Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Caladium - pielęgnacja, uprawa, rozmnażanie i choroby

Caladium (obraźnica) należy do wieloletnich roślin zielnych z rodziny obrazkowatych. Znana również pod nazwami: uszy słonia, skrzydła anioła, serce Chrystusa. Jak można się domyślić, ten kwiat otrzymał tak wymyślne nazwy ze względu na kształt liści, które są niezwykle piękne i delikatne, cechują się subtelnością i ciekawą kolorystyką. Caladium przyciąga uwagę swoją wyraźną dekoracyjnością, co nie pozostało niezauważone przez projektantów wnętrz. Roślina jest popularna wśród dekoratorów, projektantów krajobrazu i zwykłych amatorów. Ojczyzną tej rośliny są tropiki i subtropiki Ameryki Łacińskiej, dlatego dla pomyślnego wzrostu konieczne jest stworzenie dla niej odpowiednich warunków.

Caladium - cykl życia

caladium

Caladium to roślina aktywna od późnej wiosny do jesieni, kiedy to liście zaczynają wysychać i odpadać. Dla hodowców jest to znak, że czas schować roślinę doniczkową w ustronnym miejscu do następnej wiosny. Będzie ona wygodnie spędzać zimę w ciemnym miejscu.  Ale nie chowaj Caladium zbyt daleko, musisz od czasu do czasu do niej zajrzeć i podlać. Wiosną roślinę doniczkową należy z powrotem przynieść do pomieszczenia i dokładnie sprawdzić bulwy pod kątem zmian chorobowych. Jeśli takie się pojawią, usuń martwe bulwy, posyp rany węglem drzewnym. Żywe bulwy przesadź do świeżego podłoża wymieszanego z węglem drzewnym i dobrze podlej glebę, ale nie przesadzaj bulwy mogą gnić z powodu zbyt obfitego i częstego podlewania.

Przykryj doniczkę folią nieprzezroczystą, ponieważ Caladium lubi budzić się w ciemnym i dobrze wilgotnym miejscu. Okresowo folię musisz zdejmować, aby ziemia mogła oddychać. Gdy tylko pojawią się pierwsze pędy, usuń folię, aby roślina przyzwyczaiła się do temperatury otoczenia. Caladium to uwielbiana przez wielu koneserów egzotyki roślina pokojowa o dużych żyłkowanych liściach, które są często obdarzone przez naturę kontrastowym kolorem, składającym się z dwóch odcieni.

Caladium - charakterystyka botaniczna

Caladium to roślina o bulwiastym systemie korzeniowym. Grubo spłaszczona bulwa ma średnicę 7-10 cm, w górnej części widocznych jest kilka punktów wzrostu. Z dolnej części bulwy rozwija się włóknisty system korzeniowy. Liście Caladium na długich, mięsistych szypułkach wyrastają bezpośrednio z bulwy. W środowisku naturalnym wysokość rośliny może sięgać 5 m. Rośliny domowe mają 40-90 cm wysokości. Długość liścia wynosi około 30 cm, a szerokość 15 cm, ponieważ liście są główną ozdobą, istnieje wiele rodzajów i odmian roślin o szerokiej gamie kolorów. Liście są malinowe, srebrne, różowe. W warunkach wewnętrznych kwitnienie i owocowanie występuje niezwykle rzadko. Ważne! Caladium to trująca roślina, jest niebezpieczna zarówno, gdy dostaje się do przełyku, jak i podczas pracy z nią.

Caladium - rodzaje

Caladium występuje w 15 głównych gatunkach. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

caladium variegata

Caladium Humboldta

To właśnie ten gatunek i odmiany wyhodowane na jego podstawie są najczęściej dostępne. Roślina bez łodyg składa się z rozety liści w kształcie strzały o długości do 10 cm i szerokości około 5 cm, na ciemnozielonej blaszce liścia pośrodku znajdują się duże srebrzyste plamy. Kwitnienie następuje w kwietniu, kwiaty przypominają wyglądem świece, ale nie niosą ze sobą żadnych specjalnych walorów dekoracyjnych.

Caladium Schomburga

Rośliny te preferują wilgotne lasy brazylijskie. Owalne liście dorastają do 15 cm długości i 12 cm szerokości, z przodu liść jest pomalowany na srebrzystoczerwone odcienie z zielonymi żyłkami.

Caladium Venosum

Obrzeże i żyłka środkowa zaznaczone na czerwono na owalnym zielonym liściu, żyły boczne wprowadzane są żółtawymi smugami.Ta odmiana wyróżnia się owalnymi liśćmi o długości do 15 cm i szerokości do 12 cm.

Caladium bicolor (dwubarwne)

Jest powszechna na Antylach. Wyróżniają roślinę liście w kształcie strzały o długości do 30 cm, w jej kolorze dominują barwy: czerwony, szkarłatny, jasnozielony. Liście tego gatunku są znacznie węższe od pozostałych, jaskrawoczerwony kolor promieniuje od samego środka wzdłuż krawędzi z ostrymi końcówkami na zielonym tle.

Caladium Strawberry Star

Przepiękna roślina doniczkowa rodem z tropików, wyróżnia się dużymi liśćmi, które uformowane są w kształcie serca. Można zauroczyć się jej fantazyjnym wyglądem. Liście w śnieżnobiałym kolorze, subtelnie pofalowane, zawierają zauważalne ciemnozielone żyłki. Charakterystyczną cechą tej rośliny domowej są finezyjne różowo-czerwone plamki pokrywające cały liść. A jest on cieniutki i bardzo delikatny, prawie przezroczysty.

Caladium Carolyn Whorton

Ta urocza roślina pokojowa przyciąga wzrok swoimi dużymi liśćmi, które są niezwykle dekoracyjne. Ich nietuzinkowa kolorystyka sprawia, że stają się niezwykłą ozdobą wnętrza. Liście po środku przybierają barwę jasnoróżową, są delikatnie pofalowane na brzegach z ciemnozielonym paskiem, który jeszcze dodatkowo uwydatnia kształt serca. Na połączeniu różowego środka z zieloną obwódką, liść jest niesymetrycznie nakrapiany obydwoma kolorami, dzięki czemu tworzy się nieśmiały wianuszek.

Caladium Fantazy

Przepiękna roślina doniczkowa o białych sercowatych liściach z różowymi żyłkami i zieloną obwódką. Śnieżnobiała barwa liści z wyraźnymi żyłkami w pięknym i lubianym odcieniu głębokiego różu, powoduje, że Caladium Fantazy wyróżnia się w domu na tle innych roślin.

Caladium lindenii

Rośnie naturalnie w Kolumbii. Liście podłużne, spiczaste, do 60 cm długości i 20 cm szerokości. Białe żyłki główne wyraźnie wyróżniają się na ciemnozielonym tle. Ogonki do 60 cm wysokości, zielone z fioletowymi paskami.

Caladium marmoratum

To aborygen z Ekwadoru. Liście o długości 15-20 cm, szerokości 8-10 cm. Na ciemnozielonym polu losowo rozrzucone są białe, szare i żółtozielone plamy. Ogonki mają 30-60 cm wysokości.

Caladium picturatum

Rośnie w Wenezueli oraz Brazylii, jest podobny do caladium bicolor, więc niektórzy botanicy przypisują go temu gatunkowi. Różni się kulistymi bulwami, węższymi i bardziej zielonymi liśćmi. Ogonki o wysokości 50-75 cm Jest to gatunek bardzo zmienny, często używany w hybrydyzacji.

Caladium spring fling

To roślina doniczkowa o przepięknych różowo-łososiowych liściach, które zachwycają subtelnością i delikatnością, są niezwykle cienkie. Na różowym tle widoczna jest sieć ciemnozielonych żyłek. Duże liście osadzone są na długich prostych ogonkach.

Caladium pink beauty

Roślina cechuje się pięknymi, ozdobnymi, różowymi liśćmi, które posiadają zieloną obwódkę oraz oryginalne zielone cętki.

Caladium royal flush

Posiada liście ciemnoróżowe z dość obszerną ciemnozieloną obwódką oraz białymi cętkami, które występują w niewielkiej ilości.

Caladium fiesta

To roślina pokojowa ubrana w białe liście wzbogacone czerwonymi żyłkami oraz oryginalną siateczką zielonych drobnych żyłek.

caladium - rośliny, różne gatunki

Caladium - oświetlenie

Caladium lubi jasne, rozproszone światło, ale źle znosi bezpośrednie światło słoneczne. Najlepiej czuje się na oknach północno-wschodnich i północno-zachodnich, tam osiąga piękne wybarwienie liści. Im bardziej urozmaicone liście, tym więcej światła potrzebują.Ta roślina doniczkowa nie lubi przeciągów a bezpośrednie światło słoneczne szybko powoduje oparzenia. W rezultacie pojawiają się brzydkie brązowe plamy.

Caladium - temperatura

Optymalna temperatura powietrza dla tej rośliny pokojowej wynosi + 22 do + 27 ° C. Nie powinna spadać poniżej + 20 ° C nawet w okresie spoczynku. Caladium może przystosować się do normalnej wilgotności w pomieszczeniu. Z wdzięcznością zareaguje na opryskiwanie. Brak wilgoci prowadzi do wysychania liści i spadku tempa wzrostu. W razie potrzeby w pobliżu rośliny umieszcza się pojemnik z mokrą ekspandowaną gliną. Ważne! Jeżeli temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej 10° C, roślina sobie nie poradzi i nie będzie można jej ocalić.

Caladium - nawożenie

Okres aktywnego wzrostu Caladium jest dość krótki, wszystkie procesy życiowe są zoptymalizowane, więc kwiat potrzebuje regularnego dokarmiania. W marcu i kwietniu możesz nawozić roślinę raz w tygodniu nawozami płynnymi (lepiej wybrać te, które nastawione są na ozdobne rośliny liściaste). Gdzieś od połowy lipca ilość i częstotliwość nawożenia powinna być stopniowo zmniejszana.

Caladium - rozmnażanie

Rozmnażanie Caladium odbywa się metodami wegetatywnymi i nasiennymi. Nasiona szybko tracą zdolność kiełkowania i prawie niemożliwe jest uzyskanie ich w domu. Sadzonki nie dziedziczą cech odmianowych rośliny rodzicielskiej. Rośliny uprawia się w pojemniku z ziemią odpowiednią dla obrazkowatych. Kiełkują w temperaturze + 25 do + 30 ° C pod folią lub szkłem, w warunkach dużej wilgotności. Sadzonki pojawiają się w ciągu trzech tygodni, musisz je regularnie spryskiwać ciepłą odstałą wodą. Do jesieni sadzonki tworzą małe bulwy zdolne do samodzielnego zimowania.

Rozmnażanie wegetatywne odbywa się poprzez dzielenie lub ukorzenianie bulw. Pod koniec lutego tnie się na kawałki dużą bulwę z kilkoma pąkami. Każda część powinna posiadać, co najmniej dwa pąki. Miejsca cięcia zanurza się w pokruszonym węglu drzewnym i suszy w ciągu 24 godzin. Później bulwę sadzi się w specjalnie przygotowanej glebie. Możliwe jest rozmnażanie Caladium za pomocą ogonków liściowych. Aby to zrobić, pod koniec maja musisz odciąć liść z ogonkiem u samej podstawy i ukorzenić się w ciepłej wodzie. Kiedy na końcu ogonka tworzy się maleńkie podobieństwo bulwy, przesadź ją do gleby torfowej. W okresie jesiennym bulwa osiągnie wielkość 5-7 mm i roślina przejdzie w stan uśpienia. Ważne: Caladium nie można przesadzać w okresie wegetacyjnym.

Caladium - gleba

Roślina doniczkowa Caladium uwielbia luźną i przewiewną glebę. Podłoże powinno być bogate w składniki odżywcze. Odpowiednie są mieszanki ziemne stosowane do dieffenbachii, skrzydłokwiatu. Jednak najlepiej używać specjalnych mieszanek doniczkowych do Caladium. Wyróżnia je lekka struktura i wysoka przepuszczalność wody. Kwasowość gleby powinna być obojętna. Taka mieszanka zazwyczaj zawiera próchnicę i ziemię liściastą, torf, piasek rzeczny i trochę węgla drzewnego. Wczesną wiosną bulwy przesadź do doniczki, która wielkością odpowiada rozmiarowi bulw. Najmniejsze możesz posadzić po kilka w jednej doniczce, ale trzeba im zostawić miejsce na wzrost. Różowa kropka na bulwach powinna znajdować się na górze. Aby uzyskać duży rozłożysty kwiat pokojowy, bulwy sadzi się na głębokość 5-10 cm.

Caladium - podlewanie

Caladium uwielbia regularne podlewanie ciepłą wodą, ale w małych porcjach, aby woda nie stagnowała w ziemi. Górna warstwa ziemi powinna wyschnąć między podlewaniami. Od sierpnia, kiedy liście zaczynają obumierać, podlewanie musisz ograniczać i stopniowo całkowicie zatrzymać. W okresie spoczynku dozwolone jest nawadnianie gleby kilkoma łyżkami wody. Wiosną, wraz z pojawieniem się kiełków, zwiększaj podlewanie, ale bardzo ostrożnie. Caladium pochodzi z lasów równikowych, gdzie powietrze jest wilgotne, dlatego potrzebuje codziennego spryskiwania wodą – zawsze ciepłą.

Choroby i szkodniki  

W okresie uśpienia bulwy Caladium mają skłonność do gnicia. Jeśli zostaną znalezione chore obszary, muszą być wycinane do zdrowej tkanki i traktowane fungicydami w proszku. Liście mogą cierpieć z powodu ataku szkodników. Na tej roślinie doniczkowej lubią bytować mszyce, wełnowce i przędziorki. W przypadku znalezienia szkodników dokładnie opłucz liście pod ciepłym prysznicem, a następnie zastosuj środek owadobójczy.

Ważne!

  • Jedną z możliwych przyczyn pojawienia się zgnilizny na nadziemnej części Caladium jest zbyt częste podlewania, nasiąkanie wodą i przeciągi. Aby wyeliminować ten problem, konieczne jest usunięcie uszkodzonych części rośliny, ograniczenie podlewania i przeniesienie doniczki w miejsce chronione przed przeciągami.

  • Skręcone liście mogą świadczyć o tym, że roślina jest nieprawidłowo podlewana- zbyt rzadko lub jest utrzymywana w zbyt wysokiej temperaturze. Aby poprawić sytuację, zwiększ intensywność podlewania i użyj oprysku.

  • Bardzo często bladości liści towarzyszy utrata kontrastu we wzorach. Jest to zwykle spowodowane brakiem światła słonecznego. Przeniesienie rośliny w jaśniejsze miejsce lub użycie specjalnych lamp pomoże poprawić sytuację.

Caladium w aranżacji wnętrz

Wytrawni hodowcy roślin tropikalnych szybko docenili piękno liści Caladium i zaczęli uprawiać ją, jako roślinę doniczkową. Dostępna w wielu odmianach doskonale spełnia swoją rolę, jako piękna ozdoba parapetów współgrając z innymi roślinami domowymi. Natura obdarzyła te cudowne skrzydła anioła subtelnymi liści w bogatej palecie kolorystycznej, które odnalazły się w aranżacji wnętrz bez względu na panującą w nim stylizację.

Rodzaje Caludium są bardzo zróżnicowane i najczęściej służą do dekoracji pomieszczeń mieszkalnych i biurowych. Niektóre z nich można wykorzystać w projektowaniu krajobrazu do dekoracji skalniaków alpejskich, klombów i ogrodów różanych. Ta unikatowa piękność z lasów deszczowych potrafi udekorować każdy zakątek domu, nawet ten najbardziej szary. Caludium zachwyci bajecznymi liśćmi i niezwykłym pokrojem nie tylko domowników, ale również wszystkich gości.

Poszukując pomysłu na niebanalną ozdobę salonu doskonałym wyborem będzie roślina doniczkowa z pastelowym zabarwieniem, liśćmi w kształcie serca lub lancety i osobliwym rysunkiem żyłek. Czy można znaleźć coś piękniejszego, żywego i stworzonego przez samą naturę? Caludium już dawno została uznana za wyjątkową ozdobę wnętrz i pokochali ją wszyscy, którzy zobaczyli serce Chrystusa chociażby jeden raz.

liście caladium

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl