Agrowłóknina zielona

Zielona agrowłóknina jest niezastąpiona w ogrodnictwie, dając wiele korzyści z jej stosowania. Do największych zalet agrowłókniny zielonej zaliczyć można skuteczność w hamowaniu rozwoju chwastów. Jak wiadomo, są one największym zagrożeniem dla uprawianych roślin, doprowadzając do wyjaławiania ziemi oraz ingerencji w system korzeniowy. Jeśli zależy ci, aby twój ogród był piękny, dobrze się rozwijał, a rośliny miały zapewnioną najlepszą ochronę przed chwastami, to agrowłóknina zielona będzie najlepszym rozwiązanie. Zanim jednak zaczniemy ją układać, warto poznać ją nieco lepiej.

Co to jest agrowłóknina zielona?

Jest to materiał przeznaczony do ściółkowania gleby, dzięki czemu zatrzymana w niej zostaje wilgoć, zagłusza się rozwój chwastów i wzmacnia się system korzeniowy roślin. Stają się one dzięki temu bardziej wytrzymałe, a rozwój w zdecydowany sposób przyspiesza. Zalety ze stosowania agrowłókniny zielone można dostrzec szczególnie upalnym latem. Dzięki jej obecności zawarta w ziemi wilgoć znacznie wolniej odparowuje do powietrza. Agrowłóknina zielona sprzedawana jest w rolkach, najczęściej o szerokości 100, 150 lub 200 cm. Długość jednej rolki to z kolei 25, 50 lub więcej metrów. Można ją oczywiście kupować w mniejszych odcinkach, a ewentualne przycinanie na wymiar odbywa się zwykłymi nożyczkami lub nożykiem.

Charakterystyka zielonej agrowłókniny

  • W kontrolowany sposób przepuszcza wodę, co jest zasługą gęstego splotu włókien poliestrowych;
  • Odporna na działanie UV, zawarte w niej stabilizatory UV sprawiają, że można ją wystawiać na działanie promieni słonecznych;
  • Duża wytrzymałość na rozrywanie, dzięki czemu można ją stosować do umacniania skarp lub układać na niej kamienie ozdobne;
  • Uniwersalna kolorystyka, zielony kolor został celowo zastosowany po to, aby wtapiać agrowłókninę w otaczającą ją roślinność.

Jakie korzyści daje ściółkowanie z użyciem zielonej agrowłókniny?

  • Korzystny mikroklimat;
  • Ochrona przed obfitymi opadami;
  • Zwiększenie temperatury gleby;
  • Powiększanie odżywczej warstwy próchniczej;
  • Zwiększenie produkcji cennego dla roślin dwutlenku węgla;
  • Ochrona roślin przed chorobami;
  • Jest naturalnym hydroizolatorem, chroniąc przed wysuszeniem gleby i roślin;
  • Zabezpiecza przez rozwojem chastów.

Agrowłóknina zielona z powodzeniem może być wykorzystywana do ściółkowania roślin ozdobnych, kwiatów, a także roślin uprawowych. Jej dokładne ułożenie na ziemi i wycięcie otworów na rośliny jest szybkie i łatwe, a efekty będą zauważalne przez cały czas ich rozwoju.

Jak ściółkować agrowłókniną zieloną?

Jeśli jest to twoje pierwsze ściółkowanie z użyciem agrowłókniny, dobrze, abyś dowiedział się tego, jak prawidłowo należy tę czynność wykonać.

Ściółkowanie przed sadzeniem lub sianiem

Rozkładamy agrowłókninę na ziemi i w miejscu planowanego nasadzania, rozcinamy ją nożem, tworząc znak X kub V. W powstałych w ten sposób otworach siejemy lub sadzimy rośliny i nakrywamy je rozciętymi bokami.

Ściółkowanie wokół istniejących roślin

Jest to nieco bardziej czasochłonne zajęcie i polega na ułożeniu pasa agrowłókniny wzdłuż roślin i nacięciu jej boku, tak by móc nasunąć pas na roślinę. Aby wiatr nie podwiewał agrowłókniny, można ją przysypać ściółką, korą, nawozem lub żwirem. Jeśli zauważymy w starej agrowłókninie uszkodzone miejsca, należy je wyciąć i nałożyć na nie nieco większe fragmenty wycięte z nowej rolki. Polecamy zastosować agrowłókninę zieloną do ściółkowania truskawek, dzięki czemu ich owoce stają się większe, pełniejsze oraz słodsze.

Agrowłóknina zielona na ogrodzie — inne miejsca stosowania

Drogi, tarasy i bruk

Agrowłókninę, również zieloną, można stosować do wykonania warstwy separacyjnej pomiędzy gruntem a warstwą konstrukcyjną. Zapobiega to wbijania się kamieni w glinę, a dodatkowo poprawia przepuszczalność wody.

Drenaż poziomy

Przepuszczającą w sposób kontrolowany wilgoć agrowłóknina zielona, idealnie nadaje się do tego, by owijać nią rury drenażowe. W ten sposób zapobiegamy zapychaniu się małych otworów piaskiem i ziemią, poprawiając prawidłowe funkcjonowanie całego drenażu opaskowego.

Zbiorniki wodne

W wielu ogrodach pojawiają się oczka wodne. Przed ułożeniem na gruncie folii i geomembrany, warto wcześniej wykonać jeszcze jedną warstwę w postaci agrowłókniny. Zabezpieczy ona dwie kolejne przed mechanicznymi uszkodzeniami, np. na skutek przecięcia ostrym kamieniem.

Gdzie kupować zieloną agrowłókninę?

Jest to materiał o uniwersalnym zastosowaniu, a przez to łatwo dostępny w większości miejsc. Bez trudu zakupimy ją w popularnych marketach budowlanych, takich jak Castorama, OBI czy Leroy Merlin. Agrowłókninę kupimy także w centrach ogrodniczych, przez ogłoszenia prywatne na OLX, a w końcu i w sklepach internetowych, dostarczających zamówione produkty firmami kurierskimi lub do paczkomatów.

O czym pamiętać kupując i układając agrowłókninę zielona?

Docinanie 

Nigdy nie targaj materiału, tylko używaj nożyczek, nożyka do tapet lub żyletki. Dzięki temu krawędzie materiału nie będą się pruć pod wpływem ewentualnego obciążenia.

Elastyczność

Agrowłóknina zielona jest elastyczna, dlatego tam, gdzie jest taka potrzeba, można ją nieco naciągnąć dla lepszego dopasowania od terenu.

Mocowanie

Do stabilizowania agrowłókniny do podłoża można zastosować np. kamienie, ale doskonale sprawdzają się także dedykowane plastikowe szpilki, gwoździe. Do ich wbicia wystarczy lekki młotek, a w przypadku podłoża piaszczystego, nawet dłoń.

Gramatura

W większości przypadków agrowłóknina produkowana jest w jednej, uniwersalnej gramaturze 100 g/ m2. Jest to optymalny wybór dla większości zastosowań w ogrodzie i w zasadzie nie ma potrzeby, by płacić więcej za materiał o nieco większej gramaturze.

Stop herbicydom

Osoby, które chcą mieć ekologiczne uprawy bez stosowania środków chwastobójczych z dodatkiem herbicydów, powinny skorzystać właśnie z zielonej agrowłókniny, która jest doskonałym sposobem na walkę z chwastami i hamowanie ich rozwoju. Atrakcyjna cena, bardzo duża wytrzymałość i potwierdzona skuteczność działania to wystarczające powody, by na stałe zagościła w Państwa ogrodzie, polach uprawnych czy szkółkach leśnych.