Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Ceropegia woodii (łańcuch serc, lampion chiński) - pielęgnacja, uprawa, choroby

Ceropegia woodii (łańcuch serc, lampion chiński) to zwisająca roślina doniczkowa znana wielu osobom, ponieważ jej walory dekoracyjne, nie pozostawiają wątpliwości. Rośliny tego gatunku coraz częściej zdobywają miłość hodowców kwiatów. Ogólnie rzecz biorąc, jej uprawa w domu nie jest trudna, ale są pewne niuanse. Podobnie jak wszystkie sukulenty, pochodzi z krajów o klimacie gorącym i suchym. W naturze występuje powszechnie w Afryce Południowej i Australii Północnej, w Indiach, Chinach, na południu Półwyspu Arabskiego, na Wyspach Kanaryjskich. Szczególnie cenioną i poszukiwaną jest afrykańska odmianą Ceropegii - Ceropegia Woodii Variegata.

Ceropegia woodii zachwyci egzotycznymi kwiatami w kształcie lampionów

Ceropegia woodii

Ceropegia woodii to wieloletnia roślina zielna z pełzającymi łodygami i zagęszczonym lub bulwiastym kłączem, które zawiera rezerwy wilgoci. Liście są małe, przeciwległe, zgrubiałe lub mięsiste, jajowate, sercowate lub lancetowate z marmurkowym wzorem. W domowych warunkach pędy dorastają do 1 m długości. W węzłach pędów pojawiają się małe bulwy, które mogą rosnąć i zakorzenić się w wysokiej wilgotności.

Kwiaty pojawiają się w kątach liści, pojedyncze lub zebrane w parasolki. Ich korony są rurkowate, poszerzone u podstawy. Kształt kwiatu jest nietypowy, przypominający lampiony. Roślina posiada kwiaty w barwach pastelowych, mogą być kremowe, lekko różowe lub zielone. Ceropegia woodii ma wiele popularnych nazw odzwierciedlających jej niezwykły wygląd: łańcuch serc, zwisające serca, lampion chiński, kandelabr, pnący różaniec. Kwiaty są przystosowane do łapania much. Owad wpada do środka, gdzie zostaje oblepiony pyłkiem, a następnie wypuszczony, dzięki czemu roślina zapewnia sobie możliwość przeniesienia pyłku.

Ceropegia woodii – nietuzinkowa ozdoba do każdego wnętrza

Ta wdzięczna wisząca roślina z daleka przypomina kaskadę małych srebrzystozielonych serc nawleczonych na długich sznurkach. Latem w węzłach pędów tworzą się jasnożółte przewiewne bulwy, które przy wysokiej wilgotności szybko rozwijają małe korzenie i służą roślinie do rozmnażania. Płatki kwiatów są ciemnobrązowe, w środku białawe, owłosione, kwitną obficie przez całe lato i jesień.

Ceropegia woodii zwykle uprawiana jest, jako roślina wisząca w pięknych koszach, czasami tworząc jakąś formę na drucianej ramie. Kształtując obszerną figurę, należy pamiętać, że cienkie pędy rośliny są tak splecione ze sobą, że najprawdopodobniej nie będzie możliwe ich rozplątanie podczas przesadzania. Ta nietuzinkowa roślina tworzy malowniczą kurtynę zdobiąc każde pomieszczenie. A co bardzo istotne, pięknego lampionu nie przeraża przejściowa susza, dlatego jest to idealny kwiat dla zapominalskich lub początkujących hodowców roślin domowych.To, co trzeba koniecznie zrobić, to zapewnić roślinie odpowiednią ilość światła.

Co trzeba wiedzieć o pielęgnacji rośliny?

W naturze Ceropegia woodii rośnie w temperaturze i warunkach klimatycznych, które są łatwe do stworzenia w domu. Istnieje kilka ogólnych zasad, których należy przestrzegać, aby roślina czuła się komfortowo. Dla uzyskania doskonałego efektu wizualnego, można posadzić kilka roślin w jednej doniczce. Tworząc w ten sposób miniogród egzotycznych roślin, należy jednak się upewnić, że wszystkie mają podobne warunki do wzrostu.

roślina łańcuch serc

Oświetlenie i temperatura

Roślina uwielbia światło słoneczne. Im dłuższy okres takiego oświetlenia, tym lepiej, doskonale nadają się do tego słoneczne południowe okna. W okresie aktywnego wzrostu Ceropegia woodii najlepiej czuje się, gdy temperatura wynosi od 20 do 25 ˚C. W południe zaleca się zacienienie rośliny w celu ochrony przed przegrzaniem, ale nie jest to konieczne przy stałym dopływie świeżego powietrza.

Przy niewystarczającym oświetleniu pędy wydłużają się, liście stają się mniejsze, nie ma kwitnienia. Roślina doskonale toleruje wahania temperatur dziennych i nocnych wiosną i latem. Zimą rozpoczyna się okres odpoczynku i w tym czasie pożądane jest utrzymywanie jej w temperaturze 16-18 ° C. Ważne! Nie lubi przeciągów. Te oryginalne lampiony nie wymagają dużej wilgotności powietrza (nie więcej niż 40-50%), tolerują suche powietrze w ogrzewanym zimą mieszkaniu.

Gleba

Gleba dla sukulentów, musi być luźna, przepuszczająca powietrze, dlatego dobrze jest dodać piasek lub perlit z torfem, powinna też zawierać cząsteczki nieorganiczne. Do sadzenia warto użyć gleby z dodatkiem ziemi liściastej. Roślina lubi glebę o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Dla dobrego wzrostu rośliny potrzebny jest dobry drenaż. Zawsze należy używać doniczki z otworem, aby uniknąć stojącej wody i zgnilizny korzeni.

Podlewanie

Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna i sucha między podlewaniami. Najlepiej podlewać roślinę raz w tygodniu, ale obficie. Dobrze jest używać wody przefiltrowanej lub miękkiej. Zimą trzeba ograniczyć podlewanie do 1 razu na 20-30 dni. Liście ceropegii woodii są małe, jest ich niewiele, więc roślina wyparowuje niewiele wody. W zagęszczonych korzeniach zawsze występuje pewna ilość wilgoci. Dlatego przesuszenie nie zaszkodzi, a nadmiar wody w doniczce jest niebezpieczny. W okresie zimowym wskazane jest zraszanie liści.

Nawożenie

Młode rośliny zwykle nie potrzebują nawożenia. Wystarczają im składniki odżywcze zawarte w glebie. Dorosłe rośliny w okresie wegetacji można dokarmiać raz w miesiącu specjalnym płynnym nawozem dla sukulentów lub storczyków, w ilości równej połowie dawki wskazanej w instrukcji.

Wybór doniczek i przesadzanie  

Ważny jest również wybór doniczki. Powinna mieć szerokie otwory na dole do odprowadzania nadmiaru wody. Ponadto wysokość odpływu musi wynosić, co najmniej jedną czwartą całkowitej objętości. Jeśli te zasady nie będą przestrzegane, roślinie grozi rozkład kłącza. Przy prawidłowym wyborze, będzie można cieszyć się oryginalną zielenią i niesamowitymi kwiatami. Ważne! Coroczne przesadzanie jest konieczne tylko w przypadku młodych roślin, należy to wykonywać wiosną. Starsze rośliny przesadza się raz na dwa do trzech lat. Lepiej jest przenieść z mniejszej doniczki do większej, ostrożnie dodając świeżą ziemię.

Przycinanie

Ceropegia woodii nie wymaga obowiązkowego przycinania. Ale dla efektu dekoracyjnego zalecane jest przycięcie długich pędów, starych bez liści i kwiatów, ponieważ psują cały wygląd.Taki zabieg pielęgnacyjny sprzyja rozgałęzianiu się łodyg.

Rozmnażanie

Ceropegia woodii może być rozmnażana na kilka sposobów: sadzonki, nasiona, podział kłącza.

Sadzonki przeznaczone do rozmnażania należy suszyć przez dwa do trzech dni. Powinny mieć od trzech do pięciu międzywęźli. Następnie przygotowane sadzonki należy umieścić w podłoża z torfu i piasku lub w czystym, mokrym piasku.Trzeba pamiętać, aby przykryć folią, jest to konieczne do uzyskania niezbędnej wilgotności, ale nie zapominając o wentylacji (w temperaturze od 18 do 20 ˚C). Doniczkę należy umieścić w słonecznym miejscu.

Nasiona trzeba równomiernie rozprowadzić na przygotowanym podłożu i lekko posypać ziemią. Przykryć folią i umieścić w jasnym miejscu (w temperaturze 20-25 ˚C), utrzymując glebę lekko wilgotną. Pędy pojawiają się za około dwa tygodnie, czasem trochę później. Folię trzeba zsuwać do wietrzenia, a po pojawieniu się dwóch pędów można ją całkowicie usunąć. Wyhodowane sadzonki trzeba przesadzić do oddzielnych doniczek.

Podczas przesadzania starej rośliny należy podzielić kłącze. Konieczne jest podzielenie w taki sposób, aby na każdej z części znajdowały się pąki wzrostu i znaczna część bulw. Kłącza umieszcza się w pojemnikach z warstwą drenażową i świeżym podłożem. Ceropegia najbardziej toleruje takie rozmnażanie.

Choroby i szkodniki

Roślina choruje głównie z powodu niewłaściwej pielęgnacji. Przy słabym drenażu dochodzi do stagnacji wody, co powoduje rozkład kłącza.To samo dzieje się, gdy jest podlewana zbyt często. Ceropegia woodii traci liście i przestaje kwitnąć. Ale dobra wiadomość jest taka, że roślina jest rzadko atakowana przez szkodniki, zawiera trujący sok i nie jest atrakcyjna dla szkodników ssących. Ale jeśli zauważy się roje przędziorków, wciornastków lub wełnowców, należy zmyć je ostrożnie wodą z mydłem, unikając kontaktu z glebą.

Jeśli szkodniki dość licznie zaatakowały roślinę, wystarczy użyć środków owadobójczych przeznaczonych do roślin domowych, uważnie studiując instrukcje użytkowania. W przypadku zgnilizny należy usunąć roślinę z doniczki, sprawdzić korzenie a następnie usunąć wszystkie zgniłe części. Cały system korzeniowy pozostawić na 30 minut w preparacie grzybobójczym, po czym korzenie muszą wyschnąć. Po tym zabiegu roślinę umieszcza się w świeżej ziemi. 

Ważne! Jeśli Ceropegia woodii znajduje się w domu, trzeba znaleźć dla niej miejsce poza zasięgiem zwierząt domowych.Trujący sok roślinny może zaszkodzić psom i kotom, które lubią grzebać w szerokich doniczkach.

W jakich wnętrzach najlepiej odnajduje się Ceropegia woodii?

roślina Ceropegia woodii

Przy odpowiedniej pielęgnacji, która jest bardzo prosta, ta egzotyczna, skromna piękność będzie zachwycać przez cały rok. Ceropegia woodii należy obecnie do najmodniejszych roślin i jest poszukiwana, jako niecodzienna ozdoba do wnętrz aranżowanych w każdej stylistyce. Może być z powodzeniem hodowana również w biurze, ponieważ nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Roślina z obfitym wysypem liści przypominających serca i niecodziennymi kwiatami w formie lampionów lub jak niektórzy mówią, maleńkich latarenek, nadaje się nawet do najbardziej szanowanych biur.

Ten niezwykły zwisający sukulent jest często wykorzystywany do dekoracji mieszkań, domów, SPA, gabinetów odnowy biologicznej i nie tylko. Dlaczego warto wprowadzić do wnętrza swojego salonu ten egzotyczny łańcuch serc? Wybór tej rośliny doniczkowej pozwoli na zbudowanie odpowiedniego nastroju, jej  liście i niespotykane kwiaty tworzą piękny element ozdobny, który oddziałuje na specyfikę pomieszczenia. Chińskie lampiony nie są wymagającymi roślinami, nie powodują silnego zapachu i nie wydzielają szkodliwych substancji. W zamian za dobre oświetlenie zachwycają swoim kształtem i kolorem, redukując przeżyty w ciągu dnia stres u swoich opiekunów. Pnącza w wiszących doniczkach, tworzą subtelny wodospad liści. Wyglądają uroczo wyeksponowane na wysokim stojaku, lub jako piękna żywa zasłona w oknie.

kwiat Ceropegia woodii

listki serca ceropegia woodii

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl