Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Anturium Scherzera - pielęgnacja i uprawa

Anturium to roślina o efektownych, wyrazistych liściach i soczyście kolorowych kwiatach. Kwiatostan, utrzymujący się nawet dwa miesiące jest okazały. Przypomina kształtem paletę, z której wystaje wąska, połyskująca kolba. Ponieważ pielęgnacja Anturium nie jest łatwa, początkującemu hodowcy może sprawić wiele trudności. Roślina odpłaci się jednak pięknymi kwiatami jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki. Dowiedz się jak pielęgnować Anturium Scherzera, aby była ozdobą twojego mieszkania.

Anturium Scherzera to roślina osiągająca ok. 25 cm i mająca średnicę do 35 cm. Kwiaty tej odmiany są zwykle czerwone, spotyka się też rośliny o kwiatach różowych, cętkowanych lub białych. Gdy Anturium zaczyna kwitnąć nowe kwiaty pojawiają się niemal bez przerwy przez długi czas. Kwitnienie może trwać w ciągu całego roku, najobficiej latem. Kwiaty nie pachną, są zwykle ciężkie, wskazane jest zatem używanie podpórek. Roślina ta rośnie niezbyt szybko, dlatego polecana jest szczególnie do małych mieszkań. Kupując Anturium trzeba wybierać kwiaty mające nierozwinięte pąki, o liściach błyszczących. Nie warto wybierać roślin o wiotkich liściach. Może to świadczyć o złej pielęgnacji i zbytnim przesuszeniu. Taka roślina z pewnością nie będzie dobrze rosła.

Anturium Scherzera

Anturium Scherzera – gdzie postawić?

Anturium Scherzera to roślina pochodząca z Ameryki Środkowej. Jest to więc kwiat egzotyczny i wymaga dość wysokiej, stałej temperatury oraz wysokiej wilgotności powietrza. Zapewnienie stałej temperatury to podstawa przy uprawianiu tej rośliny. Szczególnie ważne jest to w okresie zimowym ponieważ Anturium nie lubi nagłych spadków temperatury. Roślina ta zdecydowanie nie nadaje się do pomieszczeń, gdzie temperatura może spadać poniżej 15 stopni Celsjusza i w których może być narażona na przeciągi. Równie ważne w wyborze miejsca dla Anturium jest nasłonecznienie. Najlepiej będzie rosła w miejscach dobrze oświetlonych, jednak bez bezpośrednich promieni słonecznych. Aby kwiat pięknie się prezentował musimy zapewnić mu także wysoką wilgotność powietrza. Doniczkę z Anturium można umieścić w większej podstawce, wypełnionej kamieniami i wodą. Liście Anturium lubią codzienne zraszanie, najlepiej deszczówką.

Anturium Scherzera – jak dbać?

Na okazałych liściach tej rośliny lubi zbierać się kurz dlatego przy pielęgnacji nie możemy zapominać o ich wycieraniu. Ze względu na możliwość uszkodzenia ściereczką liści dobrze jest spryskiwać je wodą. Jeśli chcemy aby jeszcze lepiej się prezentowały, możemy zastosować substancję nadającą im połysk.
Anturium nie wymaga przycinania, rośnie bardzo wolno więc nie ma zupełnie takiej konieczności.

Anturium Scherzera – jak podlewać

Anturium – kiedy przesadzić
Anturium wymaga przesadzenia wtedy, gdy jego korzenie zaczynają wyrastać ponad glebę i przez dno doniczki. Najlepiej zrobić to wiosną. Przy przesadzaniu bardzo istotne jest zastosowanie odpowiedniej gleby. Ma to kluczowe znaczenie przy hodowli Anturium. Najlepsza będzie mieszanka ziemi torfowej i rozdrobnionego torfowca w stosunku 1:3. Aby zapobiegać psuciu się korzeni konieczne jest zastosowanie drenażu.

Anturium Scherzera - uprawa

Anturium Scherzera – jak przesadzić

Przygotuj nową doniczkę, o jeden rozmiar większy z odpowiednią warstwą drenażu i mieszanką ziemi. Jedną ręką weź starą doniczkę, tak aby zakryć dłonią ziemię i chwycić między palce roślinę. Następnie delikatnie wyjmij roślinę, możesz postukać doniczką aby sobie pomóc. Patyczkiem usuń starą ziemię spomiędzy korzeni, uważaj aby ich nie uszkodzić. Umieść roślinę w nowej doniczce, następnie obsyp i ugnieć ziemię dookoła rośliny. Teraz odstaw roślinę w zaciemnione miejsce na 2-3 dni. Nie podlewaj, aby pobudzić wzrastanie korzeni w nową ziemię.

Anturium Scherzera – coś jest nie tak:

- liście suche, papierowe, żółknące – zbyt sucho, podlewaj częściej i zwiększ wilgotność powietrza
- liście więdnące i zwisające – roślinie zaszkodziły przeciągi, przenieś ją w bardziej osłonięte miejsce
- liście żółknące, opadające w zimie – zbyt mokro i zbyt zimno, przenieś roślinę w miejsce cieplejsze
- młode liście są drobne, roślina dawno już nie kwitła – konieczne dokarmienie
- na liściach pojawiają się brunatne plamy – zakażenie grzybami wywołującymi plamistość. Konieczne jest zastosowanie rozcieńczonego środka grzybobójczego
- na spodzie liści widoczne są białe wełniste plamki – roślina padła ofiarą wełnowców i przędziorków. Plamki należy usuwać wacikiem nasączonym w denaturacie lub opryskać insektycydem

Anturium Scherzera to piękna, ozdobna roślina pokojowa. Nie jest polecana dla początkujących, zdecydowanie trzeba mieć do niej „rękę” jednak warto włożyć odrobinę wysiłku w jej pielęgnację. W sprzyjających warunkach żyje bardzo długo i będzie pięknie kwitła.

Anturium Scherzera - roślina doniczkowa

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl