Agrowłóknina czarna ogrodowa to innowacyjny produkt, który pozwala utrzymać optymalne warunki dla każdej rośliny w ogrodzie. Czynniki atmosferyczne oraz mechaniczne mogą zagrażać bowiem prawidłowej wegetacji i żywotności, mając wpływ także na kondycję każdej sadzonki lub krzaczka.
A współczesne ogrody to przecież coraz bardziej zaawansowane przestrzenie i coraz bardziej wymagająca roślinność. Pojawiające się bowiem nowe odmiany roślin, dekoracje i abstrakcyjne aranżacje, muszą mięć także odpowiednie podłoże zabezpieczające, będące optymalnym wspomagaczem wzrostu, trwałości i bieżącego utrzymania. Takim podłożem bez dwóch zdań jest między innymi agrowłóknina czarna.
Agrowłóknina – co to jest?
Agrowłóknina czarna lub biała to wytrzymały i profesjonalny materiał przeciwchwastowy, który użytkować możemy przez wiele lat. Stosowany głównie przy dużych uprawach, swoją rolę spełnia także wszędzie tam, gdzie skuteczność i powtarzalność danych procesów siewnych ma decydujące znaczenie dla finalnych zbiorów wszystkich plonów.
Swoją trwałość, agrowłóknina czarna antychwastowa zawdzięcza zgrzewanym włóknom polipropylenowym, które nie strzępią się i gwarantują mniejszą podatność na uszkodzenia mechaniczne związane z rozdzieraniem lub rozciąganiem materiału. A przecież każda nieszczelność lub ubytek w materiale, to doskonała okazja do rozrostu chwastów. Dlatego profesjonalna agrowłóknina nie ulega zużyciu po jednorazowym wykorzystaniu i nawet pofragmentowany materiał, dzięki zgrzewanym włóknom, nie jest narażony na uszkodzenia. Dzięki temu, eliminujemy konieczność zaopatrywania się w nową agrowłókninę co sezon, a co za tym idzie optymalizujemy koszty uprawy. A jeśli już o budżecie mowa, to agrowłóknina czarna stanowi doskonały zamiennik środków chwastobójczych, których cena nierzadko jest wysoka, a opary chemikaliów zwykle niebezpieczne dla człowieka i środowiska. Agrowłóknina czarna jest zatem naturalną i bezpieczną alternatywą dla rolników i sadowników, którzy od swych zbiorów oczekują wysokiej jakości, bez konieczności użycia na przykład herbicydów i innych substancji chemicznych.
Agrowłókniny nie należy mylić z agrotkaniną. Agrowłóknina czarna jest bowiem matą zgrzewczą, zaś tkanina produkowana jest na zasadzie przeplatania włókien, co czyni ją bardziej podatną na uszkodzenia. Mimo niższej ceny, agrotkanina będzie również mniej praktyczna podczas przycinania – jej brzegi będą się strzępiły. Oba materiały można zatem stosować w tym samym celu, jednak agrowłóknina czarna będzie zdecydowanie lepszym i żywotniejszym wyborem.
Agrowłóknina czarna – zastosowanie
Agrowłóknina stanowi kompromis między ochroną gleby a estetycznym utrzymaniem ogrodu. Nie dość, że bowiem chroni plony przed chwastami, dając mi swobodny i stały dostęp do wody oraz słońca, to jeszcze wygląda estetycznie i minimalizuje ryzyko gromadzenia się błota i zanieczyszczeń na roślinach. Mało tego, nierzadko agrowłóknina czarna doskonale komponuje się także z różnorakimi aranżacjami ogrodów.
Zastosowanie agrowłókniny jest zatem oczywiste:
-
pomaga powstrzymać rozwój chwastów
-
ułatwia pielęgnację roślin
-
utrzymuje odpowiedni poziom nawodnienia
-
chroni rośliny przed wiatrem i mrozem
-
zabezpiecza system korzeniowy przed zmarznięciem
-
pozwala utrzymać rośliny w czystości (najlepszym przykładem jest agrowłóknina czarna pod truskawki, dzięki której owoce nie leżą na ziemi i nie brudzą się od błota czy kurzu)
-
estetyczne podłoże współgrające z niemal każdą aranżacją ogrodu
Agrowłóknina – biała czy czarna?
Agrowłóknina czarna nie jest jedynym wariantem dostępnym w ofertach producentów. Otóż stawiają oni do wyboru także agrowłókninę o innych kolorach, stosując utarte schematy pod względem funkcjonalności produktu. Czym różnią się zatem te materiały?
-
Agrowłóknina biała (gramatura do 50g/m2) to specjalistyczna włóknina, stosowana głównie w okresie zimowo-wiosennym. Oddziałuje ona przede wszystkim na warstwę wierzchnią, tworząc otulinę, będącą doskonałą ochroną dla plonów. Wewnątrz otuliny temperatura jest wyższa, dzięki czemu rośliny zabezpieczone są przed mrozem i silnym wiatrem. Do tego, agrowłóknina biała przepuszcza wodę, ograniczając wysuszanie roślin oraz odbija promienie słoneczne, zapobiegając przegrzaniu roślin.
-
Agrowłóknina czarna gruba (o gramaturze 50-100g/m2) to z kolei produkt, skupiający się na wewnętrznej warstwie. Ściółkując bowiem glebę czarną agrowłókniną, zwalczamy chwasty i wzmacniamy system korzeniowy roślin, przyspieszając ich rozwój i wpływając na ich wytrzymałość. Czarna agrowłóknina pozwala także na regulację wilgotności gleby, przepuszczając wody odpadowe i nawozy oraz spowalniając odparowywanie. Dlatego odpowiadając na pytanie - Czy agrowłóknina przepuszcza wodę? - możemy śmiało odpowiedzieć, że tak. Agrowłóknina czarna antychwastowa wyróżnia się także charakterystycznymi zielonymi liniami naniesionymi na tkaninę, które wyznaczać mają równe grządki i ułatwić sadzenie roślin.
Materiał ten doskonale sprawdza się u roślin ciepłolubnych. Wykorzystywana agrowłóknina czarna pod truskawki lub czarna agrwłóknina pod ogórki sprzyja wzrostowi naprawdę dorodnych i smacznych okazów.
-
Agrowłóknina zielona lub brązowa – to najbardziej ekonomiczne propozycje producentów. Są bowiem nieco cieńsze niż agrowłóknina czarna i powstały głównie ze względu na potrzebę większej estetyki ogrodu. Agrowłóknina brązowa ma bowiem lepiej sprawdzać się wyściełana pod korę, zaś agrowłóknina zielona ma w zamyśle imitować trawnik, co jednak nie zawsze do końca się sprawdza.
Agrowłóknina czarna gruba – jak kłaść?
Układanie agrowłókniny zależy przede wszystkim od jej przeznaczenia. Agrowłóknina czarna gruba wymaga najwięcej pracy, gdyż niezbędna jest tu precyzja i dokładność. Prace zaczynamy bowiem od oczyszczenia terenu z chwastów, spulchnienia i wyrównania podłoża i dopiero rozłożenia odpowiednio wymierzonej agrowłókniny, wycinając w niej otwory na poszczególne roślinki. Przy sadzeniu na przykład tui warto wyciąć otwory tak, by agrowłóknina czarna nie otaczała ściśle pnia. Najwygodniejsze jest zatem najpierw wyłożenie agrowłókniny, a dopiero później sadzenie roślin. Taka kolejność pomaga bowiem zachować odpowiednią precyzję i minimalizuje ryzyko wyrastania chwastów bezpośrednio przy sadzonkach.
Po rozłożeniu i wycięciu otworów należy agrowłókninę przymocować do gruntu. Pomocne w tym wypadku są kołki do agrowłókniny, metalowe haczyki lub kotwy, którymi przypina się agrowłókninę do podłoża co kilka metrów. Następnie pozostaje już tylko oczyścić agrowłókninę z ziemi i innych zanieczyszczeń, a zaraz po tym wysypać na nią warstwę kory.
Agrowłóknina czarna – którą stroną kłaść ?
Otóż rolkę agrowłókniny rozwija się na danym terenie bez znaczenia, którą stroną. Agrowłóknina czarna jak i biała nie mają bowiem strony prawej ani lewej. Nie ma więc możliwości pomyłki.
Należy pamiętać, że agrowłóknina czarna na chwasty zakładana jest na obsiane lub wykiełkowane grządki, tak by nie zniekształcić, nie ograniczać i nie niszczyć roślin.
Agrowłóknina czarna – castorama, bricomarche czy leroy merlin – czyli wybór agrowłókniny w znanych sieciówkach
Rodzaj materiału oraz grubość to te właściwości, które decydują o tym ile kosztuje agrowłóknina czarna. Cena agrowłókniny waha się bowiem od 1zł do nawet 5zł za metr kwadratowy. Producenci prześcigają się w gramaturze i jakości, oferując produkty, spełniające wymagania najbardziej wymagających klientów.
Stojąc zatem przed dylematem najlepiej skontaktować się z profesjonalistami niż wpisywać w wyszukiwarkę „allegro agrowłóknina czarna” i sugerować się najbardziej popularnymi pozycjami. W wielu sieciówkach i marketach budowlanych znajdziemy ekspertów, którzy doradzą i wskażą rozwiązanie, któremu sprosta dana agrowłóknina czarna. Castorama czy Leroy Marlin na pewno posiadają taką usługę w swojej ofercie.
Jeśli nie znamy się na pracach ogrodniczych, warto także wynająć fachowca do wyłożenia agrowłókniny i zabezpieczenia podłoża.
Agrowłóknina czarna – najczęściej zadawane pytania
-
Czy agrowłóknina czarna przepuszcza wodę? - Tak, agrowłóknina czarna przepuszcza wodę.
-
Kiedy należy kłaść agrowłókninę? - Teoretycznie agrowłóknina czarna może być wykładana przez cały sezon. Najwygodniej robić to jednak wiosną i jesienią, przed wysiewem roślin.
-
Agrowłóknina czarna – którą stroną kłaść – agrowłóknina nie posiada lewej i prawej strony. Można kłaść ją dowolną stroną.
-
Czy agrowłóknina czarna jest wielokrotnego użytku? - Tak agrowłókninę po zdjęciu z uprawy należy wysuszyć i przechowywać w zacienionym miejscu, zabezpieczając ją przed promieniami UV. Im gęstszy materiał tym bardziej żywotna agrowłóknina.
-
Jak nawozić przy agrowlóninie? - Otóż, agrowłóknina czarna nie przeszkadza w żaden sposób we wchłanianiu nawozów. Jest to owszem proces nieco dłuższy, ale wszystkie składniki i tak przenikną do gleby. Nawożenie roślin należy zatem przeprowadzać zgodnie z planem.