Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Fikus czyli popularny figowiec – odmiany, uprawa i pielęgnacja

Fikus to znany i lubiany gatunek, który jest często uprawiany w mieszkaniach jako roślina ozdobna. Możemy nią także w okresie letnim udekorować ogród, balkon oraz taras. Fikusy pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale są również drzewami owocowymi. Pięknym i obficie owocującym drzewem jest figowiec pospolity. Jest on łatwy w uprawie, a owoce bez problemu uzyskamy z drzewek rosnących w donicach.

Fikusy były znane i uprawiane dla swoich pysznych i zdrowych owoców już ponad 6000 lat temu. Figowiec naturalnie występuje na południu Europy, w północnej Afryce oraz na Bliskim Wschodzie. Zadomowił się również w Australii, Ekwadorze, Makronezji i niektórych rejonach USA. Jest on także często uprawiany w rejonach świata o ciepłym klimacie. Poznaj tajniki uprawy figowca i dowiedz się, jaką odmianę wybrać.

Fikus pospolity - najlepsze odmiany do uprawy doniczkowej

fikus

Fikusy to rośliny drzewiaste lub krzewiaste należące do rodziny morwowatych Moraceae. Do najczęściej uprawianych w Polsce gatunków należą te uznawane za typowe doniczkowe mieszkaniowe rośliny ozdobne jak na przykład figowiec bengalski Ficus bengalensis, figowiec benjamina Ficus benjamina, figowiec czepny Ficus heteropleura, figowiec dębolistny Ficus lyrata czy figowiec Ficus pumila.

My jednak skupimy się na innym bardzo ciekawym gatunku z rodzaju Ficus, który nie tylko pełni funkcje rośliny ozdobnej, ale przede wszystkim jest obficie owocującym drzewkiem owocowym. Jest to figowiec pospolity, czyli Ficus carica, znany tez jako figa pospolita lub figa karyjska.

Figowiec ten może mieć postać wysokiego krzewu lub drzewa dorastającego maksymalnie do 10 metrów. Jego pień jest jasnoszary, a kora gładka. Natomiast grube pędy mają kolor zielonkawy lub szary i są pokryte wyraźnie widocznymi gruzełkami. Jest to gatunek dwupienny.

Wszystkie części fikusa zawierają sok mleczny bogaty w kauczuk

Liście figowca są duże (do 12 cm średnicy). Z wierzchu są ciemnozielone i matowe, a pod spodem gruczołkowato owłosione. Mają okrągławy kształt i dłoniastą budowę z 3- 5 klapami. Liście fikusa opadają na zimę.
Na roślinach żeńskich powstają wyłącznie żeńskie kwiaty, z których po zapyleniu powstają jadalne owoce. Kwiaty są długoszyjkowe i mają jeden słupek.

roślina fikus

Natomiast w górnej części roślin męskich zawiązuje się najczęściej 5 kwiatów męskich, które mają pięciodziałowy okwiat i 5 pręcików. Tuż pod nimi powstają płone krótkoszyjkowe kwiaty żeńskie, które nazywamy wyroślami. Z kwiatów męskich powstają jedynie nieprzydatne do spożycia, puste w środku (zawierające jedynie resztki ususzonego pyłku) kapryfigi.

Owocostany figowca popularnie nazywamy figami. Są one niewielkie, mają lekko gruszkowata postać i dojrzałe przybierają głęboką fioletową barwę.

Dziko rosnące figowce zapylane są przez błonkówki, których larwy żywią się miąższem fig.

Natomiast wśród odmian uprawnych wyróżniamy dwie grupy:

- figowce dalmatyńskie, które rozmnażają się przez partenokarpię i wytwarzają owocostany bez nasion bez zapylenia.

- figowce smyrneńskie, które wymagają zapylenia naturalnego przez owady błonkówki lub poprzez kapryfikację, czyli zawieszenie wiązek kwitnących gałązek drzewa męskiego na roślinie żeńskiej.

Godne polecenia odmiany figowca to:

- Brown Turkey - bardzo żywotna i obficie kwitnąca odmiana, która wytwarza bardzo duże purpurowo- brązowe owoce z różowym miąższem. W sprzyjających warunkach pogodowych odmiana ta owocuje dwa razy- w sierpniu oraz w październiku.

- Califfo Blue - wytrzymała odmiana tolerująca czasowe spadki temperatury do około -10 stopni, wytwarzając smaczne niebiesko- fioletowe owoce.

- Violette de Sollies - samopylna odmiana wydająca duże fioletowe owoce.

fikus liście

Fikus - uprawa i pielęgnacja

Uprawa figowca jadalnego nie należy do trudnych. Pamiętajmy jednak, że jest to gatunek, który nie zimuje w naszym klimacie na dworze, dlatego wymaga przeniesienia na okres jesienno- zimowy po pomieszczenia.

Idealne warunki do uprawy fikusa to:

1. Doniczka

Doniczka do uprawy figowca powinna być stabilna- najlepiej wykonana z naturalnego materiału na przykład gliniana lub kamienna z co najmniej jednym otworem w dnie. Początkowo nie musi być ona bardzo duża. W miarę wzrostu drzewka przesadzamy je do pojemnika większych o 4-6 cm od poprzedniego.

2. Podłoże

Gatunek ten najlepiej czuje się w próchnicznym przepuszczalnym podłożu. Koniecznie zadbajmy o dobry drenaż w postaci grubej warstwy żwiru lub keramzytu na dnie doniczki, aby nie dochodziło do zastojów wody, ponieważ figowce są na nie wrażliwe.

3. Stanowisko

Fikus to roślina występująca naturalnie w ciepłych rejonach. Bardzo dobrze będzie się więc czuła na słonecznym i ciepłym stanowisku osłoniętym od wiatrów. Nie stawiajmy figowca na słabo nasłonecznionym balkonie czy tarasie o wystawie północnej, ponieważ będzie na takim stanowisku rosnąć bardzo słabo.

Wybierając stanowisko dla drzewka, pamiętajmy, że jego korona jest dosyć rozłożysta i będzie potrzebować odpowiedniej ilości miejsca do swobodnego wzrostu. Warto wziąć też pod uwagę to, że liście figowca na wietrze działają jak żagle, dlatego lepiej nie stawiać doniczki z rośliną na brzegu tarasu czy balkonu, ponieważ podmuch wiatru może ją tam z łatwością przewrócić.

fikus pielęgnacja

4. Podlewanie

Figowiec ze względu na dużą powierzchnię liści jest bardzo narażony na szybką utratę wody w wyniku parowania. Dlatego konieczne jest jego regularne umiarkowane podlewanie. Podłoże w doniczce powinno być stale lekko wilgotne. Latem w czasie upałów drzewka trzeba podlewać codziennie. Najlepiej robić to o poranku wodą o temperaturze pokojowej- nadaje się zarówno deszczówka, jak i ustana woda wodociągowa.

5. Nawożenie

Figowce, ja każde drzewka owocowe, mają duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Wymagają więc systematycznego nawożenia od wiosny do końca lata. Wybierzmy dla nich mineralny nawóz sadowniczy do drzewek owocowych, który stosuje się raz na 3-4 tygodnie lub nawóz organiczny w postaci biohumusu, którym możemy podlewać drzewka nawet raz w tygodniu.

Pamiętajmy, że do nawożenia figowca nie nadają się nawozy uniwersalne- w większości przypadków zawierają one zbyt dużo azotu, jak na potrzeby tego gatunku, przez co pędy rośliny mogłyby stać się długie i wiotkie, a kwitnienie i owocowanie słabe.

6. Przycinanie

Przycinanie figowca ograniczamy do niezbędnego minimum. Najlepiej usuwać tylko na bieżąco uszkodzone pędy czy liście. W uprawie doniczkowej dopuszczalne jest również delikatne cięcie formujące, mające na celu ograniczenie rozmiarów drzewka.

Fikus zwyczajny to gatunek, który możemy uprawiać w donicy w mieszkaniu, ale również w ogrodzie, na balkonie czy tarasie. Figowce uprawiane na dworze zrzucają liście na zimę. Pamiętajmy, że nie są to rośliny zbyt odporne na mrozy, w związku z tym należy je jesienią przenieść na zimowanie do chłodnego pomieszczenia. Nie musi ono być bardzo jasne, wystarczy na przykład piwnica lub garaż z oknem.

W czasie zimowanie nie nawozimy fikusa, a jego podlewanie bardzo mocno ograniczamy. Warto jedynie raz na kilka tygodni zwilżyć nieco podłoże.

fikus uprawa

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl