Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Epipremnum złociste (Epipremnum Aureum) - Uprawa i pielęgnacja

Epipremnum złociste (Epipremnum Aureum) nosi również nazwy: złoty lotos i diabelski bluszcz.To roślina liściasta pochodząca z Wysp Salomona leżących na Pacyfiku, można ją spotkać także na obszarach tropikalnych lasów deszczowych Azji Południowo-Wschodniej oraz Indonezji. Jest to roślina doniczkowa preferująca światło rozproszone, wymagająca prawidłowego podlewania i nawilżania. Uprawiana na specjalnych, często dekoracyjnych podporach, do których przylegają pędy rośliny, które modą osiągnąć 5 metrów długości. Epipremnum złociste posiada liście mięsiste i błyszczące, które świetnie ozdabiają powierzchnię mieszkań i biur.

Epipremnum złociste (Epipremnum Aureum) - cechy

Epipremnum Złociste

Epipremnum złociste jest rośliną wieloletnią o włóknistym systemie korzeniowym, należy do rodziny obrazkowatych - Araceae.Ta winorośl jest półepifitem: czuje się dobrze zarówno w ziemi, jak i na innych roślinach. Dlatego nie jest trudno uprawiać ją w domu. Główną wartością dekoracyjną rośliny jest kolor liści. W lesie roślina ma kwiaty, ale uprawiana w domu, rzadko kwitnie. Jeżeli jednak rozpoczyna się taki proces, to na długiej szypułce powstaje kwiatostan w kształcie kajaka. Podczas kwitnienia roślina potrzebuje dobrego podlewania, dokarmiania po 4-5 dniach i opryskiwania. Duże błyszczące liście ozdobnej liany szybko rosną i potrafią skutecznie zazielenić każde wnętrze.

Epipremnum złociste – pielęgnacja w domu

Zanim zaczniesz hodować uroczą roślinę doniczkową, która, nawiasem mówiąc, doskonale oczyszcza powietrze, warto dowiedzieć się więcej o tym, jak możesz to zrobić w domu. Złoty lotos jest najbardziej popularny wśród miłośników kwiatów doniczkowych, którzy zakochali się w ozdobnych zielonych, skórzastych płytkach liściowych w kształcie serca udekorowanych kremowymi smugami. Mają złoty odcień, a im jaśniejsze oświetlenie, tym bardziej jest to zauważalne.

Epipremnum złociste - oświetlenie

Roślina domowa wyróżnia się niskim zapotrzebowaniem na oświetlenie, dobrze rośnie zarówno w lekkim zacienieniu, jak i w jasnym, rozproszonym świetle. Ale, jak każda inna zielona roślina doniczkowa, źle znosi długotrwałą ekspozycję na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Byłoby świetnym pomysłem, gdyby Epipremnum złociste w doniczce było przymocowane do ściany naprzeciwko okna od strony południowej. Najbardziej optymalnym miejscem do uprawy tej rośliny domowej na parapecie jest okno orientacji wschodniej lub zachodniej, ponieważ światło jest tam jasne i rozproszone.

Epipremnum złociste - temperatura

Winorośl w pomieszczeniach preferuje stałą temperaturę przez cały rok. Idealnym stanem będzie, jeśli w pokoju będzie od 20 do 25 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura ma zły wpływ na roślinę domową a jej wzrost może się spowolnić, natomiast liście stracą połysk. Niezwykle niebezpieczne jest dopuszczenie do temperatury poniżej 12 stopni Celsjusza - Epipremnum złociste ciemnieje i umiera. Ważne! Chroń roślinę przed przeciągiem. W związku z tym w ciepłym sezonie zdecydowanie odradza się zabieranie jej do ogrodu lub na balkon, zamiast tego najlepiej zadbać o regularne wietrzenie pomieszczenia.

Epipremnum złociste - podlewanie

Należy zwilżyć mieszankę gleby w pojemniku diabelskiego bluszczu dopiero po dokładnym wyschnięciu jej wierzchniej warstwy. Pamiętaj, że taka winorośl należy do tych roślin, które są mniej narażone na zniszczenie przez niezbyt długą suszę niż regularna stagnacja płynu w systemie korzeniowym. Ze względu na zbyt częste podlewanie podłoża Epipremnum złociste może chorować. Jeśli na gładkiej powierzchni liści znajdują się krople cieczy, oznacza to, że w mieszance gleby obserwuje się stagnację wody. W takim przypadku roślinę należy podlewać rzadziej i mniej obficie. Zimą, gdy urządzenia grzewcze aktywnie pracują, poziom wilgotności powietrza staje się bardzo niski, więc winorośl trzeba systematycznie nawilżać za pomocą spryskiwacza. Również latem w upalne dni konieczne jest częste opryskiwanie pięknego złotego lotosu. Zarówno podlewanie, jak i nawilżanie jest konieczne z wykorzystaniem miękkiej wody: przefiltrowanej lub dobrze odstałej, (co najmniej 24 godziny).

Epipremnum złociste - nawożenie

Epipremnum złociste również dobrze rośnie na swoim podłożu bez specjalnego dokarmiania. Aby jednak wzmocnić łodygi, możesz dodać nawozy mineralne. Zaleca się aplikować je do gleby raz w miesiącu od kwietnia do września włącznie. Sam nawóz należy sporządzić w stężeniu o połowę mniejszym niż podano w instrukcji użytkowania.

Epipremnum złociste – przesadzanie i gleba

Roślina doniczkowa nie jest wybredna w kwestii częstych zmian gleby. Należy ją przesadzić, gdy jest to wyraźnie konieczne - gdy w doniczce jest bardzo mało miejsca. Dzieje się to mniej więcej raz na 3 lata.

Proces przesadzania wygląda następująco:

 • Na dnie doniczki umieszcza się niewielką warstwę ekspandowanej gliny.

 • Dalej - trochę zebranej mieszanki gleby.

 • Następnie roślinę lokalizuje się (najczęściej poprzez przeniesienie, tj. z obecnością starej gleby na korzeniach).

 • Wierzchnia warstwa musi być lekko ubita i lekko zwilżona.

Jako podłoże można kupić dowolną glebę do roślin domowych. Do samodzielnego przygotowania mieszanki gleby potrzebne będą: 1 część ziemi darniowej, 3 części ziemi liściastej i 1 część perlitu. Nie zapomnij o dobrym systemie odwadniającym. W tym celu na dnie doniczki połóż warstwę ekspandowanej gliny. Jest to konieczne, aby zapobiec stagnacji wody w ziemi.

Epipremnum Aureum

Epipremnum złociste – rozmnażanie

Pewnym sposobem rozmnażania epipremnum złocistego jest oddzielenie sadzonek.

Wszystko jest dość proste:

 • Nowe pędy przycina się w połowie wiosny. Po cięciu można je pokryć fitohormonami - specjalnym środkiem do szybkiego wzrostu.

 • Pędy sadzi się w doniczkach z torfem i mchem. Możesz umieścić go w szklance wody, dodając tam połowę tabletki z węglem aktywnym.

 • Posadzone sadzonki umieszcza się w zacienionym miejscu, gdzie termometr wskazuje około 21 stopni.

 • Gleba jest podlewana w razie potrzeby.

 • Gdy rośliny zakorzenią się i pokażą nowe pędy lub liście, należy je przesadzić do głównej gleby.

Nie wyklucza się również możliwości rozmnażania za pomocą warstw. Aby to zrobić, obok doniczki z rośliną mateczną należy umieścić drugą z mieszanką gleby. Układa się w niej warstwy i zagęszcza na powierzchni gleby. Po ukorzenieniu warstwę można odłączyć.

Epipremnum złociste - okres uśpienia

Wraz z początkiem jesieni roślina przechodzi w stan uśpienia, który trwa do początku wiosny. W tym czasie nie ma potrzeby nawożenia gleby. Częstotliwość podlewania zmniejsza się do 2 razy na 30 dni.

Epipremnum złociste - choroby

 • Roślina doniczkowa o mocnych łodygach ma silną odporność na różne choroby. Jeśli jednak właściwa opieka zostanie zaniedbana, może dojść do żółknięcia lub czernienia liści.To zwykle wskazuje na nadmierne podlewanie, przez co kłącze zaczęło gnić, a wraz z nim cała roślina. Należy natychmiast odciąć wszystkie gnijące obszary korzeni, potraktować je pokruszonym węglem i przełożyć epipremnum złociste do nowej gleby. Na początku minimalne podlewanie.

 • Zatrzymanie wzrostu. Tutaj jest albo w zbyt małej, ciasnej doniczce, albo brakuje w glebie składników odżywczych.

 • Ciemne brzegi liści. Z reguły powodem tego jest niska temperatura. Wśród owadów na liściach i łodygach rośliny domowej można zauważyć przędziorka (obecność cienkiej pajęczyny) lub mszyc. Roztwór mydła pomaga w walce ze szkodnikami. Musisz umyć wszystkie części rośliny, następnie spłucz pozostałe mydło wodą. Najpotężniejszym lekarstwem jest jakiś środek owadobójczy.

Jest jeszcze kilka niuansów dotyczących opieki nad epipremnum złocistym:

 • Po dotknięciu rośliny umyj ręce. Sok tej rośliny doniczkowej może podrażniać skórę i błony śluzowe.

 • Każdej wiosny należy odciąć pędy kwiatu w pomieszczeniach, aby zapobiec nadmiernemu wzrostowi rośliny.

Epipremnum złociste w aranżacji wnętrz

Ta winorośl jest wybierana do dekoracji: okna i ściany pokoi, balkonów, loggii, ogrodów zimowych. Często można spotkać w biurach oraz różnych instytucjach. Epipremnum złociste skutecznie usuwa z powietrza dwutlenek węgla, zapewnia zdrowe oddychanie, dlatego warto umieścić ją w sypialni. Pochłania opary formaldehydu, benzenu, ksylenu, które uwalniają się z nowych mebli. Zwolennicy wschodnich nauk Feng Shui wysoko cenią lianę za to, że przyczynia się do gromadzenia pozytywnej energii życiowej w miejscach, w których rośnie. Uważa się, że ludzie przebywający przez długi czas w pomieszczeniach z tą rośliną domową doświadczają przypływu sił i optymizmu.

Epipremnum złociste to niezwykle dekoracyjna roślina domowa, której pnącze można umieszczać na palikach lub rozkładać na różnych podporach. Projektanci wnętrz często wykorzystują złoty lotos do dopełnienia aranżacji wnętrza, ponieważ potrafi nadać każdemu pomieszczeniu nietuzinkowego efektu zdobniczego. Wystarczy raz zobaczyć roślinę w kosztu przyczepionym do sufitu ze swobodnie zwisającymi pędami, aby uznać ją za najlepszy i najpiękniejszy sposób na udekorowanie swojego domu. Wiele osób decyduje się wykorzystać do tego celu drabinki i metalowe obręcze, na których owinięte są pędy Epipremnum złocistego. Dobrym pomysłem jest także rozłożenie jej zdobniczych pędów nad oknem lub łukami wejściowymi dzięki temu powstanie piękna zielona rama.

roślina Epipremnum złociste

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl