Alokazja (Alocasia) – pielęgnacja, uprawa, wymagania i choroby

Alokazja (Alocasia) jest szalenie efektowną rośliną, której największą ozdobą są duże, strzałkowate liście z dekoracyjnym wzorem. Choć jej naturalnym środowiskiem są tropikalne lasy deszczowe, to z powodzeniem uprawiana jest również jako domowy kwiat doniczkowy. Poznaj wymagania, zasady uprawy oraz najpiękniejsze odmiany alokazji.

Alokazja, w Polsce znana również pod nazwą zakleśń, należy do rodziny obrazkowatych, wśród których znajdują się inne, popularne gatunki, jak np. monstera, filodendron, czy skrzydłokwiat. Pochodzi z Azji, gdzie w warunkach naturalnych może osiągać nawet kilka metrów wysokości, aczkolwiek domowa uprawa nie sprzyja osiągnięciu tak imponującego wyniku – średnio rośnie na wysokość 50-60 cm. Co ciekawe, wśród całej grupy możemy rozróżnić niemal 80 gatunków alokazji, jednak nie wszystkie sprawdzą się w uprawie doniczkowej.

Jak wygląda alokazja? Popularne odmiany

alokazja

Alokazja to niezwykle dekoracyjna roślina o dużych liściach z delikatnie poszarpanymi krawędziami, znajdujących się na długich łodygach. W zależności od konkretnej odmiany mogą przybierać różne kształty, jednak wszystkie wyróżniają się charakterystycznym i mocno widocznym, jasnozielonym lub kremowym unerwieniem na warstwie wierzchniej, natomiast od spodu są koloru zielonego, ciemnoczerwonego, a nawet bordowo-fioletowego.

Alokazja jest również rośliną kwitnącą, choć jej kwiat nie jest zbyt efektowny, a wyglądem przypomina jasnozieloną, skórzaną pochewkę okalającą kremową kolbę. Ze względu na małą dekoracyjność kwiatu, zaleca się jego usuwanie.

Najbardziej popularne i jednocześnie najbardziej efektowne odmiany alokazji należą do gatunku alokazji amazońskiej (Alocasia amazonica), zwanej również szkieletową i są to:

  • Polly – charakteryzuje się ciemnozielonymi liśćmi o białym unerwieniu,
  • Bambino Arrow – niższa odmiana, której liście pokryte są widocznymi nerwami w kolorze kremowym,
  • Calidora – odmiana o dużych, zielonych liściach i bardzo grubych łodygach,
  • Portadora – dorastająca do pokaźnych rozmiarów odmiana z dużymi, błyszczącymi liśćmi i charakterystycznymi, rdzawymi plamami na łodygach.

Alokazja – uprawa i pielęgnacja

roślina alokazja

Specyficzny klimat, jaki występuje w jej naturalnym środowisku, determinuje wymagania rośliny. Lasy tropikalne to przede wszystkim duża wilgotność powietrza, dlatego decydując się na uprawę, należy pamiętać, że jest ona dość kapryśna i potrzebuje nieco więcej uwagi, niż inne gatunki.

Najważniejsze wymaganie stawiane hodowcom, to przede wszystkim zapewnienie jej właściwej wilgotności powietrza. Jeśli powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche (zwłaszcza zimą), należy zaopatrzyć się w nawilżacze. Roślina absolutnie nie powinna stać w pobliżu kaloryferów i innych źródeł ciepła!

Alokazja preferuje stanowiska jasne, ze swobodnym dostępem do światła, jednak nie powinna stać w pełnym słońcu. Silna ekspozycja na promienie słoneczne mogłaby w krótkim czasie doprowadzić do przypalenia liści. Idealnym miejscem będą wschodnie lub zachodnie okna oraz ich bliskie sąsiedztwo. Gatunek ten jest bardzo wrażliwy na zimno, a optymalna temperatura to ok. 20-25ºC.

Podłoże dla kwiatu powinno być żyzne, próchnicze i przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie pH i umiarkowanej wilgotności.

Podlewanie i nawożenie

W kwestii podlewania, zalecany jest umiar oraz regularność. Gatunek ten uwielbia stałą wilgotność, ale nie zalanie, dlatego należy pamiętać, by nie przesadzić z ilością wody. Podobnie źle reaguje na przesuszenie. Świetnym sposobem na zapewnienie roślinie odpowiedniej dawki wilgoci, jest częste zraszanie.

O ile podstawowym czynnikiem warunkującym prawidłowy rozwój gatunku, jest systematyczne podlewanie, tak w przypadku nawożenia wystarczy niewielka ilość nawozu organicznego, ewentualnie innego preparatu przeznaczonego do nawożenia roślin doniczkowych o zielonych, ozdobnych liściach. Warto podkreślić, że alokazja preferuje umiarkowane nawożenie, wyłącznie w okresie wegetacyjnym.

Rozmnażanie i przesadzanie alokazji

Efektowne liście, tak charakterystyczne dla gatunku, oprócz intrygującego wyglądu charakteryzują się również dość dużym ciężarem, co skutkuje koniecznością regularnego przesadzania rośliny. Najlepszym terminem do wspomnianego zabiegu jest wiosna, przy czym starszym egzemplarzom wystarczy zmiana doniczki co 2-3 lata.

Przesadzanie jest również idealną okazją do rozmnożenia rośliny. Aby pozyskać nowe sadzonki, wystarczy oddzielić je od systemu korzeniowego i zasadzić w nowej donicy.

Ważne! Alokazja zawiera sok, który może być przyczyną alergii i podrażnień skóry, dlatego zaleca się ostrożność w trakcie prac pielęgnacyjnych.

liście alokazji

kwiat alokazja

alokazja w białe kropki