Gerbera to znany i bardzo lubiany kwiat cięty, ale warto wiedzieć, że tę piękną roślinę możemy także uprawiać w mieszkaniu jako domowy kwiatek doniczkowy lub posadzić w ogrodzie. Gerbery to bardzo dekoracyjne rośliny ze względu na swoje duże wyjątkowo ozdobne kwiaty oraz ładne intensywnie zielone liście. Zarówno gerbery do uprawy doniczkowej w mieszkaniu, na balkonie lub tarasie, jak i do uprawy gruntowej w ogrodzie dostępne są w wielu ciekawych odmianach różniących się między sobą kolorem i wypełnieniem koszyczków kwiatowych.
Gerbery nie są trudne w uprawie, choć z pewnością są one dosyć wymagające i potrzebują dobrych warunków wzrostu i systematycznej pielęgnacji. Gerbera to gatunek bardzo uniwersalny, który będzie się pięknie prezentować praktycznie w każdym wnętrzu. Jej ponadczasowe eleganckie kwiaty idealnie pasują zarówno do mieszkań luksusowych, jak i tych ciepłych i przytulnych urządzonych w stylu rustykalnym bądź romantycznym, oraz do wnętrz minimalistycznych, nowoczesnych i industrialnych. Pięknie dopełniają całości w bogatych wnętrzach i ożywiają te ascetyczne. Poznaj tajniki uprawy gerbery w domu i w ogrodzie.
Gerbera - piękna roślina kwitnąca do uprawy w mieszkaniu, na balkonie i w ogrodzie
Gerbera to przepięknie kwitnąca bylina z rodziny astrowatych Asteraceae, która wywodzi się z tropikalnych rejonów Azji, Tasmanii, południowo- wschodnich rejonów Afryki oraz Madagaskaru. Gerbery przez wiele lat uprawiano jedynie w szklarniach na kwiat cięty. Obecnie dostępne są również piękne odmiany do uprawy doniczkowej w mieszkaniu lub na balkonie.
Gerbery mają grubą okrągłą łodygę, której długość może wynosić nawet do 45 cm. Jej pierzasto klapowe równowąskie liście skupione są w różyczce liściowej i mają soczyście zielony kolor. Są one osadzone na ogonkach, a ich spodnia strona pokryta jest drobnymi włoskami.
Kwiatostany gerbery mają postać koszyczków. W centrum znajduje się duża ilość niewielkich kwiatów rurkowatych, a na zewnątrz długie wąskie kwiaty języczkowate, które tworzą jeden lub kilka okółków. Kolor kwiatów zależy od gatunku i odmiany. Gerbery dostępne są w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej- od śnieżnobiałych, poprzez kremowe, cytrynowożółte, słonecznie żółte, pomarańczowe i takie w różnych odcieniach czerwieni, po różowe i liliowe.
Kwiaty gerbery mogą być:
- pojedyncze, czyli z jednym okółkiem kwiatów języczkowych,
- półpełne- mówi się na nie gerbery kołnierzykowe lub kryzowane, ponieważ na styku kwiatów rurkowych i języczkowych występuje u nich dodatkowy okółek krótkich kwiatów języczkowych.
- pełne, u których kwiaty języczkowe występują w kilku okółkach.
Owocem gerbery jest niełupka.
Do rodzaju gerbera należy ponad 20 różnych gatunków. W uprawie doniczkowej mamy do czynienia z gerberą Jamesona Gerbera Jamesonii.
Gerbera - uprawa doniczkowa w mieszkaniu, na balkonie lub tarasie
Doniczkowe gerbery pięknie prezentują się zarówno w domu, jak i na balkonie. Trzeba jednak pamiętać, że są to rośliny pochodzące z ciepłego klimatu i nie są one odporne na chłody. Dlatego w Polskich warunkach klimatycznych na dworze mogą stać jedynie wiosną i latem.
Gerbery to rośliny dosyć wrażliwe i wymagające, ale jeśli zapewnimy im dobre warunki wzrostu i dopasowaną do ich potrzeb pielęgnację, wówczas ładnie się rozrosną i będą pięknie kwitły.
Wymagania uprawowe gerbery:
1. Stanowisko
Gerbery potrzebują sporo światła, ale rozproszonego. Powinniśmy więc wybrać dla nich jasne miejsce w mieszkaniu. Ważne jednak, aby nie narażać ich na bardzo silne i długotrwałe bezpośrednie promieniowanie słoneczne, ponieważ źle znoszą palące słońce. Dlatego nie stawiajmy doniczki z gerberą na parapecie o wystawie południowej. Dotyczy to również bardzo gorących i silnie nasłonecznionych balkonów oraz tarasów wychodzących na południe, gdzie słońce mocno operuje praktycznie przez cały dzień. Liście gerbery wystawione na działanie ostrego słońca łatwo ulegają poparzeniu, co niesie za sobą negatywne skutki dla całej rośliny i może się skończyć nawet jej obumarciem.
Ponadto stanowisko dla gerbery musi być osłonięte od silnych wiatrów i przeciągów.
2. Podłoże dla gerbery
Gerbera potrzebuje dobrej jakości przepuszczalnego, pulchnego i żyznego podłoża. Nie powinno ono być zbite i ciężkie, a raczej lekkie i dobrze napowietrzone, aby panowały w nich optymalne dla korzeni rośliny stosunki powietrzno- wodne. Ziemia dla gerbery powinna mieć odczyn lekko kwaśny (pH 5,5 do 6,5).
Nie zapominajmy też o warstwie drenażu w postaci keramzytu lub żwirku na dnie doniczki.
Gerbery nie lubią przesadzania i źle je znoszą, dlatego postarajmy się uprawiać rośliny jak najdłużej w tej samej doniczce. Przesadźmy je dopiero wtedy, gdy bryła korzeniowa wypełnia wyraźnie całą donicę. Najlepszym terminem do przesadzania gerber jest wiosna.
3. Podlewanie i nawożenie gerbery
Ziemia w doniczce, w której rośnie gerbera, powinna być stale lekko wilgotna, ale nigdy nie bardzo mokra, ponieważ roślina jest bardzo wrażliwa na zastój wody. Gerbera ma dosyć duże potrzeby wodne (szczególnie latem) i przesuszona szybko więdnie. Aby więc zapewnić jej idealne zaopatrzenie w wodę, najlepiej jest w okresie wiosenno- letnim podlewać ją umiarkowanie co 1-2 dni, natomiast zimą w okresie spoczynku co 10-14 dni.
Gerbery lubią też delikatne zraszanie. Trzeba jednak uważać, aby z tym nie przesadzić, ponieważ woda zalegająca na powierzchni liści doprowadzi do ich gnicia.
W okresie od kwietnia do września gerbery zasilamy raz w miesiącu wieloskładnikowym nawozem do roślin kwitnących.
4. Zimowanie gerbery
W okresie zimowym konieczne jest zapewnienie gerberom uprawianym w mieszkaniu w doniczkach okresu spoczynku, dzięki czemu będą mogły się zregenerować i ponownie pięknie zakwitnąć na wiosnę.
W miesiącach zimowych gerbera powinna stać w jasnym pomieszczeniu o temperaturze między 10 a 14 stopni. Pomieszczenia, w których panuje wyższa temperatura, będą nieodpowiednie, ponieważ przy ponad 15 stopniach, przerwany zostaje spoczynek rośliny. Od października znacznie ograniczamy jej podlewanie i zaprzestajemy nawożenia.
Gerbera - uprawa w ogrodzie
Gerbery w miesiącach wiosenno- letnich mogą rosnąć również w ogrodzie bezpośrednio w gruncie. Sadzimy je, gdy minie już ryzyko wiosennych przymrozków, a temperatura nocami nie będzie spadać poniżej 5 stopni. Jest to bardzo ważne, ponieważ gerbery ze względu na swoje tropikalne pochodzenie są wysoce wrażliwe na chłody.
Najbezpieczniejszym terminem sadzenia tych roślin w ogrodzie będzie więc druga połowa maja.
Zapewnijmy kwiatom jasne, ale nie bardzo silnie nasłonecznione stanowisko. Poradzą sobie też dobrze w półcieniu. Pamiętajmy, że kwiaty te nie lubią palącego słońca.
Gerbery silnie się rozrastają, dlatego sadźmy je w odpowiednich odstępach. Pozostawmy pomiędzy poszczególnymi roślinami nawet 40-50 cm wolnej przestrzeni.
Gerbery rosnące w gruncie najlepiej podlewać wieczorem. W czasie upałów konieczne jest ich codzienne nawadnianie. Nawozimy rośliny raz w miesiącu mineralnym nawozem wieloskładnikowym lub raz w tygodniu biohumusem.
Konieczne jest także regularne odchwaszczanie rabat, na których rosną gerbery, gdyż są one wrażliwe na zachwaszczenie.
Gerbery nie przezimują w gruncie w naszym klimacie. Możemy je więc albo potraktować jako rośliny jednoroczne, albo wykopać jesienią, przesadzić do doniczek i przezimować w jasnym pomieszczeniu o temperaturze 10-15 stopni.
Gerbera to dosyć kapryśna roślina. Nieodpowiednio pielęgnowana niestety często choruje. Najczęstsze problemy w uprawie gerbery to zgnilizna korzeni, choroby grzybowe takie jak fytoftoroza i szara pleśń oraz niedobory pokarmowe- głównie żelaza i magnezu. Przyczyna zgnilizny korzeni oraz chorób grzybowych tkwi zwykle w przelewaniu roślin. Zbyt obfite podlewanie gerber może doprowadzić do rozwoju choroby, co spowoduje żółknięcie i opadanie liści, a z czasem zamieranie całej rośliny. Aby tego uniknąć, zachowajmy umiar w podlewaniu. Najlepiej nawadniać niewielką lub umiarkowaną ilością wody, gdy ziemia w doniczce odrobinę przeschnie i jest tylko lekko wilgotna.
Nie zapominajmy też o tym, że gerbera jest rośliną długo kwitnącą o okazałych kwiatach, która ma duże potrzeby pokarmowe. Bez względu na to, czy uprawiamy gerberę w domu, na balkonie, tarasie czy w ogrodzie w okresie wiosenno- letnim konieczne jest jej zasilanie wieloskładnikowym nawozem mineralnym dla roślin kwitnących.