Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Anturium - egzotyczna piękność w doniczce

Anturium to bardzo dekoracyjna roślina doniczkowa o pięknym majestatycznym wyglądzie i specyficznych kwiatach. Niezwykłej urody są nie tylko kwiaty rośliny, ale również jej ciemnozielone duże liście. Uprawa anturium nie jest bardzo trudna, choć pielęgnacji tego gatunku trzeba poświęcić odrobinę uwagi. Ta okazała i dosyć wysoka roślina pasuje zarówno do wnętrz skrajnie nowoczesnych, jak i tych rustykalnych w stylu wiejskim.
Najpopularniejsze gatunki spotykane w uprawie doniczkowej to anturium Andrego, które ma prostą żółtą kolbę kwiatową oraz błyszczący przykwiatek, a także anturium Scherzera o łukowatej kolbie kwiatowej w kolorze pomarańczowym i matowym przykwiatku. Coraz większą popularnością cieszy się również anturium powabne o pięknych dekoracyjnych liściach. Dowiedz się więcej o domowej uprawie anturium.

Anturium - charakterystyka gatunku

Anturium

Ta roślina z rodziny obrazkowatych Araceae wywodzi się z Kolumbii, ale występuje licznie także w Brazylii i Ameryce Środkowej.
Jest to roślina zielna o wzniesionych łodygach, które rozgałęziają się sympodialnie. Anturium osiąga wysokość od 50 do 70 cm. Liście są duże, błyszczące, zaostrzone na końcach i bardzo dekoracyjne. U niektórych odmian są one atrakcyjnie biało nakrapiane lub żyłkowane.
Kwiatem anturium jest charakterystyczna kolba w kolorze białym żółtym lub kremowym. Okala ją przyciągający oko duży kolorowy przykwiatek. Podstawowy gatunek anturium kwitnie na czerwono. Dostępna jest też mnogość odmian w innych kolorach takich jak: biały, zielony, żółty, różowy. Kwiatostan może osiągnąć 10 cm długości.
Jeśli zapewnimy naszemu anturium odpowiednie warunki, będzie kwitło wielokrotnie w ciągu roku.

Najpopularniejsze odmiany anturium Andrego (Anturium andreanum), które najczęściej gości na naszych parapetach to:
- Alaska- w kolorze białym,
- Fantasia- również biała,
- Avo- Margaretha- kolejna odmiana biała,
- Champion- także biała,
- Acropilis- odmiana biała o ciemnych bardzo dekoracyjnych błyszczących liściach,
- Carre- odmiana różowa,
- Summer love- o barwie różowo- zielonej,
- Red love- kolor intensywnie czerwony,
- Mirabile Spadix- odmiana żywoczerwona.

Anturium - warunki uprawy

Choć anturium nie należy do bardzo trudnych w uprawie roślin, to czasami bywa kapryśne. Jeśli będzie rosło w kiepskich warunkach, liście zaczną zasychać, a kwitnienie będzie mniej obfite.
Podstawowe zasady uprawy anturium to:

1. Stanowisko.
Anturium preferuje stanowiska ciepłe i słoneczne, ale dobrze będzie rosnąć również w półcieniu. Idealnym miejscem dla niego będzie parapet o wystawie wschodniej lub północno- wschodniej. Intensywnie operujące przez cały dzień słońce na stanowisku południowym nie jest odpowiednie dla anturium.
Optymalna temperatura do uprawy anturium to 20-28 stopni, jednak zimą może ona z powodzeniem być niższa (15-16 stopni), a latem wyższa, z tym że podczas upałów trzeba roślinie zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza.

2. Podłoże.
Roślina ta lubi ziemię lekką, przepuszczalną, próchniczną o kwaśnym odczynie- pH 5- 5, 5. Idealną mieszankę do uprawy anturium będzie stanowić torf połączony z piaskiem i ziemią liściową.

3. Podlewanie i nawożenie.
Podłoże, w którym rośnie anturium, powinno być stale wilgotne. Latem w czasie upałów może okazać się konieczne jego podlewanie nawet 2-3 razy w tygodniu, natomiast zimą w okresie spoczynku co 10-14 dni.
Do podlewania stosujmy miękką wodę- filtrowaną lub przegotowaną. Świetnie nadaje się również deszczówka.
Pamiętajmy, że anturium to roślina egzotyczna, która dobrze czuje się w dużej wilgotności powietrza. Warto więc ustawić koło niej na parapecie talerzyk z wodą oraz regularnie zraszać liście.
Anturium jest gatunkiem wrażliwym na zasolenie, dlatego trzeba bardzo ostrożnie nawozić rośliny. Najlepiej robić to raz w miesiącu mocno rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym do roślin doniczkowych.

Anturium nie wymaga przycinania. Należy jedynie na bieżąco usuwać przekwitłe kwiaty. Do najczęściej pojawiających się w uprawie anturium problemów należą:
- czerniejące końce liści, co świadczy o zbyt dużej ilości soli wapnia w podłożu. Najczęściej przyczyna tkwi w podlewaniu twardą wodą kranową.
- skręcanie się liści- przyczynami takiego stanu mogą być: za suche powietrze, zbyt zacienione stanowisko lub przeciągi, których anturium bardzo nie lubi.
Pamiętajmy, że anturium to roślina trująca. Zachowajmy więc szczególną ostrożność w jej uprawie, jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta. Wówczas najlepiej postawić roślinę w trudno dostępnym miejscu na przykład na wysokim kwietniku.

roślina Anturium

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl