Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Agrowłóknina czy agrotkanina? Co lepsze?

Okres wiosenny to czas sadzenia i siania, dlatego trzeba wcześniej pomyśleć o prawidłowym ściółkowaniu. Jaki materiał należy wykorzystać do tego zadania? Agrowłóknina i agrotkanina należą do najpopularniejszych produktów stosowanych w ogrodnictwie. Ale wiele osób zastanawia się którą z nich wykorzystać w ogrodzie.

Czym ściółkować – agrowłókniną czy agrotkaniną?

Dlaczego tak ważne jest ściółkowanie gleby? Ponieważ osłania rośliny przynosząc im dużo pożytku. Trzeba pamiętać o tym, że odpowiednio dobrany podkład przeciwdziała przegrzewaniu się gleby, zapewnia prawidłową wilgoć, zabezpieczenia rośliny przed zbyt wysokim wypłukiwanych minerałów. Ponadto ściółkowanie zapobiega nadmiernemu rośnięciu chwastów, co przyczynia się do lepszego wzrostu kwiatów, warzyw i owoców. Czym ściółkować, aby uzyskać dobry efekt i obfite plony? Oczywiście agrowłókniną lub agrotkaniną. Co wybrać?

agrowłóknina czy agrotkanina

Czym się różnią agrowłóknina i agrotkanina?

Agrowłóknina powstaje z polipropylenu, wyróżnia się nieregularną strukturą, dlatego ma szerokie zastosowanie. Jest przepuszczalna dla wody, wytrzymała a powietrze bez problemu przez nią przepływa. Można ją wykorzystać nie tylko do ściółkowania gleby, ale również do okrywania roślin. Dostępna jest w wielu opcjach gramaturowych i kolorystycznych, przed zakupem trzeba sprawdzić takie parametry, aby spełniła oczekiwania. Ważne! Agrowłóknina w kolorze zielonym, czarnym i brązowym sprawdzi się do ściółkowania, ale biała może być wykorzystywana tylko do osłaniania roślin przed trudnymi warunkami pogodowymi. Agrowłóknina biała (gramatura 50g/m²) służy do produkcji zimowych kapturów ochronnych nakładanych na rośliny, które nie tolerują niskich temperatur.

Agrotkanina przeciwdziała wyrastaniu chwastów, nosi także nazwę maty szkółkarskiej lub ściółkującej. Składa się z mocnych, cienkich nitek polipropylenu. Dostępna jest także w wielu kolorach i gramaturach. Cechami charakterystycznymi tego materiału jest doskonała trwałość, wytrzymałość i przepuszczalność. Jest dużo lepszym wyborem od folii, ponieważ przepuszcza wodę i sole mineralne. Agrotkanina jest bardzo przydatna przy uprawie warzyw i owoców, ponieważ utrzymuje prawidłową wilgotność i fakturę ziemi. Jak widać obydwa materiały znajdują zastosowanie w ogrodach, sprawdzają się także w obiektach architektury krajobrazu oraz na plantacjach.

Jaką agrowłókninę kupić?

Agrowłókniny ściółkujące dostępne są w różnych gramaturach od 50g-100g na m², natomiast okrywające można nabyć w gramaturze od 17 do 50 g na m². Jeżeli potrzebny jest materiał do ochrony roślin przed wiatrem i mrozem, należy wybrać agrowłókninę białą o gramaturze 50g/m². Jeżeli natomiast potrzebujemy przyspieszyć plonowanie roślin trzeba zakupić cieńszy materiał (biały) o niższej gramaturze - 17g/m². Wybór białej agrowłóknina jest optymalny, ponieważ przepuszcza ona światło, zapewniając roślinom stabilne warunki termiczne i wilgotnościowe.

Agrowłókniny w pozostałych kolorach znajdują zastosowanie do ściółkowania gleby. Agrowłóknina brązowa jest idealna pod iglaki oraz korę. Kolorowe materiały zapobiegają wzrostowi chwastów i polepszają warunki rozwoju roślinom.Ten rodzaj materiału ogrodniczego doskonale przepuszcza wodę, chroniąc glebę przed utratą wilgoci co przyśpiesza rozwój wegetacyjny roślin.

Jaką agrotkaninę kupić?

Agrotkaniny również różnią się kolorami, ponieważ występują: białe, brązowe i czarne. Różnią się także gramaturą, ponieważ dostępne są: 70/90/120 g/ m². Takie maty ściółkowe są niezwykle wytrzymałe a zawdzięczają to stabilizatorowi UV. Zadaniem agrotkaniny jest zabezpieczenie roślin przed chwastami, polepszenie efektywność plonów, utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża. Ponadto mata w okresie jesiennym, zimowym a także wczesnowiosennym przyczynia się do skuteczniejszego ogrzania gleby.

Agrowłóknina czy agrotkanina – którą wybrać pod ściółkowanie?

Obydwa materiały ogrodnicze wytwarzane są z polipropylenu, chronią przed chwastami i przepuszczają wodę. Jak wybrać lepsze rozwiązanie? To która opcja będzie optymalnym wyborem zależy od postawionego sobie celu. I tak, część ogrodników wybiera agrowłókninę ze względu na niższą cenę, ale warto dowiedzieć się który materiał zapewni więcej korzyści uprawom.

Którą wybrać?

  • Jeżeli ma to być materiał o większej wytrzymałości wybór powinien paść na agrotkaninę. Jest ona zalecana przed ekspertów, którzy twierdzą że, jest długowieczna (2-krotnie trwalsza od agrowłókniny).

  • Jeżeli natomiast ogród nie znajduje się na równym terenie, widoczne są pagórki i skarpy lepszym wyborem będzie agrowłóknina. Dlaczego? Jest to materiał włóknisty i chropowaty, dzięki czemu skuteczniej zatrzyma korę, którą można ją obsypać.

  • Poszukując materiału z najlepszą przepuszczalnością wody, należy kupić agrotkaninę. Jednak agrowłóknina spowalnia parowanie wody, dzięki czemu można rzadziej podlewać rośliny.

  • Co wybrać, aby zabezpieczyć rośliny przed chwastami? Tutaj zdania są podzielone, niektórzy uważają, że agrotkanina ma mocniejszą budowę i sprawdzi się lepiej, a inni twierdzą, że agrowłóknina posiada większe zagęszczenie polipropylenu i skuteczniej utrudni wzrost chwastom.

  • Dla osób szukających materiału pod kamienie ozdobne jest jedna rada a mianowicie agrotkanina a to z powodu mniejszej podatności na rozerwanie struktury.

Wnioski

Agrowłóknina i agrotkanina produkowane są z polipropylenu, jednak druga jest materiałem mocniejszym, ale każda z nich nie wpływa na pH gleby i przenikanie nawozów. Wybór materiału jest uzależniony od ukształtowania terenu w ogrodzie i rodzaju posianych roślin.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl