Cyprysiki to łatwe w uprawie wiecznie zielone iglaki, które możemy posadzić w ogrodzie lub postawić w donicy na balkonie bądź tarasie. Te piękne gęste krzewy możemy uprawiać pojedynczo lub w grupach. Są również świetne na żywopłoty. Wybór cyprysików jest ogromny- są one dostępne w ponad stu różnych odmianach.
Cyprysiki będą pasować do klasycznych ogrodów w stylu pałacowym, angielskim, francuskim lub włoskim, a także do ogrodów leśnych, orientalnych, naturalistycznych oraz górskich. Krzewy pięknie się prezentują w formie naturalnego ogrodzenia lub żywopłotu formowanego. Karłowe odmiany cyprysika to bardzo eleganckie rośliny okrywowe. Rośliny są zielone i dekoracyjne przez cały rok. Ponadto większość z nich dobrze znosi niskie temperatury i rzadko choruje. Oto krótki przegląd najciekawszych gatunków i odmian cyprysików oraz wskazówki dotyczące ich uprawy.
Cyprysiki - najpiękniejsze odmiany
Cyprysik Chamaecyparis to roślina z rodziny cyprysowatych wywodzący się z Ameryki Północnej oraz wschodniej Azji. Cyprysiki są stale zielonymi krzewami lub niewielkimi drzewami o stożkowatym kształcie.
Kora cyprysików jest cienka i gładka i często łuszczy się wąskimi pasami.
Młode liście tych krzewów mają formę igiełkowatą, a dojrzałe łuskowatą. Szyszeczki męskie są czerwone lub żółte, a żeńskie najpierw są zielone- fioletowe, a później drewnieją i staja się brązowe.
Cyprysiki często są mylone z żywotnikami, tymczasem te gatunki można bardzo łatwo od siebie odróżnić. Cyprysiki mają bowiem wyraźnie odstające od pędów i ostro zakończone łuski. Na ich spodniej stronie wyraźnie widoczny jest biały woskowy wzór. Rośliny można też odróżnić po szyszkach, które u cyprysików są bardziej kuliste niż u żywotników.
Do rodzaju cyprysik należy kilka gatunków (według różnych ujęć systematycznych od 5 do 8).
Są to:
- cyprysik groszkowy Chamaecyparis pisifera,
- cyprysik Lawsona Chamaecyparis lawsoniana,
- cyprysik nutkajski Chamaecyparis nootkatensis,
- cyprysik tajwański Chamaecyparis formosensis,
- cyprysik tępołuskowy (japoński) Chamaecyparis obtusa,
- cyprysik żywotnikowaty Chamaecyparis thyoides.
Cyprysiki dostępne są w wielu odmianach różniących się od siebie siłą wzrostu, pokrojem i kolorem łusek.
Najciekawsze odmiany cyprysików nadające się do uprawy w gruncie oraz w pojemnikach to:
1. Cyprysik groszkowy Dwarf Blue
Piękny wolno rosnący cyprysik o srebrzystym kolorze i ostro zakończonych łuskach. Dorasta on maksymalnie do wysokości 2 metrów. Krzew ma formę szerokiego u podstawy stożka. Ta odmiana będzie się pięknie prezentować zarówno w małym, jak i w dużym ogrodzie. Jest też idealna na skalniaki.
2. Cyprysik groszkowy Nana
Jest to bardzo ciekawa miniaturowa odmiana cyprysika pochodząca z Japonii. Rośnie bardzo wolno i po 10 latach uprawy osiąga zaledwie 30 cm wysokości i 50 szerokości. Ten uroczy mały krzew ma formę spłaszczonej kuli. Jest bardzo gęsty, a jego charakterystyczne skręcone pędy są zielone lub zielone z niewielkimi żółtymi przebarwieniami.
Rośliny można bardzo ładnie formować poprzez cięcie. Ten maleńki cyprysik to bardzo dobry wybór na balkon lub taras. Sprawdzi się też w małych przydomowych ogrodach miejskich, ogrodach orientalnych i skalnych.
3. Cyprysik Lawsona Bautchensis
Ta karłowa wolno rosnąca odmiana cyprysika po 10 latach osiąga 1 metr wysokości. Ma ona bardzo ciekawy kulisto- stożkowy pokrój. Srebrno- zielone pędy krzewu są grube i mocne, a gałązki ustawione są niemalże pionowo na kulistej podstawie.
Ten cyprysik cieszy się bardzo dużą popularnością, ponieważ jest wyjątkowo dekoracyjny i bardzo odporny na niskie temperatury.
Jest to idealna odmiana do małych przydomowych ogrodów miejskich, a także do ogrodów orientalnych, skalnych i naturalistycznych. Sprawdzi się również w uprawie balkonowej.
4. Cyprysik Lawsona Golden King
To już odmiana o dosyć silnym wzroście, która będzie odpowiednia do ogrodu. Rzadziej stosuje się ją w uprawie pojemnikowej. Cyprysik osiąga do 5 metrów wysokości, idealnie więc nadaje się na szpalery oraz żywopłoty. Należy jednak pamiętać, że ta odmiana może ulegać uszkodzeniom mrozowym, dlatego nie powinno się jej sadzić w miejscach narażonych zimą na silne mroźne wiatry.
Golden King to cyprysik o pokroju stożkowatym przechodzącym w kolumnowy i pięknym intensywnie żółtym zabarwieniu. Wnętrze krzewu jest jasnozielone, a pędy są osadzone bardzo gęsto.
Krzewy pasują do średnich i większych ogrodów przydomowych, nasadzeń naturalistycznych i uprawy w bardzo dużych donicach lub skrzyniach na tarasach. Ze względu na ładny gęsty pokrój i wyjątkowy kolor cyprysik Golden King pięknie wygląda jako soliter.
5. Cyprysik tępołuskowy Nana Gracilis
Niewątpliwie jest to jedna z najpiękniejszych dostępnych odmian cyprysika. Krzewy rosną wolno, osiągają do 2 metrów i mają bardzo malowniczy nieregularny pokrój. Rośliny są bardzo zagęszczone. Rozgałęzienia pędów tworzą formy przypominające muszelki lub talerzyki położone jeden nad drugim. Wzrok przyciąga też intensywna błyszcząca zieleń krzewu.
Tą bardzo ozdobną odmianę warto posadzić w niewielkim ogrodach miejskich, naturalistycznych, orientalnych czy skalnych. Będzie się pięknie prezentować jako soliter.
6. Cyprysik żywotnikowaty Top Point
Jest to odmiana karłowa o bardzo powolnym wzroście, która dopiero po wielu latach uprawy dorasta do wysokości 1,5 metra i szerokości 1 metra. Krzewy mają zwarty i bardzo regularny stożkowy pokrój, co sprawia, że wyglądają niezwykle elegancko. Dużym atutem tej odmiany jest też żywe jasnozielone zabarwienie, które od razu rzuca się w oczy.
Top Point będzie się ładnie prezentować w małych przydomowych ogrodach miejskich, ogrodach orientalnych i skalnych. Możemy go posadzić w formie solitera lub utworzyć z roślin szpaler.
Jest to również świetna odmiana do uprawy doniczkowej. Bardzo ładnie poddaje się formowaniu, stad jej dużą popularność wśród miłośników bonsai.
7. Cyprysik nutkajski Aureovariegata
Jest to odmiana o stożkowym pokroju i powolnym wzroście. Swoją duża popularność zawdzięcza bardzo oryginalnemu ubarwieniu. Wnętrze krzewów jest intensywnie zielone, a brzegi pędów zewnętrznych są przebarwione na wyrazisty złocisty kolor. Złocistożółte przebarwienia są regularne i występują w dużej ilości, dzięki czemu cały krzew sprawia wrażenie dwukolorowego.
Ta bardzo dekoracyjna odmiana jest chętnie wybierana zarówno do małych przydomowych ogródków, jak i do ogrodów średnich i dużych. Jest ona bardzo elegancka. Będzie pasować do ogrodów orientalnych oraz do regularnych geometrycznych ogrodów w stylu angielskim, francuskim czy włoskim. Krzewy możemy sadzić pojedynczo lub w grupach.
Aureovariegata nadaje się także do uprawy doniczkowej. Podobnie jak cyprysik żywotnikowaty Top Point jest bardzo popularną odmianą wśród miłośników formowanych drzewek bonsai.
Cyprysiki - uprawa
Uprawa cyprysików nie jest trudna. Nie mają one dużych wymagań. Większość odmian jest również odporna na niskie temperatury. Odpowiednio pielęgnowane krzewy będą zdobiły nasz ogród przez wiele lat.
Dowiedz się, jak o nie dbać:
1. Stanowisko dla cyprysika
Cyprysiki preferują stanowiska słoneczne, ale większość gatunków dobrze radzi sobie także w półcieniu. Odradza się natomiast ich sadzenie w miejscach bardzo zacienionych, ponieważ na takich stanowiskach będą bardzo słabo rosnąć i szybko zaczną przerzedzać się od dołu.
Do uprawy w chłodniejszych rejonach Polski wybierzmy odmiany w pełni mrozoodporne. Z kolei wyższe odmiany o strzelistym stożkowym lub kolumnowym pokroju sadźmy w miejscach osłoniętych od silnych wiatrów, które mogłyby uszkodzić krzewy.
2. Podłoże
Krzewy te preferują próchniczne, przepuszczalne, lekko kwaśne podłoże o umiarkowanej wilgotności. Unikajmy sadzenia ich w ziemi o odczynie wyższym niż 7 oraz w ciężkich gliniastych glebach i miejscach zastojami wody. Cyprysiki nie nadają się także na gleby wapienne.
Jeśli podłoże w naszym ogrodzie jest dosyć zbite, ale nie bardzo zasadowe, wówczas możemy je uzdatnić do sadzenia cyprysików. Wystarczy głęboko przekopać i spulchnić ziemię oraz wymieszać ją z torfem.
3. Sadzenie
Cyprysiki najlepiej sadzić jesienią podczas bezmroźnej i bezdeszczowej pogody. Gęstość sadzenia należy dopasować do siły wzrostu wybranej przez nas odmiany. Pamiętajmy, że niektóre silnie rosnące cyprysiki z czasem mogą osiągnąć nawet 10-15 metrów wysokości. Dlatego nie sadźmy ich blisko siebie. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z odmianami karłowymi i powoli rosnącymi, które wymagają gęstszego sadzenia.
Jeśli chcemy posadzić cyprysiki w formie żywopłotu, wówczas odległość pomiędzy roślinami powinna wynosić około 50 cm.
Do sadzenia cyprysików wykopujemy dołek co najmniej dwukrotnie większy niż bryła korzeniowa. Jego dno należy dobrze spulchnić, a do ziemi, którą będziemy obsypywać bryłę korzeniową można dodać odrobinę kompostu- w ten sposób dostarczymy roślinie składników pokarmowych, które ułatwią jej start.
4. Podlewanie i nawożenie
Cyprysiki w ogrodzie wymagają regularnego podlewania w pierwszych tygodniach po posadzeniu. Oczywiście pamiętajmy o tym, że podlewać można tylko w dni bezmroźne. Później krzewy wymagają nawadniania jedynie podczas dużych upałów oraz długotrwałej suszy. W normalnych warunkach świetnie radzą sobie same, pobierając wodę deszczową oraz z głębszych warstw gleby.
Z kolei cyprysiki uprawiane w pojemnikach trzeba koniecznie regularnie podlewać, ponieważ ich bryła korzeniowa jest o wiele bardziej narażona na przesuszenie. Najlepiej co 2-3 dni umiarkowaną ilością wody. Podłoże w donicy powinno być lekko wilgotne, a jego wierzchnia warstwa powinna odrobinę przeschnąć przed kolejnym podlewaniem. Unikajmy zarówno przelewania, jak i przesuszania krzewów. Do podlewania używajmy wody deszczowej lub ustanej wody wodociągowej.
Cyprysiki nie mają dużych wymagań pokarmowych. Nie trzeba ich regularnie nawozić. Wystarczy dwa razy w roku (wiosną i jesienią) zasilać je kompostem. Do krzewów uprawianych w pojemnikach warto zakupić specjalny nawóz do iglaków i stosować zgodnie z zaleceniami producenta.
5. Przycinanie
Cyprysiki można przycinać wiosną lub jesienią, ale pamiętajmy, żeby nigdy nie robić tego podczas mrozów. Rośliny rosnące w niewielkich grupach, czy jako solitery nie wymaga formowania. Przycinamy jedynie te rosnące w formie żywopłotów. Można też formować odmiany karłowe, które pasjonaci często wybierają na drzewka bonsai.
Pamiętajmy jednak, że cięcie cyprysików powinno być raczej powierzchniowe i delikatne. Unikajmy głębokiego przycinania aż do starego drewna, ponieważ będzie to skutkowało nieestetycznym przerzedzeniem się roślin.
Cyprysiki to bardzo popularne krzewy ozdobne. Znajdziemy je w każdej szkółce roślin oraz centrum ogrodniczym. Wybór odmian jest ogromny. Ponadto możemy kupić młode rośliny lub od razu kilkuletnie, dzięki czemu nie będziemy musieli czekać kilka lat, aż urosną i natychmiast uzyskamy wymarzony efekt w aranżacji naszego ogrodu. Do uprawy pojemnikowej na balkonach i tarasach, wybierajmy raczej niższe odmiany cyprysika. Pamiętajmy także o tym, że w donicy lub skrzyni system korzeniowy rośliny nie jest zimą tak dobrze chroniony przed wiatrem i mrozem, jak w gruncie. Należy więc dobrze zabezpieczyć pojemniki, w których rosną krzewy, na przykład styropianem i agrowółniną. Również latem trzeba zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację roślin uprawianych w donicach. Wymagają one częstszego podlewania, ponieważ podłoże w pojemniku szybciej przesycha.