Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Bazylia - uprawa w ogrodzie lub w doniczce na tarasie

Aromatyczna bazylia to jedno z najczęściej wykorzystywanych w kuchni ziół. Jest to gatunek bardzo łatwy w uprawie, który możemy posadzić w przydomowym ogrodzie lub na balkonie w okresie letnim, albo uprawiać w mieszkaniu na parapecie okiennym przez cały rok. Bazylia nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych i bardzo ładnie się rozrasta.

Do wyboru mamy wiele różnych odmian bazylii różniących się kolorem liści oraz aromatem. Bazylia jest nie tylko cenną rośliną przyprawową, ale jest również bardzo dekoracyjna. Ma piękne lekko błyszczące listki, które w zależności od odmiany mogą być soczyście zielone, cytrynowe, a nawet bordowe. Ozdobne są też delikatne białe lub różowe kwiaty bazylii. Dowiedz się, jak uprawiać bazylię na balkonie, tarasie i w ogrodzie.

Bazylia - jedna z najpopularniejszych roślin przyprawowych

Bazylia pospolita Ocimum basilicum jest gatunkiem jednorocznym osiągającym około 50 cm wysokości. Pokrój rośliny jest wzniesiony, a pędy silnie rozgałęzione. Łodygi są czterokątne w przekroju.

Liście bazylii są średniej wielkości (do 5 cm długości) i mają jajowaty kształt. Ich powierzchnia jest zawsze lekko błyszcząca, a kolor jest uzależniony od odmiany. U podstawowego gatunku listki są soczyście zielone, ale u odmian mogą być cytrynowe, ciemnozielone, fioletowe, purpurowe czy bordowe.

bazylia

Na spodniej stronie blaszki liściowej umiejscowione są gruczoły olejkowe- to właśnie wydzielanym z nich olejkom eterycznym bazylia zawdzięcza swój niezwykły aromat.

Drobne białe lub różowe kwiaty bazylii zebrane są na szczytach pędów w nibykłosy i pojawiają się w lipcu oraz sierpniu.

Ciekawe odmiany bazylii to:

- bazylia cytrynowa, która ma wyraźny cytrynowy aromat i jasnozielone wydłużone liście,

- bazylia cynamonowa, w której zapachu i smaku wyraźnie wyczuwalna jest cynamonowa nuta. Ma ona nieco sztywniejsze i dosyć wąskie liście, które bywają lekko pomarszczone,

- bazylia fioletowa odmian takich jak Dark Opal, Red Rubin, Purple Ruffles.

Bazylia - uprawa krok po kroku

Bazylia jest bardzo łatwa w uprawie. Poza podlewaniem i nawożeniem nie wymaga właściwie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Aby roślina była dorodna i zdrowa warto jej jednak zapewnić jak najlepsze warunki wzrostu, czyli:

1. Stanowisko

Bazylia preferuje jasne, bardzo słoneczne i ciepłe stanowiska. Najlepiej posadzić ją w ogrodzie w gruncie lub postawić na balkonie czy tarasie w donicy w spokojnym osłoniętym od wiatrów miejscu. Bazylia będzie ładnie rosła na stanowisku południowym, zachodnim oraz wschodnim. Z kolei wystawa północą jest dla niej zbyt zacieniona. Pozbawiona słońca roślina będzie wiotka, słabo rozkrzewiona i mało aromatyczna.

2. Podłoże

Bazylia lubi lekkie próchniczne umiarkowanie wilgotne podłoże. W uprawie pojemnikowej najlepiej sprawdzi się zwykła ziemia ogrodnicza lub specjalne podłoże do uprawy ziół, które można już kupić w wielu kwiaciarniach i centrach ogrodniczych.

Z kolei w ogrodzie posadźmy bazylię w dobrze spulchnionej, próchnicznej i żyznej ziemi. Unikajmy sadzenia roślin w ciężkim bardzo mokrym i gliniastym podłożu.

3. Podlewanie i nawożenie

Bazylia to roślina dosyć wrażliwa na niedobór wody, szczególnie w uprawie pojemnikowej. Dlatego w gorące letnie dni, zapewne będzie wymagała codziennego umiarkowanego podlewania. Uważajmy też, aby nie przelewać bazylii, ponieważ nie lubi ona bardzo mokrego podłoża.

Do nawożenia bazylii, zarówno w uprawie ogrodowej na grządkach, jak i w skrzynkach lub donicach balkonowych, najlepiej sprawdzą się nawozy organiczne w postaci kompostu oraz biohumusu. Kompost zastosujmy na początku sezonu przed siewem lub sadzeniem bazylii, natomiast biohumus można stosować nawet raz w tygodniu.

uprawa bazylii w doniczce

4. Rozmnażanie bazylii

Najczęściej kupujemy gotowe ukorzenione sadzonki bazylii w kwiaciarni, centrum ogrodniczym lub na bazarku. Do wysadzenia do ogrodu bądź na balkon nadają się również egzemplarze dostępne w doniczkach wielu sklepach spożywczych.

Bazylię można także wysiać z nasion. Siewu bezpośrednio do gruntu dokonujemy na początku maja.
Rozsadę bazylii możemy też przygotować wcześniej w domu w doniczkach na parapecie. W tym celu wysiewamy nasiona do wilgotnego podłoża (mieszanka ziemi ogrodniczej z piaskiem). Rośliny wzejdą po 7- 14 dniach. Gdy osiągną one około 15 cm wysokości, uszczykujemy wierzchołki pędów, aby bazylia ładnie się rozkrzewiła. Gotową rozsadę pikujemy na miejsce stałe w ogrodzie lub na balkonie, kiedy minie ryzyko przymrozków, czyli w połowie maja.

Bazylia to niezwykle wdzięczna roślina. Jej uprawa jest praktycznie bezproblemowa. Możemy ją posadzić samodzielnie lub w towarzystwie innych ziół na przykład szałwii, tymianku, oregano czy pietruszki. Taki ogródek ziołowy możemy stworzyć zarówno w gruncie w przydomowym ogrodzie, jak i w pojemnikach na balkonie lub tarasie. Ziołowy zakątek pełen aromatycznych ziół, nie tylko będzie dla nas źródłem świeżych przypraw, ale przyciągnie też owady pożyteczne, ponieważ większość ziół to uwielbiane przez owady rośliny miododajne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl