszkowatymi kwiatostanami składającymi się z wielu dużych kwiatów. Kwiaty na początku kwitnienia są białe z lekkim zielonkawym odcieniem, następnie bliżej września stają się łososioworóżowe i ciemnoróżowe. Liście są małe, ciemnozielone. Obfity kwitnienie od czerwca do września. Mrozoodporność jest wysoka, do -30 stopni C.

Hydrangea Paniculata Grandiflora

Jest jedną z najbardziej znanych i rozpowszechnionych odmian o aksamitnych zielonych liściach owłosionych pod spodem. Kwiaty białe z lekko kremowym odcieniem, różowiejące podczas kwitnienia. Hortensja Grandiflora kwitnie od lipca do września.To niesamowita roślina ozdobna, która może dodać arystokratycznego szyku każdemu ogrodowi. Ponadto może być uprawiana w pomieszczeniach, na balkonach lub werandach. Pojedynczy krzew hortensji może być klejnotem projektowania krajobrazu i źródłem dumy dla ogrodnika. Dorosłe osobniki odmiany hortensji bukietowej tworzą unikalne, duże kwiatostany na smukłych, prostych pędach. Czasami bukiety na gałęziach hortensji osiągają 30 cm długości.

Często sadzi się ją na tle bzu lub jarzębiny – efekt jest po prostu cudowny! Ich kształt i wymiary umożliwiają tworzenie zestawów kompozycyjnych. Kwiaty po wysuszeniu zachowują swój kolor, dlatego floryści często dodają go do kompozycji i bukietów z suszonych kwiatów. Jakie są najpiękniejsze bukiety z hortensji? Każda kompozycja z hortensji wygląda spektakularnie i podnosi rangę wydarzenia. Nie ma znaczenia czy zostanie użyta hortensja niebieska, biała czy hortensja czerwona, w każdym przypadku powstanie urokliwy bukiet z hortensjami na urodziny, imieniny, komunię, rocznicę ślubu i oczywiście jako bukiet ślubny dla panny młodej.   

Hortensje w ogrodzie - aranżacje krajobrazu

hortensje w ogrodzie

Krzewy o śnieżnobiałych kwiatostanach wyglądają bardzo delikatnie i elegancko, tworząc niepowtarzalny, luksusowy wystrój ogrodu. Hortensje niebieskie, liliowe, różowe lub fioletowe wywołują wrażenie, że jest się w bajce. Jakie jest idealne towarzystwo dla hortensji bukietowej? Niebanalnie harmonizują hortensje z trawami. W strefie podmiejskiej hortensja doskonale łączy się z innymi przedstawicielami świata przyrody, ale sama w sobie również wygląda spektakularnie, prawdziwa królowa ogrodu. Nisko rosnące jałowce i strzyżony berberys będą nie tylko doskonałymi sąsiadami, ale także podkreślą jej piękno. Czy może być coś piękniejszego w ogrodzie niż rabata z hortensją? Nie może!

Hortensja zawsze inspiruje projektantów do tworzenia kompozycji w ogrodzie, na parapecie i w wazonie. Bajeczne piękno kwiatostanów przyciąga uwagę i zadziwia kolorami i kształtami. Ten krzew dobrze komponuje się z tują, różowym floksem, a w kwietniku z orientalnymi makami i piwoniami, niebieską hortensję można łączyć z czerwoną tawułką. Hortensje w rabatach kwiatowych, sadzone wzdłuż ścieżek ogrodowych i uprawiane jako żywopłot, wyglądają fascynująco.

Gdzie posadzić hortensję?

Rośliny można stosować w grupach lub pojedynczo, korzystnie prezentują się na zadbanych trawnikach, w grupach drzew i krzewów, żywopłotach, zdobieniu krawężników, ławek, alejek spacerowych, altan. Hortensja bukietowa vanilla frise polecana do wzbogacania różnorodności flory w parkach miejskich, ogrodach botanicznych, dziedzińcach, placach, ulicach, przyległych klombach, terenach zielonych przy sanatoriach, obiektach administracyjnych i innych. Poszukując hortensji na balkony, tarasy, werandy, hortensja vanilla frise sprawdzi się doskonale. Łączenie hortensji z innymi roślinami to doskonały pomysł. Na przykład: wrzosiec delikatny, wrzos pospolity, bażyna czarna. Hortensja może rosnąć w pojemnikach do dekoracji tarasów. Hortensja ogrodowa w donicy nada swoistego charakteru zarówno altance jak i werandzie zapewniając naturalną ozdobę.

W architekturze krajobrazu hortensje Pink Diamond mogą być stosowane jako okaz na trawniku lub w różnych grupach. Kwitnące hortensje krzewiaste wyglądają bardzo korzystnie w liniowych nasadzeniach wzdłuż murów i ogrodzeń. Hortensja na rabaty polecana jest do wzbogacania różnorodności florystycznej parków, ogrodów, skwerów, terenów zielonych. Różowe kwiatostany hortensji Pink Diamond dodają delikatności terenom rekreacyjnym - korzystne jest sadzenie krzewów w pobliżu altan, ławek, na polanach. Przepięknie wygląda rabata z różami i hortensjami, to naturalna i niepowtarzalna dekoracja.To hortensja mrozoodporna, bardzo wrażliwa na wilgoć gleby, szczególnie reaguje na stojącą wodę, która spowalnia jej wzrost.

Hortensje Anabelle

Jeśli ktoś lubi bujne białe kwiatostany i masywne krzewy ozdobne, odpowiednie będą sadzonki odmiany hortensji Anabelle.Ta hortensja drzewna z dumą utrzymuje swoje kwiaty na klombach i żywopłotach na całym świecie. Kwiatostany Anabell długo zachowują świeżość.To smukły, zadbany krzew o wysokości do 150 cm, o gęstych, owalnych, zielonych liściach. Poszarpane krawędzie liści nadają całej roślinie szczególnego uroku. Krzew kwitnie pod koniec czerwca. Do października utrzymuje się na pędach kuliste, jasnozielone (a następnie śnieżnobiałe) kwiatostany. Jak przycinać hortensje Anabell? W wieku 4 lat roślina potrzebuje odmładzającego przycinania i należy to wykonać wczesną wiosną. Na świetność i liczbę kwiatostanów wpływa przede wszystkim pełne wiosenne cięcie do podstawy rośliny. Hortensję Anabell można sadzić w grupie z innymi roślinami lub osobno. Odmiana doskonale prezentuje się w żywopłotach, innych nasadzeniach liniowych, zdobi działki. Można kupić sadzonki do dekoracji altanek, ławek, alejek spacerowych i innych miejsc wypoczynku i rekreacji.

Hortensje dębolistne

Hortensja krzewiasta dębolistna osiąga wysokość 1,5 m a rozrasta się dzięki rozłogowym pędom. Ostateczny wzrost uzyskuje dopiero po około 3 latach.Ta odmiana posiada spore ciemnozielone klapowane liście, opadające na zimę, ale do tego czasu można cieszyć się doskonale wybarwionymi  czerwonofioletowymi liśćmi. Piękne liście hortensji nawiązują swoją formą do liści dębu, dlatego roślina otrzymała taką nazwę. Przepiękna hortensja zakwita w okresie letnim odkrywając duże ozdobne kwiatostany aż do późnej jesieni. Można uzyskać fascynującą aranżację ogrodu sadząc hortensje dębolistne na wyeksponowanym miejscu. Każdy na pewno nie raz zachwycał się rośliną gdy stanowiła ona piękny kwiatowy żywopłot, doskonale prezentuje się także pod koronami drzew jako kwiecisty dywan. Hortensje i trawy świetnie współgrają tworząc dla siebie wprost idealne towarzystwo. Świetnie czują się także wśród paproci i różaneczników. Hortensje dębolistne są często ozdobą i osłoną tarasów.

Hortensje doniczkowe

Wielu hodowców kwiatów marzy o wyhodowaniu luksusowej hortensji bukietowej w mieszkaniu. Pomimo tego, że hortensja uwielbia obfitość światła i przestrzeni, być może znajdzie się odpowiedni parapet, na którym będzie mogła rosnąć w doniczce. Naturalnie nie należy oczekiwać tak samo obfitego kwitnienia od udomowionej formy, jak od hortensji ogrodowej. Hortensja w doniczce, w ograniczonej przestrzeni korzeni, przy mniejszej ilości światła niż na otwartej powierzchni, uzyska mniejsze kwiatostany. Ale jednocześnie nie stracą one uroku, niesamowitych kolorów i skłonności do długotrwałego kwitnienia.

Warunki do uprawy hortensji w domu

Hortensja w doniczce jest uprawiana tylko w glebie kwaśnej. Odpowiednie dla niej jest gotowe podłoże do azalii, cytrusów, drzew iglastych lub specjalne podłoże do hortensji. Dlatego polecana jest uprawa hortensji w mieszance darni, czarnego torfu, próchnicy lub gleby liściastej i piasku w proporcji 2: 1: 1: 0,5. Hortensje na balkonie zawsze zapewniają ciekawy i niezwykle efektowny design, powodując, że przestrzeń prezentuje się ekskluzywnie. 

Przesadzanie hortensji w doniczce

Przeprowadzane powinno być co roku po przebudzeniu rośliny. Jeśli reguluje się wzrost hortensji, średnica doniczki nie musi być zwiększana. Po zimowaniu niektóre z najcieńszych korzeni wysychają, tylko najsilniejsze pozostają żywe. Bez wyrzutów sumienia usuwamy pajęczynę korzeni i sadzimy ją ponownie w starej doniczce, ale ze świeżą ziemią. I tak co roku.

Podlewanie hortensji doniczkowej

W okresie kwitnienia hortensję fioletową, niebieską czy biała należy obficie podlewać, zapewniając stabilną wilgotność gleby. Całkowite wysuszenie nie jest dozwolone, dopóki nie nastąpi okres uśpienia, w który hortensja jest wprowadzana stopniowo, zmniejszając podlewanie do zera. Podlewanie powinno odbywać się tylko miękką wodą. W przypadku hortensji jest to bardzo ważne, ponieważ nie toleruje gleb alkalicznych, a stają się takie i tracą niezbędny odczyn kwaśny, zwłaszcza przy częstym podlewaniu twardą wodą o wysokiej zawartości wapnia.

Jakie nawozy do hortensji doniczkowej? Nawożenie co 10-14 dni gdy podlewanie wodą zastępowane jest nawozem. Nawóz trzeba podawać dopiero wtedy, gdy na wierzchołkach pędów pojawią się małe kwiatostany. Uniwersalny nawóz do roślin kwitnących lub dowolny złożony nawóz rozcieńcza się w proporcji wskazanej na opakowaniu. Po kwitnieniu wykonuje się dwa nawożenia z nawozem fosforowo-potasowym.

Światło

Hortensja na balkonie lub na oknie powinna mieć światło bardzo jasne i minimalną ilość bezpośredniego światła słonecznego. Kwiaty hortensji pięknie wybarwiają się na wyraziste odcienie bieli, błękitu i różu.

Rozmnażanie hortensji doniczkowej

W razie potrzeby hortensję można łatwo rozmnażać. Najchętniej hortensja rozmnaża się przez sadzonki. Najlepszy czas to połowa lub późne lato. W strefie korzeniowej wybiera dobrze rozwinięte pędy i odcina je u podstawy. Pokrój sadzonki o długości do 10 cm z kilkoma parami liści, które są usuwane z dołu i skracane do połowy u góry. Wskaźnik przeżycia takich sadzonek jest bardzo wysoki - 80-90%. Przygotowane sadzonki należy zasadzić w kwaśnym podłożu na bazie torfu. Aby utrzymać wysoką wilgotność, można położyć na doniczce przezroczystą plastikową torebkę z kilkoma otworami do wentylacji. Po dwóch miesiącach zdejmujemy worek i dbamy o małe pędy.

kolorowe hortensje

Hortensja choroby

Hortensja jest rośliną odporną na choroby i pasożyty. Jednak mogą na nią wpływać takie szkodniki i choroby:

 • Przędziorek

 • Blednica

 • Mszyca zielonolistna

 • Mączniak

 • Choroby grzybicze.

W przypadku chlorozy hortensji dochodzi do gwałtownego rozjaśnienia liści, utracony jest ich zwykły kolor. Co prowadzi do tego stanu liści? Powodem jest nadmiar próchnicy lub wapna w glebie. W tym przypadku roślinę podlewa się naprzemiennie kompozycjami siarczanu miedzi i kwasu azotowego potasowego (w odstępie 3 dni). Nadmierna wilgoć w powietrzu prowadzi do mączniaka prawdziwego. W tym przypadku liście są traktowane kompozycją siarczanu miedzi z mydłem. Możesz pozbyć się mszyc za pomocą naparu czosnkowego. Do naparu dodaje się mydło do prania i raz w tygodniu pielęgnuje roślinę. Fungicydy są skuteczne w zwalczaniu infekcji grzybiczych.

kwiat hortensji

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl