Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Agrowłóknina pod truskawki

Jeśli mówimy o truskawkach, to każdy chce je uprawiać przy niewielkich nakładach pracy. Istnieje rozwiązanie, sprawdzone na własnym doświadczeniu. Minimalny wysiłek, maksymalna wydajność! Podlewanie, spulchnianie, pielenie, to tylko mała lista obowiązkowych prac na plantacji truskawek. Na szczęście nowoczesne technologie dały nam agrowłókninę pod truskawki, dzięki której uprawa stała się o wiele prostsza. Często początkujący ogrodnicy pytają agrowłóknina czy agrotkanina pod truskawki? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Jaka agrowłóknina pod truskawki?

truskawki

Optymalnym terminem sadzenia truskawek na agrowłókninie jest wiosna (począwszy od marca aż do maja) lub jesienią (wrzesień - początek listopada). Agrowłóknina pod truskawki wykonana jest z polipropylenu. Charakterystyczną cechą materiału jest to, że jest w stanie łatwo przepuszczać wodę i powietrze. Dlaczego do sadzenia truskawek wybiera się czarną agrowłókninę? Doskonale przepuszcza powietrze i wilgoć, ale nie przepuszcza promieni słonecznych do podłoża, dzięki temu nie rosną pod nią chwasty. Jednak nawet tutaj trzeba uważać, ponieważ materiał ten będzie używany przez co najmniej 3 lata, należy zapoznać się z charakterystyką i właściwościami. Czarny kolor przyczynia się do szybszego nagrzewania się gleby, co pozytywnie wpływa na korzenie które pobierają więcej składników odżywczych. Ważna jest grubość agrowłókniny która w przypadku uprawy truskawek powinna posiadać gramaturę 50 g/m². Dodatkowe zapylanie truskawek pod agrowłókniną nie jest konieczne. 

A może wybrać pod truskawki agrowłókninę z otworami?

Zastanawiając się jaka agrowłóknina pod truskawki, ten wybór będzie optymalny ponieważ, ułatwia sadzenie krzaczków, krawędzie otworów są zgrzewane dzięki czemu nie dochodzi do ich strzępienia i uszkodzenia maty. Ciepło w glebie jest zatrzymane a korzenie odpowiednio dogrzane. Dostępne są różne rozmiary takiej ogrowłókniny, dzięki czemu można ją dopasować do wielości plantacji. Agrowłóknina pod truskawki z otworami to doskonały sposób na ściółkowanie gleby i zabezpieczenie jej przed chwastami, konsekwencją tego jest ograniczenie utraty wody. Podczas zbiorów truskawki mają nie tylko piękny kolor i słodki smak, ale wyglądają estetycznie, są czyste a dzieje się tak, ponieważ dzięki agrowłókninie nie miały kontaktu z ziemią.

Agrowłóknina czy agrotkanina pod truskawki?

Trzeba stwierdzić, że agrowłóknina i agrotkanina są do siebie podobne pod wieloma względami. Do ich produkcji wykorzystywany jest polipropylen, który osłania ziemię przed chwastami. Który materiał wybrać? Jeżeli plantacja truskawek będzie odbywała się na nierównym terenie, gdzie widoczne są skarpy, lepiej wybrać agrowłokninę, jest bardziej włóknista niż agrotkanina. Ogrodnicy są zdania, że agrotkanina lepiej przepuszcza wodę, ale agrowłóknina wykorzystywana pod truskawki spowolni parowanie wody, dlatego będzie można rzadziej je podlewać. Obydwa materiały sprawdzają się przy zabezpieczaniu truskawek przed szkodliwymi chwastami. Agrotkanina ma wytrzymalszą budowę, natomiast czarna agrowłóknina uniemożliwia przedzieranie się chwastów na zewnątrz. Czarna agrowłóknina z otworami jest lepszym wyborem, ponieważ przyczynia się do wzrostu dorodnych truskawek.

Dlaczego uprawa truskawek pod agrowłókniną?

  • Wiosną, jesienią i zimą agrowłóknina pod truskawki chroni plantację przed mrozem i przymrozkami. Wiosną gleba nagrzewa się wcześniej, dzięki czemu owocowanie jest przyspieszone.

  • Podnosi temperaturę gleby o 3-5 stopni.

  • Struktura gleby jest zachowana.

  • Woda jest oszczędzana, ponieważ wilgoć jest zatrzymywana pod powłoką.

  • Wzrost chwastów spowalnia, a uprawiane krzaczki wręcz przeciwnie, przyspieszają rozwój.

  • Nie ma potrzeby pielenia. Jest to szczególnie ważne na dużych plantacjach.

  • Uprawa truskawek nie styka się z ziemią.

Jak położyć agrowłókninę pod truskawki?

Agrowłóknina pod truskawki ułatwiła życie wielu ogrodnikom, jest nieszkodliwa dla roślin, łatwa w użyciu. Przede wszystkim wybierz słoneczne, bezwietrzne miejsce, najlepiej bez nachylenia i w pobliżu wód gruntowych, truskawki najlepiej sadzić na glebach przewiewnych, średnio żyznych. Natychmiast nakreśl, gdzie wytyczysz ścieżki, którymi będziesz chodził, aby pielęgnować rośliny i zbierać plony. Na każdy metr kwadratowy gleby należy dodać 3-4 wiadra kompostu lub próchnicy, ostrożnie kopać i robić podłoże.

Musisz rozłożyć agrowókninę zgodnie z rozmiarem i kształtem grządek, które przygotowałeś do sadzenia truskawek. W przypadku użycia kilku kawałków materiału, powinny one zachodzić na siebie (zaleca się zachodzenie na siebie na około 20 centymetrów). Rada! Przed naciągnięciem agrowłókniny pod truskawki zaleca się podlanie grządki, aby ułatwić wykonanie dołków do sadzenia. Krawędzie materiału pokrywającego należy tymczasowo przymocować do podłoża szpilkami do agrowłókniny, ważne jest aby materiał był dobrze naciągnięty.

Szerokość grządki zależy od szerokości agrowłókniny, ponadto powinno być wygodnie zbierać truskawki bez wchodzenia na nią. W razie potrzeby przejście między grządkami można również zamknąć agrowłókniną, ale w przyszłości można je również pozostawić puste i ściółkować słomą. Więc woda lepiej trafi do gleby. Odległość między sadzonkami może się różnić w zależności od odmiany. Dla krzaczków dużych i rozłożystych pozostawiamy między roślinami 50 cm, dla średnich 30-40 cm. W rzędzie krzaczki należy sadzić co 15-35 cm. Najczęściej na 1m2 grządki przypada mniej więcej 10 krzaczków truskawek.

Miejsca pod krzaczki trzeba zaznaczyć na agrowłóknienie, jest też opcja zakupu agrowłókniny pod truskawki z otworami. Na zwykłej wykonujemy nacięcia w kształcie krzyża, zaginamy rogi do wewnątrz. Otwór powinien mieć około 10 cm. W dołku sadzimy truskawki, do każdego można również dodać nawozy mineralne. Usuwamy nadmiar ziemi z czarnej agrowłókniny. Podlewamy krzaczki z konewki z sitkiem. Aby jeszcze bardziej uprościć pielęgnację nasadzeń truskawek, możesz przeprowadzić nawadnianie kroplowe, dzięki czemu wilgoć zostanie dostarczona do każdego krzaczka. Taśmę do nawadniania kropelkowego można układać zarówno pod agrowłókniną, jak i pozostawić na powierzchni.

Agrowłóknina pod truskawki - cena

Cena agrowłókniny pod truskawki jest uzależniona od jej rozmiarów oraz grubości. Najczęściej koszt zakupu czarnej agrowłókniny do ściółkowania (P-50) wynosi od 3 złotych za m2.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl