Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Agrowłóknina pod tuje

Rośliny wiecznie zielone (zimozielone) to tuje, które na każdym przydomowym terenie zapewniają efekt dekoracyjny. Zabiegi pielęgnacyjne nie wymagają poświęcania dużej ilości czasu, jeżeli zostanie zastosowana agrowłóknina pod tuje. Jej zadaniem jest przeciwdziałanie wzrostowi chwastów bez stosowania środków chemicznych a także zabezpieczenie korzeni i pobudzanie ich wzrostu oraz ochrona przed szkodnikami. Poniższe informacje pozwolą uzyskać odpowiedzi na tak ważne pytania jak np.: jak położyć agrowłókninę pod rosnące już tuje, czy jak nawozić tuje pod agrowłókniną?

Dla kogo i po co?

Agrowłóknina pod tuje zabezpiecza te rośliny przed ich największymi wrogami, czyli chwastami. Jest to tkanina, która chroni korzenie rośliny przed przenikaniem gorącego światła słonecznego i wysuszeniem powierzchni podłoża. Dostępna jest w kilku kolorach, wymiarach oraz grubościach. Charakteryzuje się lekkością, nieszkodliwością, wytrzymałością i skutkiem, bezpieczeństwem w stosunku do środowiska. Jest szeroko rozpowszechniona w ogrodnictwie do ochrony podłoży przed zimnem, chwastami i szkodnikami.

tuje

Czy dawać agrowłókninę pod tuje?

Odpowiedź jest jednoznaczna – tak należy dawać agrowłókninę pod tuje, ponieważ pomoże to w walce z chwastami i nie trzeba będzie korzystać z herbicydów. To nie wszystko, ten materiał z polipropylenu efektywnie przepuszcza wodę deszczową i uniemożliwia zbyt szybkie jej odparowanie. Wiele osób zastanawia się jak nawozić tuje pod agrowłókniną? Nie ma z tym żadnego problemu, ponieważ mata wykazuje dobrą przepuszczalność dzięki czemu można bez problemu podawać przez nią nawozy płynne, mając pewność, że dotrą one do bryły korzeniowej roślin. Na agrowłókninę można także zastosować nawożenie posypowe. Nawet jeśli większe elementy pozostaną na jej powierzchni to podczas deszczu czy też podlewania rozpuszczą się w wodzie i przedostaną się do gleby. Co więcej, w czasie wysokich temperatur nie dojdzie do przegrzewania sytemu korzeniowego, ponieważ agrowłóknina pod tuje skutecznie przepuszcza powietrze.

Jaką wybrać?

Agrowłóknina pod tuje jest chętnie wykorzystywana, ponieważ posiada cechy ochronne i pomaga w prawidłowym wzroście roślin. Zanim uzyskamy piękny żywopłot trzeba o niego zadbać. Taki materiał ściółkujący jest sprzedawany w różnej długości i szerokości, warto wiedzieć, że im wyższa jego gramatura, tym skuteczniejsza ochrona iglaka przed zmiennymi warunkami pogodowymi. Ważne! Agrowłóknina pod tuje musi być dobrze wymierzona w odniesieniu do miejsca, w którym te ozdobne iglaki będą nasadzone. Efektem takich działań będzie skrócenie czasu pracy w ogrodzie.

Jaką agrowłókninę pod tuje wybrać? Przede wszystkim musi być to materiał wytrzymały, gruby, który wytrzyma kilka sezonów. Dobrym rozwiązaniem jest czarna agrowłóknina pod tuje która na pewno przyczyni się do zabezpieczenia przed roślinami niepożądanymi, ponadto skutecznie napowietrzy i nawodni ziemię wspierając w ten sposób ukorzenienie. Chętnie kupowana jest również brązowa agrowłóknina pod tuje, stosowana jako warstwa podkładowa pod korę ograniczając w ten sposób wzrost chwastów. Ten rodzaj materiału ogrodowego przeciwdziała nadmiernemu parowaniu i utracie ciepła z ziemi, nie zaburzając przepuszczania wody i powietrza do gleby. Jest odpowiednia do przykrycia miejsca wokół roślin zimozielonych. Ważne! Czarna oraz brązowa agrowłóknina pod tuje ma odpowiednią grubość oraz splot. Bardzo praktycznym materiałem antychwastowym jest agrowłóknina z otworami pod tuje, ponieważ ułatwia pracę w ogrodzie, ich krawędzie są zgrzewane a mata nie rwie się. Tuje rosną w równych odległościach, dzięki czemu teren przy ogrodzeniu wygląda bardzo atrakcyjnie.  

Jak rozłożyć agrowłókninę pod tuje?

Czy agrowłóknina pod tuje ma różne zastosowania? Tak, to materiał, który można rozłożyć zarówno przed posadzeniem tuj, jak też pod rosnące już tuje. W każdym przypadku trzeba inaczej nacinać matę oraz trochę inaczej ją mocować. Jeżeli materiał ściółkujący będzie rozkładany przed sadzeniem tuj, należy go dokładnie rozmieścić na wybranym obszarze i w miejscach nasadzania roślin wykonać nacięcia w kształcie kształt X lub V. Dlaczego? Łatwiej będzie rozchylić końce materiału i posadzić iglaki. Na pewno wygodniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie agrowłókniny pod tuje z otworami, które ułatwią uzyskanie równego nasadzenia. Rozkładając agrowłókninę równomiernie trzeba uważać, aby nie robić zagięć.

Jak położyć agrowłókninę pod rosnące już tuje? Powinniśmy naciąć ją od brzegu do połowy szerokości w miejscu, w którym rośnie tuja. Jak prawidłowo umiejscowić nacięcia? Przede wszystkim trzeba rozłożyć agrowłókninę równolegle do linii tuj i zrobić nacięcia w każdym miejscu, w którym rosną. Kolejnym krokiem jest nasunięcie maty na tuje tak, aby nacięcie doszło aż do pnia, następnie dokładnie przymocować nacięte brzegi do podłoża, szczelnie osłaniając ziemię, po czym można wysypać je korą. Materiał nie powinien w żadnym miejscu odstawać lub wybrzuszać się. Bez względu na to, czy rozkładanie agrowłókniny pod tuje będzie wykonywane przed ich sadzeniem czy pod rosnące już tuje, trzeba prawidłowo przygotować grunt. Mianowicie, usunąć wszystkie chwasty i całą darń, po czym dobrze wyrównać powierzchnię.

Agrowłóknina czy agrotkanina?

Agrowłóknina oraz agrotkanina pod tuje występują w różnych gramaturach i kolorach. Produkowane są z polipropylenu, lecz inną techniką. Co istotne, są to materiały obojętne dla gleby, poprawiają rozrost korzeni i doskonale przepuszczają wodę. Ale co wybrać agrowłókninę czy agrotkaninę pod tuje? W pierwszym przypadku można mówić o materiale lżejszym, doskonale sprawdzającym się przy otulaniu roślin, nie tylko na terenach równych, ale również pagórkowatych. Agrowłóknina pod tuje cechuje się wolniejszym parowaniem wody i blokuje wzrost chwastów. Jest doskonałym materiałem ściółkującym i chroniącym tuje. Ważną cechą agrotkaniny jest brak procesów gnicia, niehamowanie przedostawania się nawozów do ziemi z dobrą gospodarką wodną. Jako ściółkę można ją wykorzystać zamiast słomy lub kory.

Agrowłóknina pod tuje – cena

Agrowłóknina pod tuje cenę ma uzależnioną od gramatury i wymiaru, zarówno brązowa i czarna (50 g - 150 g) są materiałami wytrzymałymi i mają wysokie właściwości ochronne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl