Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Budleja Dawida – odmiany, uprawa, pielęgnacja, cięcie

Piękny, okazały kwitnący krzew, jakim jest budleja Dawida, cieszy się coraz większą popularnością wśród posiadaczy ogrodów. Choć nie jest to roślina najłatwiejsza w uprawie, to odpowiednio pielęgnowana, będzie długo i obficie kwitła, stanowiąc bardzo efektowną dekorację naszego ogrodu. W przypadku tego krzewu kluczowe są takie czynniki jak odpowiednie do wymagań rośliny stanowisko oraz prawidłowo wykonane coroczne cięcie. Zapewni jej to bujny wzrost i obfite kwitnienie.

Budleja Dawida nazywana jest „motylim krzewem”, ponieważ jej duże pachnące kwiatostany przyciągają do siebie motyle. Owady te bardzo licznie przylatują w okresie jej kwitnienia. Kwiaty tej niezwykle pięknej rośliny, w zależności od odmiany, występują w kolorach białym, bladoniebieskim, fioletowym, karmazynowym i fioletowo purpurowym. Dowiedz się więcej o tym, jak pielęgnować budleję Dawida, aby obficie kwitła przez całe lato.

Budleja Dawida - charakterystyka

budleja dawida

Buddleja davidii, czyli budleja Dawida (potocznie „motyli krzew”) pochodzi z Chin oraz Japonii i należy do rodziny trędownikowatych Scrophulariaceae. Roślina ta jest szerokim krzewem osiągającym w naturze wysokość do 5 metrów, jednak w uprawie ogrodowej zwykle nie przekracza 2-2, 5 metra. Jej liście są zielone, długie (do 25 centymetrów), jajowato- lancetowate i pokryte drobnymi włoskami.

Kwiatostany są bardzo duże i mają wydłużone kształt. Pod ich ciężarem łukowato wyginają się gałęzie budlei. Kwitnienie trwa od połowy lata do jesieni, a jego obfitość zależy od wielu czynników takich jak wiek rośliny, warunki uprawowe, siedlisko, cięcie. Do najpopularniejszych odmian tego krzewu:

- White profusion o pięknych białych kwiatach z żółtymi środkami,
- Royal Red o czerwonopurpurowych kwiatostanach, które mogą osiągać aż do 50 cm długości,
- Nanho Blue o kwiatach w kolorze bladoniebieskim,
- Harlequin o czerwono purpurowych kwiatostanach oraz dekoracyjnych liściach z kremowobiałym zabarwieniem,
- Black Knight o fioletowych kwiatach,
- Empire Blue, której kwiaty są fioletowo niebieskie i mają pomarańczowe środki.

Budleja lubi słoneczne stanowiska i żyzną glebę. Jest rośliną dosyć odporną, jednak jeśli uprawiamy ją w donicy w ogrodzie lub na tarasie, to lepiej na zimę przenieść krzew do pomieszczenia.

Budleja Dawida - uprawa

krzew Budleja Dawida
Aby motyli krzew dobrze rósł i pięknie kwitł, powinniśmy zapewnić mu przede wszystkim odpowiednie stanowisko. Nie można również zapominać o jego regularnym nawożeniu. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jakie wymagania ma budleja Dawida.

1. Stanowisko

Roślina najlepiej czuje się na ciepłych słonecznych stanowiskach. Ważne jest również osłonięcie jej od wiatru. Pamiętajmy, że budleja bardzo nie lubi przesadzania, ponieważ tworzy duże mięsiste korzenie, które łatwo uszkodzić co bardzo negatywnie wpływa na wzrost krzewu. Zanim więc posadzimy roślinę w ogrodzie, dobrze się zastanówmy nad wyborem odpowiedniego stanowiska.

Budleję najlepiej sadzić na wiosnę – w kwietniu i maju. Wymaga ona żyznego i dobrze spulchnionego podłoża. Bardzo źle rośnie w glebach ciężkich zbitych i zbyt mokrych. Jest również wrażliwa na zachwaszczenie, dlatego pamiętajmy o regularnym pieleniu wokół krzewu. Dobrym pomysłem jest również ściółkowanie, które zapobiegnie nadmiernemu rozwojowi chwastów w pobliżu rośliny.

2. Nawożenie

Regularne zasilanie rośliny nawozami zapewni jej harmonijny wzrost i obfite kwitnienie. Przed kwitnieniem w okresie od wiosny do połowy lata dobrze jest stosować nawozy azotowe, a później potasowe. Dzięki temu roślina będzie ładnie kwitła, a także odpowiednio się rozkrzewi. Od jesieni zaprzestajemy nawożenia budlei.

Budleja Dawida - cięcie

Jest to kluczowy dla tego gatunku zabieg, ponieważ jego prawidłowe wykonanie decyduje o kwitnieniu krzewu. Jeśli budleja nie będzie cięta lub zabieg zostanie wykonany niefachowo, wówczas zakwitną jedynie pojedyncze szczytowe pędy rośliny.

Budleja Dawida kwitnie na tegorocznych pędach. Powinniśmy ją więc przycinać co roku na wiosnę. W pierwszej kolejności oczywiście usuwamy wszelkie uszkodzone oraz porażone pędy. Następnie wykonujemy cięcie pędów zeszłorocznych na wysokości nie większej niż 5-7 centymetrów od starego drewna, co w praktyce oznacza około 20-25 centymetrów nad ziemią.

Cięcie należy wykonywać podczas suchej słonecznej pogody, na skos i przy pomocy ostrego sekatora, aby nie poszarpać przycinanych pędów.

W czasie kwitnienia warto również na bieżąco usuwać przekwitłe kwiatostany, co pobudzi roślinę do wytwarzania nowych i wydłuży kwitnienie.

Budleja Dawida stworzy wyjątkową magiczną atmosferę w każdym ogrodzie. Jej cudowne duże kwiatostany przyciągają oko i kuszą słodkim silnym zapachem. Krzew wygląda bardzo widowiskowo, gdy krążą wokół niego setki kolorowych motyli. Przyciąga on bowiem wiele różnych gatunków tych owadów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl