Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Ostatnio na blogu KWIETNIK pisaliśmy...

Bratki - najpiękniejsze wiosenne kwiaty na balkon i taras

Marzysz o pięknym wiosennym balkonie pełnym kwiatów, ale Twój budżet jest skromny i w dodatku nie masz ręki do roślin? Posadź bratki! Te niezwykłej urody wiosenne kwiaty są niedrogie bardzo łatwe w uprawie oraz odporne na niekorzystne warunki środowiskowe. Nie zmarnieją przy lekkich przymrozkach i dobrze znoszą krótkotrwałe przesuszenie. Nie wymagają też zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Jeśli zima nie jest wyjątkowo mroźna, to sadzenie bratków na balkonach i tarasach można rozpocząć już w marcu. Będą się one pięknie prezentować przez kilka miesięcy- niekiedy aż do lipca. Z tych mało wymagających kwiatów możemy stworzyć naprawdę imponujące wiosenne aranżacje. Ponadto bratki to kwiaty jadalne, możemy je więc wykorzystać do wiosennych sałatek lub dekoracji wiosennych deserów, albo wielkanocnych ciast. Poznaj tajniki balkonowej uprawy bratków.

Dlaczego warto posadzić bratki na wiosennym balkonie?

Bratki to jedne z najpopularniejszych wiosennych roślin balkonowych i tarasowych. Można je posadzić w tradycyjnych skrzynkach lub donicach bądź w dużych drewnianych skrzyniach z palet. Z ich uprawą poradzi sobie każdy.

Warto zdecydować się właśnie na te wiosenne kwiaty, ponieważ:

- można je posadzić już wczesną wiosną (w marcu), ponieważ są bardzo odporne i wytrzymują nawet spadki temperatur do około -5 stopni. Nie powinien im także zaszkodzić śnieg.

- bardzo łatwo się je sadzi, szybko się przyjmują i ładnie rozrastają,
- nie potrzebują specjalnego podłoża- wystarczy zwykła ziemia kwiatowa,
- nie wymagają żadnych skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych,
- nie zaszkodzi im lekkie przesuszenie,
- rzadko atakują je choroby i szkodniki,
- są bardzo dekoracyjne i dostępne w wielu odmianach kolorystycznych,
- są łatwo dostępne i niedrogie.

bratki

Jak sadzić bratki?

Tworzenie pięknej barwnej kompozycji z bratków to praca lekka, łatwa i przyjemna. Rośliny sadzi się szybko, nie wymagają one żadnych specjalnych zabiegów uprawowych, a po posadzeniu na stałe miejsce bardzo szybko podejmują wzrost i pięknie się rozrastają.

Dowiedz się, jak stworzyć piękną balkonową kompozycję z bratków w trzech prostych krokach:

Krok 1 Kupujemy bratki.

Z zakupem bratków nie będzie żadnego problemu, ponieważ są one dostępne już od wczesnej wiosny praktycznie wszędzie. Znajdziemy je w kwiaciarniach, na bazarkach, w centrach ogrodniczych, marketach budowlanych, a nawet supermarketach i dyskontach spożywczych.

W każdym z tych miejsc możemy nabyć zarówno kwiaty dobrej, jak i kiepskiej jakości, dlatego podczas wybierania roślin zwróćmy szczególną uwagę na ich kondycję. Powinny one mieć żywo zielone liście bez żadnych przebarwień i plam. Ponadto pędy nie powinny być połamane ani przywiędnięte, a podłoże nadmiernie mokre.
Wybierajmy roślinki ładnie rozkrzewione z dużą ilością pąków kwiatowych.

Jeśli zależy nam na jakimś wybranym kolorze kwiatów, wówczas warto poszukać konkretnych odmianach. Rośliny sprzedawane w supermarkecie czy na bazarku raczej nie są opisywane nazwami odmian, ale w centrach ogrodniczych i kwiaciarniach można już często znaleźć wyselekcjonowane odmiany.

Polecane odmiany bratków to:

- Śnieżka o białej barwie kwiatów,
- Cytrynek o cytrynowo żółtych kwiatach,
- Coronation Gold, której kwiaty są intensywnie żółte,
- Orange Sonne w kolorze pomarańczowym,
- Blumlisalp w kolorze ciemnoróżowym,
- Kardinal o szkarłatnych kwiatach,
- Królowa Niebios o przepięknych błękitnych kwiatach,

Ponadto jest też ogromna liczba odmian o różnokolorowych płatkach kwiatów.

bratki na tarasie

Krok 2 Sadzenie bratków

Do sadzenia bratków będziemy potrzebować jedynie doniczek lub skrzynek i ziemi. Bratki nie mają dużych wymagań co do podłoża. Ważne jest jedynie, aby nie było ono zbyt ciężkie gliniaste. W praktyce najlepiej sprawdzi się zwykła ziemia ogrodnicza do kwiatów, którą kupimy w każdej kwiaciarni.

Rośliny sadzimy w około 15 cm odstępach, by mogły swobodnie się rozrastać. Liście i łodygi bratków są dosyć kruche, dlatego podczas sadzenia starajmy się obchodzić z roślinami jak najbardziej delikatnie, aby ichnie połamać.

Pamiętajmy, że pojemniki, do których sadzimy bratki, koniecznie powinny mieć w dnie otwory umożliwiające odpływanie nadmiaru wody z podłoża.

Od razu po przesadzeniu warto kwiaty odrobinę podlać. Bratki lubią stanowiska jasne i słoneczne. Nie ustawiajmy ich więc w cieniu, ponieważ słabo się rozrosną i nie będą zbyt obficie kwitły.

Krok 3 Uprawa i pielęgnacja bratków

bratki na balkonie

Uprawa bratków jest bardzo łatwa. Wystarczy je regularnie podlewać. Częstotliwość podlewania najlepiej dostosować do panujących warunków atmosferycznych. Jeśli często pada deszcz, może się zdarzyć, że bratków nie będzie trzeba podlewać przez dłuższy czas. W czasie słonecznej pogody kierujmy się zasadą, że podlewamy rośliny wtedy, gdy ziemia w donicy lub skrzynce przeschnie. Uważajmy, aby nie zalewać bratków, ponieważ może to spowodować gnicie korzeni i liści lub pojawienie się chorób grzybowych.

Nawożenie możemy rozpocząć dwa tygodnie po posadzeniu roślin na balkonie lub tarasie. Sprawdzą się zarówno nawozy naturalne na przykład biohumus, jak i nazwy mineralne do roślin kwitnących. W zupełności wystarczy, jeśli zastosujemy je raz na dwa tygodnie.

Poza podlewaniem i nawożeniem warto także na bieżąco usuwać przekwitnięte kwiaty, dzięki czemu rośliny będą cały czas wytwarzać nowe pąki i intensywnie kwitnąć.

Bratki to bardzo urokliwe rośliny, które możemy posadzić same lub stworzyć z nich piękną wiosenną kompozycję na przykład z bratków, stokrotek i pierwiosnków. Kwiaty te dają naprawdę olbrzymie możliwości aranżacyjne ze względu na ogromną ilość kolorów, wielkości i form, w jakich są dostępne. Możemy wybrać bratki jedno lub wielokolorowe, duże lub miniaturowe, o wzniesionych lub dłuższych lekko zwisających pędach. Ich uprawa nie wymaga dużego zaangażowania i nie jest czasochłonna, a rośliny mogą zdobić nasz balkon nawet do końca czerwca.

bratki kwiatki

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl