Dla niektórych donice na taras mogą być zbędnym i dosyć kosztownym elementem wyposażenia. Jeśli jednak zgłębimy temat i wybierzemy donice, które będą nie tylko trwałe, ale i efektowne – bardzo szybko dopełnimy aranżację i wykreujemy charakter naszej zielonej przestrzeni.
Stylowe donice na taras wyeksponują bowiem posadzone w nich rośliny i nadadzą naszemu otoczeniu wyrafinowanego designu, zamieniając dotychczasowy zwyczajny ogród w elegancką strefę odpoczynku. Mało tego, donice pozwalają wprowadzać nowe rośliny do zaaranżowanych już miejsc i przełamać rutynę w ogrodzie, na balkonie czy tarasie.
Jednak jak wybrać donice na taras, by integrowały się one z resztą otoczenia, a w dodatku były trwałe i odporne na warunki atmosferyczne? Jak sprawić, by zakup donicy ogrodowej stał się inwestycją gwarantującą wytrzymałość i zachwyt od pierwszego wejrzenia? Otóż istnieje kilka ważnych czynników, które należy rozważyć przed zakupem.
Nowoczesne donice na taras – rodzaje
Znalezienie idealnej donicy ogrodowej wbrew pozorom nie jest takie proste. Ważne są tu bowiem nie tylko aspekty wizualne, ale przede wszystkim jakość produktu, bezpośrednio powiązana z materiałem.
Należy pamiętać, że w miejscach, gdzie występuje silny wiatr i przeciągi, donice ogrodowe muszą być odpowiednio ciężkie i trwałe. Dobrze, jeśli będą również odporne na promieniowanie UV i mróz. Donice będą zdobiły bowiem nasz ogród przez cały rok, dlatego muszą być gotowe na wszelkie anomalie pogodowe, żywotne i łatwe w eksploatacji.
Donice na taras ze stali corten
Donice ze stali corten to jeden z najpopularniejszych trendów aranżacyjnych ostatnich sezonów. Wyróżniają się przede wszystkim swoim wyglądem. Ich charakterystyczną wizytówką jest bowiem powłoka w kolorze rdzy, która oryginalnie prezentuje się w eleganckich ogrodach. Donice ze stali corten stylowo podkreślają także charakter kwiatowych kompozycji.
Sam corten to nowoczesna odmiana stali, powstająca w wyniku łączenia kilku jej stopów. Dzięki temu jest ona niebywale odporna na warunki atmosferyczne, a zwłaszcza na niekorzystne działanie wilgoci. Warstwa patyny, przypominająca rdzę wykształca się w niej pod wpływem zmian temperatury, wody i promieniowania UV, dlatego kolor donicy na taras ze stali corten uzależniony jest od otoczenia i warunków, w jakich się znajduje. Stały odcień donicy wykształca się dopiero po roku, wcześniej przechodząc przez proces postępującego utleniania.
Nowoczesne donice na taras ze stali corten doskonale komponują się z dekoracyjną zielenią roślin. Najczęściej występują w formie prostopadłościanów, które wpisują się głównie w modernistyczne i minimalistyczne aranżacje. Ten surowy materiał i rdzawa barwa doskonale sprawdzą się także w wystroju industrialnym lub rustykalnym.
Betonowe donice na taras
Beton architektoniczny to przede wszystkim bardzo solidne tworzywo. Powstałe z niego donice tarasowe będą zatem nie tylko efektowne, ale także odporne na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne. Mimo, że betonowa donica na taras jest bardzo minimalistyczna w swojej formie, a w dodatku dosyć ciężka, to z pewnością jest to hit ostatnich sezonów. Decydują się na nią bowiem zarówno miłośnicy klasycznych, jak i ekstrawaganckich aranżacji.
Betonowe donice na tarasie nie wymagają impregnacji czy malowania. Nie chłoną zanieczyszczeń, nie pokrywają się pleśnią czy mało estetycznym nalotem, dlatego są bardzo łatwe w pielęgnacji i wymagają jedynie sporadycznego przemycia wodą z delikatnym płynem.
Donice tarasowe z aluminium
Donice z blachy aluminiowej są przede wszystkim lekkie, a zaraz odporne na działanie czynników atmosferycznych. Samo aluminium jest bowiem wytrzymałe i trwałe, a to przekłada się na żywotność donicy. Aluminium w połączeniu z magnezem, sprawia ponadto, że taka donica tarasowa staje się także odporna na erozję i ścieranie.
Prócz bardzo dobrych właściwości fizycznych, aluminiowe donice na taras estetycznie dopełniają każde nowoczesne otoczenie swoimi geometrycznymi kształtami i metalicznymi barwami. W połączeniu z efektownymi roślinami stworzą piękną, designerską aranżację przestrzeni zarówno ogrodu zimowego jak i przydomowej, letniej altany.
Donice ogrodowe z aluminium pięknie wyglądają solo, jako tło dla pięknych kompozycji, ale także w grupie, tworząc ciekawe rozwiązania dekoracyjne. Najczęściej wykorzystuje się je w projektach skandynawskich lub minimalistycznych, w formie prostopadłościanów, przyciętych graniastosłupów czy walców.
Drewniane donice na taras
Drewniane donice na taras mimo, że wyglądają pięknie – wymagają z pewnością najwięcej pielęgnacji. To najbardziej klasyczna propozycja w ofertach producentów. Drewniane donice mogą stanowić bowiem indywidualną ozdobę ogrodu lub być podstawą drewnianej aranżacji w formie pergoli czy kratek ogrodowych. Dzięki połączeniu drewnianej donicy z kratkom można tworzyć piękne projekty z wykorzystaniem roślin pnących.
Donice drewniane na taras będą ponadto najbardziej przyjaznym środowiskiem dla posadzonych w nich roślin. Porowatość drewna gwarantuje bowiem optymalną wymianę gazową podłoża. Drewno nie przewodzi również w dużym stopniu ciepła, dlatego drewniane donice nie nagrzewają się latem, a zimą chronią system korzeniowy przed nagłymi spadkami temperatur. Mało tego, drewno, jako surowiec naturalny, samo w sobie idealnie komponuje się z roślinami tworząc estetyczne kompozycje ogrodowe.
Należy jednak pamiętać, że drewniana donica na taras będzie z pewnością bardziej wymagająca i nie tak trwała jak donice z plastiku czy betonu. Najmniej trwałą częścią donicy jest bowiem jej dno, gdzie drewno jest stale wilgotne i najbardziej narażone na puchnięcie. Kupując więc donice drewniane, warto odizolować drewno, wykładając je od środka folią lub włókniną.
Duże donice drewniane na taras będą również ciężkie i bardziej podatne na odkształcenia wynikające z naporu ziemi (100 litrów wilgotnego podłoża ogrodniczego może ważyć bowiem nawet 170kg!). Wadą drewnianych donic może być również potrzeba konserwacji. Drewno powinno być bowiem impregnowane i malowane, by spełniało swoje zadanie w zewnętrznych warunkach.
Rattanowe donice na taras
Warto wspomnieć jeszcze o klasycznym ulubieńcu, będącym na rynku ogrodniczym już od wielu lat. Rattan to materiał naturalny, pozyskiwany z winorośli palmowej – Ratangu, o wyjątkowych parametrach. Jest on odporny na wilgoć i deszcz. To wyjątkowo plastyczny materiał, który odpowiednio ułożony i wysuszony nie odkształca się. W dodatku jest lekki, przystępny cenowo i doskonale pasuje do niemal każdej aranżacji.
Donice rattanowe na taras występują w różnych wielkościach i bogatych wersjach kolorystycznych. Tworzą piękną całość w połączeniu z meblami ogrodowymi rattanowymi, zwanymi inaczej „plecionkami”.
Należy jednak pamiętać, że jedyną wadą donic rattanowych jest możliwość ich blaknięcia i mała odporność na mróz. Warto więc tego typu donice na taras chronić przed działaniem promieni słonecznych i zabezpieczać na okres zimowy.
Donice na tarasie – aranżacje i udogodnienia
Zjawiskowa awangarda czy może elegancka klasyka? Możliwości jest nieskończenie wiele, biorąc pod uwagę mnogość wzorów i wariantów kolorystycznych. Stylowe donice do ogrodu powinny jednak przede wszystkim wkomponować się w preferencje i potrzeby domowników, ale także w charakter i wzornictwo naszej małej, zewnętrznej architektury, dopełniając harmonijnie całe otoczenie.
Oczywiście, możemy zdecydować się na dość ekstrawaganckie i oryginalne wzornictwo dla swoistego kontrastu, tworząc unikatowy styl ogrodu, jednak najlepszym wyborem zawsze będzie minimalistyczny design, w którym to mniej znaczy więcej. Minimalistyczne donice na taras świetnie zaprezentują się bowiem zarówno w klasycznej, jak i nowoczesnej aranżacji, idealnie komponując się z pozostałymi elementami wyposażenia ogrodu.
Najbardziej uniwersalnym wyborem będą z pewnością jednobarwne donice na taras. Nie tylko dopasują się do każdej aranżacji, ale wyeksponują jednocześnie piękno roślin, nie przyćmiewając ich uroku. Jeśli chcemy jednak nieco ożywić nasz ogród, można kolor donicy na taras dobrać pod barwę kwiatu, pamiętając jednak, że będzie to wtedy wybór dedykowany roślinom jednej maści. Pięknie wygląda na przykład żółta donica ogrodowa, w której posadzimy kalceolarie.
Podświetlane donice do ogrodu
Dość popularnym ostatnio wyborem do nowoczesnego ogrodu są podświetlane donice LED wykonane głównie z transparentnego polietylylenu, wyposażonego w energooszczędne lampy. Są eleganckie, a zarazem funkcjonalne i wyjątkowe. Te zdalnie sterowane donice rozjaśniają bowiem ogród i uwydatniają piękno posadzonych roślin przez cały dzień, nawet w nocy.
Donice podświetlane tworzą niesamowity nastrój i zainteresowanie przechodniów w momencie, gdy zapada zmrok i naturalne światło zanika. Zmieniające kolor światło LED tworzy bowiem magię barwnych odcieni, przeważnie od delikatnego przenikania po efekt stroboskopu. Natężeniem światła można wygodnie sterować za pomocą pilota, siedząc wygodnie na patio.
Coraz częściej takie podświetlane donice na taras wykorzystuje się nie tylko do podświetlania ścieżek czy ciemniejszych obszarów ogrodu, ale również takie donice na taras znajdują zastosowanie w ogródkach gastronomicznych, klubach i barach, nierzadko jako oryginalna atrakcja w postaci wiadra na lód czy świecący uchwyt na napoje. Często świecąca donica wykorzystywana jest również do stymulacji sensorycznej u dzieci, pobudzając zmysły maluszka nawet podczas domowego odpoczynku w ogrodzie.
Geometryczne donice na taras
Geometryczna donica na taras – hit ostatnich sezonów i główny wybór miłośników zabawnej formy i kształtu. Na szczególną uwagę zasługują donice o ostrych liniach i skomplikowanych kształtach. To one cieszą się największą popularnością, ze względu na oryginalność, estetykę, a jednocześnie zachowany minimalizm. Doskonale prezentują się i cieszą oko w skandynawskich oraz rustykalnych aranżacjach. Nierzadko sięgają po nie także zwolennicy stylu glamour, wybierając donice w kształcie kuli czy graniastosłupa, wnosząc tym samym swój taras na jeszcze wyższy poziom elegancji.
Geometryczne donice tarasowe wykonywane są głównie z polietylenu, który wyróżnia się niezawodnością, wodoszczelnością i wysoką odpornością na czynniki atmosferyczne, w tym mróz i promienie UV. Ponadto taka donica będzie wielofunkcyjna i łatwa w pielęgnacji. Pięknie skomponuje się bowiem zarówno z roślinami trawiastymi, jak i tymi kwitnącymi. Często sadza się w nich również niewielkie drzewka.
Udogodnienia
Duże donice ceramiczne na taras lub te z betonu mogą czasem sprawiać kłopot, zwłaszcza podczas zabiegów pielęgnacyjnych czy sprzątania tarasu. Ich duża masa może być nie lada utrudnieniem, dlatego przy wyborze wielkogabarytowych donic zaleca się doposażenie pojemników w podstawkę na kółkach, dzięki której bez problemu zmienimy położenie donicy, nie narażając tym samym roślin na uszkodzenia. Taka mobilna donica na taras będzie szczególnym udogodnieniem dla osób starszych.
Pielęgnacje roślin ułatwić nam może również system nawadniania, który gwarantuje dostęp do wody nawet najwrażliwszym na suszę roślinom. Taka donica na taras z systemem nawadniającym sprawdzi się głównie u osób, które często wyjeżdżają lub uprawiają bardzo wymagające rośliny.
Duże donice na taras – co w nich posadzić?
Biorąc pod uwagę system korzeniowy roślin, powinniśmy sadzić je w donicach o różnych wielkościach i kształtach. Zanim więc donica tarasowa przekona nas do siebie swoich wyglądem, musimy pamiętać, jaka roślina w niej zamieszka. Im większy jest dany kwiat, tym masywniejsza powinna być bowiem donica ogrodowa.
Duże donice na taras są idealnym rozwiązaniem zarówno dla gatunków jednorocznych, jak i wieloletnich. Są bardzo efektowne i często stanowią stylową wizytówkę naszego tarasu. Taka duża donica często ułatwia nam także podzielenie tarasu czy nawet całego ogrodu na strefy – na przykład jadalnianą i wypoczynkową.
Wąskie i wysokie donice na taras będą idealne z kolei dla iglaków, palm czy dracenów i doskonale sprawdzą się w małych ogrodach, gdzie skrupulatnie rozważa się aranżację każdego metra tarasu. Krzewom i niewielkim drzewkom dedykuje się z kolei modele o średnicy około 50cm.
Niska donica tarasowa będzie z kolei znakomitym wyborem dla sukulentów, kaktusów czy roślin sezonowych. Nierzadko wykorzystuje się je także na sadzenie ziół i przypraw. Takie donice najlepiej spełniają jednak swoją rolę na balkonach lub stelażach ogrodowych.
Warto pamiętać
Podsumowując, decydując się na zakup donicy tarasowej musimy wiedzieć, że:
-
donice o wyrazistych i mocnych kolorach oraz te o geometrycznych kształtach dedykowane są ogrodom nowoczesnym
-
donice betonowe to idealne rozwiązanie dla nowoczesnych aranżacji, jednak charakteryzują się one dużą masą, którą można zmniejszyć, decydując się na imitacje betonu w postaci na przykład włókna szklanego
-
donice drewniane najlepiej sprawdzą się w rustykalnych wnętrzach, ale odpowiednia odmiana i kolor drewna pozwala dopasować donice do niemal każdego stylu. Wymagają one jednak konserwacji
-
donice corten to industrialny, bardzo wytrzymały produkt, dodający ogrodom oryginalności
-
donice ogrodowe to bardzo modne elementy wyposażenia każdego tarasu. Obecnie w trendach ogrodowych zdecydowanie przeważają dwa kierunki:
- nowoczesne donice na taras - gdzie dominują donice betonowe oraz designerskie donice geometryczne, urzekające swoimi ciekawymi i unikalnymi kształtami
- rustykalne donice tarasowe – gdzie do najważniejszych przodowników zaliczamy donice rattanowe oraz donice ceramiczne.