Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Filodendron Pink Princess - pielęgnacja, uprawa i choroby

Filodendron Pink Princess należy do jednych z najłatwiejszych w hodowaniu filodendronów, często nazywany jest – różową księżniczką. Nie jest rośliną wymagającą, więc zapewnienie jej odpowiednich warunków wzrostu nie jest problematyczne.To niezwykle piękna roślina doniczkowa, która rośnie przez cały rok zdobiąc pięknie mieszkania i biura. Szybko się ukorzenia, dlatego nawet laik w temacie hodowania filodendronów poradzi sobie z jego pielęgnacją. Jest to odmiana rzadka, dlatego poszukiwana i nazywana kolekcjonerską.

Filodendron Pink Princess - co warto wiedzieć?

Filodendron Pink Princess

Philodendron Pink Princess zawdzięcza swoją nietuzinkową urodę liściom, które osiągają zacne rozmiary i przybierają niezwykłe ciemnozielono – różowe wybarwienie. Obserwując różne rośliny, można szybko zauważyć, że kolorystyka liści może znacznie różnić się od siebie. Osiągają desenie w odcieniu burgundu, pstrokate, oliwkowe i oczywiście różowe. Miłośnicy filodendronów cenią ten gatunek za jego tajemniczość, ponieważ nie wiadomo, jak rozwinie się kolejny liść, jaką barwę przyniesie. Z tego też powodu od dawna stanowi ekskluzywną dekorację każdego wnętrza.

Wartości dekoracyjne – różowej księżniczki

 • Jedyna w swoim rodzaju kolorystyka

 • Zachwycający kształt liści 

 • Rzadka odmiana

 • Egzotyczna fizjonomia

 • Szybki wzrost bez dużych wymagań.

Co mówią miłośnicy niepowtarzalnych roślin? Filodendron Pink Princess dzięki swojemu oszałamiające zabarwieniu zdobywa serca wszystkich miłośników nietuzinkowych odmian. Jest kilka ważnych rzeczy, które trzeba wiedzieć, aby uzyskać maksymalnie piękną roślinę.

Philodendron Pink Princess - podstawowe wymagania pielęgnacyjne

Filodendron Pink Princess najlepiej toleruje temperaturę od 16-25º C. Ważne jest przy tym rozproszone światło słoneczne albo niewielkie zacienienie. Czy należy do roślin pnących? Tak, ten filodendron pięknie pnie się przy podpórce, dlatego tak cudownie zdobi każde mieszkanie. Przyczepia się do podpórki mocnymi korzeniami powietrznymi, dzieje się tak, ponieważ w naturalnym środowisku roślina rośnie wspinając się ku słońcu po pniach drzew. Jego podstawowe wymagania to stale wilgotna, dobrze przepuszczalna ziemia. Jest jedno, ale - wierzchnia warstwa musi delikatnie przeschnąć przed następnym podlewaniem. Ważne jest systematyczne zraszanie liści i wykorzystywanie do podlewania przefiltrowanej wody w temperaturze pokojowej.

Różowa księżniczka to rodzaj filodendrona ceniący sobie dużą wilgotność powietrza – w granicach 60%. Niska wilgotność spowoduje problemy z rozwijaniem nowych liści, uwięźnięte liście mogą zgnić. Fachowcy zalecają, aby nie wlewać wody do podstawki, ponieważ może to doprowadzić do gnicia korzeni. Uwaga! Roślina jest podatna na choroby grzybicze. Liście zaczną żółknąć, staną się wiotkie i zbrązowieją. Nie można zapominać o przycinaniu nadgnitych oraz przyschniętych liści. Filodendron różowy dobrze zniesie delikatne przesuszenie, jednak przelanie może bardzo zaszkodzić. Ale gdy jego liście zaczną wiotczeć, będzie to znak, aby biec po konewkę. 

Na co zwrócić uwagę podejmując się pielęgnacji różowej księżniczki?

 • Podłoże

 • Oświetlenie

 • Wilgotność powietrza

 • Temperatura

 • Nawożenie

 • Przesadzanie

 • Rozmnażanie

 • Szkodniki.

filodendron różowy

Najlepsze podłoże dla Filodendron Pink Princess

Chroniąc różową księżniczkę przed przelaniem i gniciem, warto posadzić ją w przepuszczalnym, luźnym podłożu. Dobrym wyborem będzie specjalna mieszanka w skład, której wchodzą: kora sosnowa, włókno kokosowe, perlit i wszystko w takich samych porcjach. Kolejnym dobrym pomysłem będzie dodanie do podłoża węgla aktywnego. Ważne! Przy prawidłowym podlewaniu i dokarmianiu, roślina będzie znakomicie rosnąć nawet w samym kokosie wymieszanym z perlitem.

Jakie oświetlenie zapewnić pięknemu Filodendron Pink Princess?

Roślina bardzo lubi dobre stanowisko oświetleniowe, wpływa to na kolorystykę liści. Nie można ustawiać filodendrona różowego w bezpośrednim słońcu, ponieważ dojdzie do jego uszkodzenia. Hodowcy zaobserwowali, że rośnie on bardzo ładnie na oknie wychodzącym na wschód, gdy otrzymuje jedynie poranne delikatne słońce. Jeśli spędzi kilka godzin bezpośredniego nasłonecznienia po południu, na zachodnim oknie, będzie to dla niego korzystne. Gdy słońce jest najsilniejsze roślinę należy przenieść w inne miejsce. Filodendron Pink Princess naturalnie rośnie w Kolumbii, jest rośliną dżungli, więc źle znosi długie nasłonecznienie. Dodatkowa uwaga, roślina rośnie wolniej niż inne typy filodendronów, dlatego nie należy jej ustawiać daleko od okna. Nie przestrzeganie tego spowoduje, że jest wzrost może rozczarować. Jeżeli hodowca zauważy, że liście stają się mniejsze a części pędów stają się dłuższe, będzie to oznaczało, że różowemu filodendronowi brakuje światła. Trzeba wtedy zadbać o doświetlenie.

Co trzeba zrobić, aby Filodendron Pink Princess osiągnął różowe liście?

Ważne! Wybarwienie liści tego filodendrona jest uzależnione od genów rośliny. Co zrobić, aby miał pięknie wybarwione liście? Trzeba zając się tym podczas wybierania sadzonki, powinna pochodzić z efektywnie wybarwionego matecznika. Ponadto dostęp rośliny do odpowiedniej ilości światła pomoże w uzyskaniu idealnego koloru liści. Nie należy kupować rośliny bez koloru różowego. A co zrobić, gdy Filodendron Pink Princess wypuścił zielone liście, mimo, że wcześniej miał różowe? Podawanym przez ogrodników działaniem jest, wykonanie cięcia pędu do miejsca, w którym kolor różowy na liściach jeszcze był widoczny. Zdarza się, że taki zabieg należy przeprowadzić kilka razy, aby filodendron różowy zaczął odpowiednio wybarwiać liście. Ważne! Jeśli roślina będzie miała zbyt dużo różowych liści, może głodować. Wiadomo, że rośliny potrzebują chlorofilu do fotosyntezy oraz tworzenia pokarmu, wykorzystując do tego energię słońca.

Kiedy dokarmiać Filodendron Pink Princess?

Czy roślinę trzeba nawozić? Filodendron będzie rósł szybko, jeżeli będzie systematycznie nawożony. Kiedy najlepiej? Trzeba zacząć od marca i kontynuować do końca września w odstępach 2 tygodni. Jeżeli będzie doświetlany jego wzrost się nie zatrzyma nawet w okresie zimowym. O tej porze roku można dokarmiać roślinę raz w miesiącu, ale dawka powinna być zmniejszona o połowę. Jednak nawożenie nie jest w tym okresie konieczne. Czym - nawozem do roślin zielonych. Musi on zawierać wszystkie mikro- i makroelementy, bez mocznika. Nawóz powinien być stosowany do wzmocnienia Filodendron Pink Princess, ale nie jest zalecany do jej leczenia.

Przesadzanie i rozmnażanie filodendrona różowego

Jeśli różowa księżniczka ma zbyt małą doniczkę, przesadzenia w większą należy dokonać na wiosnę. Jeżeli filodendron szybko rośnie, trzeba będzie go przesadzać, co rok lub dwa lata. Ważne jest podłoże - pH 5,5-6,0, przewiewne i dobrze zdrenowane. Jak rozmnażać filodendrona? Należy wykonać to poprzez ukorzenianie odciętego szczytu rośliny, węzła lub łodygi, ale chociażby z jednym liściem, roślina musi posiadać korzenie powietrzne. Ukorzenianie można przeprowadzić w wodzie z węglem. Nie uda się rozmnożyć rośliny z nasion, nie będzie ona miała różowych liści, ponieważ nasiona nie dają precyzyjnej kopii genetycznej rośliny. Zasady przy zmianie doniczki – trzeba powiększyć ją o jeden rozmiar. Jeżeli będzie za duża wysychanie gleby będzie trwało dłużej a to nie jest dobre dla rośliny.

Czy Filodendron Pink Princess jest bezpieczny dla zwierząt domowych?

Niestety, nie jest bezpieczny dla psów i kotów. Przyczyną jest zawartość szczawianu wapnia. Spożycie części rośliny przez zwierzę lub człowieka wywoła: wymioty, ślinotok, biegunkę a także podrażnienia skóry.

Czy roślinie zagrażają szkodniki?

Raczej te rośliny nie są atakowane przez szkodniki, można je zauważy w rzadkich przypadkach. Są to wciornastki, wełnowce i miseczniki, które trzeba zwalczać poprzez oprysk środkami owadobójczymi.

Podpora do różowego filodendrona

Podporna jest wskazana, gdy hodowca chce osiągnąć duże liście. Może to być efektowny, palik kokosowy, po którym będzie mogła się wspinać. Uwaga! Piękne księżniczki również potrzebują wsparcia. Nie stosując tego trzeba liczyć się z koniecznością częstego ścinania i rozmnażania, w tym przypadku stanie się krzaczasta.

Czy Filodendron Pink Princess jest odpowiedni do aranżacji wnętrz?

Piękny filodendron z zielonymi i różowymi liśćmi określany jest, jako dzieło sztuki stworzone przez naturę. Prosty w uprawie może być wspaniałą ozdobą salonu w mieszkaniu wieżowca i domu prywatnego, gabinetu prezesa firmy a także różnych biur i salonów urody. Dekoracyjne liście przyciągają wzrok domowników, pracowników i klientów.Tak ekskluzywne rośliny podnoszą standard wyposażenia każdego pomieszczenia, więc jego wybór jest uzasadniony. Atrakcyjny filodendron różowy nie wymaga wielu częstych zabiegów pielęgnacyjnych, więc można wprowadzić go do domów osób, którym przydarza się nie podlanie rośliny na czas. Filodendron Pink Princess pięknie pnie się po podpórkach, dekorując nie tylko dany obszar, ale całe pomieszczenie. Warto uwzględnić różową księżniczkę w aranżacji mieszkania lub podarować ją znajomym na rocznicę ślubu czy też parapetówkę. 

Philodendron Pink Princess

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl