Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Agrowłóknina biała

Agrowłóknina to materiał, mający wszechstronne zastosowanie w ogrodnictwie. Chyba każdy z nas przynajmniej raz spotkał się z białym materiałem, rozkładanym z rolki na gruncie. To właśnie była agrowłóknina biała, która pomaga w dziesiątkach różnych prac. Jeśli i Ty jesteś na etapie urządzania ogrodu, chcesz sobie ułatwić życie na przyszłość lub po prostu chcesz dobrze przygotować rośliny do zbliżającej się zimy, powinieneś jak najwięcej dowiedzieć się na temat białej agrowłókniny.

Agrowłóknina biała — co to za materiał?

Do produkcji agrowłóknin wykorzystuje się tworzywa sztuczne, a przede wszystkim włókna poliestrowe o nieregularnej długości i kształcie. Są one wzajemnie sprasowywane, tworząc materiał o bardzo dobrej przepuszczalności wilgoci, a jednocześnie stabilny UV. Podczas produkcji agrowłókniny, dodaje się do niej specjalne ulepszacze, których zadaniem jest ochrona przed promieniowaniem UV. Ich brak mógłby doprowadzić do tego, że odsłonięta agrowłóknina po kilku miesiącach zaczęłaby się rozpadać. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i materiałów współcześnie produkowane agrowłókniny są bardzo wytrzymałe i odporne na różne czynniki zewnętrzne.

agrowłóknina biała

Agrowłóknina biała — zastosowania

Ochrona przed chwastami

Wyjątkowe właściwości fizyczne agrowłókniny sprawiają, że jest ona bardzo pożądanym materiałem w ogrodnictwie. Podstawowe przeznaczenie do zabezpieczeń ogrodów przed wyrastaniem chwastów i innych niepożądanych roślin. Materiał ułożony na gruncie przepuszcza przez siebie wilgoć, ale zatrzymuje przywiane wiatrem nasiona. Nie pozwala również na to, aby ewentualne rośliny przebiły się przez agrowłókninę i zaczęły szpecić urządzony przez nas trawnik.

Przygotowanie terenu pod thuje i krzewy

Agrowłóknina biała szeroka bardzo dobrze sprawdza się w pracach przygotowawczych pod sadzenie thuj oraz innych krzewów. Ułożona na gruncie, a następnie przysypana korą lub zrębkami, nie tylko zapewnia wysoką estetykę, ale odgrywa bardzo ważną rolę w dystrybucji wody oraz składników mineralnych w głębsze warstwy ziemi.

Zabezpieczenie roślin przed niskimi temperaturami

Chcąc odpowiednio przygotować rośliny do nadejścia zimy, polecana do tego celu jest agrowłóknina biała zimowa. Ma ona większą gramaturę i przykrywając nią rośliny, ochraniamy je przed przemarznięciem. W ogrodnictwie i sadownictwie jest to podstawowy materiał, który pozwala uniknąć poważnych strat finansowych, spowodowanych działaniem niskich temperatur na rośliny, które nadal są w fazie wzrostu i pozostają na nie bardzo wrażliwe.

Ochrona przed szkodnikami i chorobami

Nakrycie roślin agrowłókniną to jeden z lepszych sposobów na ich zabezpieczenie przed szkodnikami. Nie mając bezpośredniego dostępu do roślin i ich owoców, nie są w stanie wyrządzić zbyt wielu szkód.

Rodzaje agrowłóknin

Odwiedzając centra ogrodnicze lub markety budowlane, znajdziemy w nich wiele rodzajów agrowłókniny. Doskonałym przykładem jest agrowłóknina biała Castorama, występująca w niskich gramaturach. Z tego również powodu jest ona uznawana za agrowłókninę wiosenną, nadającą się np. do przykrywania sadzonek truskawek w ich początkowej fazie wzrostu. Dostępna również w sprzedaży agrowłóknina biała OBI ma wyższą gramaturę, co czyni ją idealnym wyborem na zimę. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje agrowłóknin z zalecanym stosowaniem.

biała agrowłóknina

Agrowłóknina biała zimowa

Jest to materiał o większej gramaturze, np. 70g. Przeznaczona jest do okrywania roślin i zabezpieczania przed mrozem. Gruba agrowłóknina może być zawijana kilka razy, jeszcze bardziej poprawiając jakość ochrony. Ten sposób zabezpieczania roślin jest szczególnie polecany w miejscach, bardzo narażonych na działanie wiatru. Długotrwałe wystawienie roślin na jego działanie może doprowadzić nawet do ich wysuszenia, co w połączeniu z działaniem niskich temperatur, jest dla nich zabójcze. Agrowłóknina biała okrywowa dostępna jest w wielu miejscach, ale zawsze należy dokładnie sprawdzać jej gramaturę, by nie przepłacić za produkt o niższych parametrach.

Agrowłóknina biała wiosenna

Okres przejściowy pomiędzy zimą i wiosną również dla wielu roślin może być niebezpieczny. Przykładem są np. bardzo wrażliwe na niskie temperatury sadzonki truskawek. Aby nie dać się zaskoczyć nocnym przymrozkom lub nawet opadom śniegu w kwietniu, zaleca się zabezpieczać plantacje poprzez rozłożenie na truskawkach agrowłókniny. Do tego celu odpowiednia będzie agrowłóknina wiosenna biała o gramaturze od 19 do 30 gramów. Nie należy przesadzać ze zbyt dużą gramaturą dla delikatnych roślin, ponieważ ciężar takiej agrowłókniny również może być dla nich groźny i doprowadzić do łamania się gałązek. Jeśli dodamy do tego ewentualną pokrywę śniegu i jej ciężar, łatwiej zrozumieć, dlaczego agrowłóknina wiosenna ma mniejszą gramaturę.

Agrowłóknina biała pod kamienie

Różnego rodzaju kamienie oraz żwir są doskonałym sposobem na zagospodarowanie ogrodu, wysypanie nimi alejek lub wykonanie obrzeży. Aby spomiędzy kamyków w przyszłości nie wyrastała trawa lub inne rośliny, zaleca się ułożenie pod nią agrowłókniny. Jaka biała agrowłóknina do ściółkowania będzie najlepszym wyborem? Wiele zależy od gruntu, na którym wysypujemy kamienie, ich ilości oraz grubości. Im większa warstwa kamieni i są one grubsze, mają przy tym ostre krawędzie, polecamy agrowłókninę grubą o gramaturze 70g. W przypadku, jeśli wysypana ma być tylko kora lub zrębki, wystarczy cienka agrowłóknina biała 30g

W jakich gramaturach dostępna jest agrowłóknina biała?

Producenci agrowłókniny bardzo dobrze rozumieją oczekiwania swoich klientów, dostarczając im agrowłókniny w wielu różnych gramaturach. Poniżej przedstawiamy te, które najczęściej można spotkać w sprzedaży.

 

  • Agrowłóknina biała 19g - jest to najlżejsza i najcieńsza agrowłóknina, która może być wykorzystana do ściółkowania, pod kamienie i jako okrywa dla roślin wiosennych;
  • Agrowłóknina biała 23g - również agrowłóknina wiosenna, ale może być stosowana do nieco większych i mocniejszych roślin;
  • Agrowłóknina biała 30g - bardzo uniwersalny rodzaj agrowłókniny, stosowany do ściółkowania, pod kamienie, a kiedy owiniemy ją kilka razy, również jako agrowłóknina zimowa okrywowa;
  • Agrowłóknina biała 50g - jedna z większych gramatur agrowłókniny, przez co chętnie wykorzystywana do trudniejszych zadań, w których wymagana jest duża trwałość;
  • Agrowłóknina biała 70g  - najgrubsza agrowłóknina biała, odporna na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym zapewniająca bardzo dobrą ochronę przed mrozem, a także świetnie stabilizująca podłoże.

Cięcie i układanie agrowłókniny

Agrowłóknina jest materiałem niesprawiającym najmniejszych trudności w układaniu. Sprzedawana jest w rolkach o długości 100 lub 150 cm. W przypadku mniejszych gramatur agrowłóknina biała składana jest na pół, co po rozłożeniu daje wymiar 3 m szerokości. W jednej rolce znajduje się 50 lub 100 metrów agrowłókniny. Przycinanie jej na potrzebne długości odbywa się za pomocą nożyczek lub ostrego nożyka tapicerskiego. Kiedy wykorzystujemy ją do okrywania roślin, zaleca się związanie luźnych końców agrowłókniny drutem ogrodowym, tak by nawet mocne podmuchy wiatru nie zrzuciły okrywy. Podczas układania agrowłókniny na gruncie, zaleca się jej mocowanie specjalnymi plastikowymi szpilkami, wbijanymi do gruntu. Chronią one przed przesuwaniem się agrowłókniny pod wpływem obciążenia oraz podnoszeniem jej podmuchami wiatru. Jeśli musimy połączyć kilka fragmentów agrowłókniny, robimy to na ok. 15 cm zakładkę i w tym miejscu również wbijamy do gruntu plastikowe gwoździe, szpilki. Jeśli nie dysponujemy nimi, materiał przykładamy np. kamieniami.

Gdzie kupować agrowłókninę białą?

Dostępność białej agrowłókniny jest bardzo duża na terenie całego kraju. Oprócz specjalistycznych centrów ogrodniczych, produkt ten można kupić w popularnych marketach budowlanych, a także wysyłkowo. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze miejsca, w których agrowłóknina biała jest dostępna w dużym wyborze i przez cały rok.

Agrowłóknina biała Castorama

Castorama to francuska sieć marketów budowlanych, mających swoje sklepy na terenie całej Polski. Lubiana przez klientów za bogate wyposażenie i przemyślany układ asortymentu. Być może na tle innych sklepów Castorama nie jest najtańsza, ale przewagą tych sklepów jest bardzo duża ilość, a także godziny otwarcia od wczesnego ranka do późnego wieczora, w tym również w soboty i niedziele handlowe. Agrowłóknina biała Castorama znajduje się na dziale ogród, w pobliżu ręcznych narzędzi ogrodowych

Agrowłóknina biała OBI

OBI jest niemiecką siecią marketów budowlanych i jej asortyment nie różni się wiele od innych sieci. Zauważalną różnicą jest bardzo rozbudowany dział ogrodniczy, w którym wybór produktów jest większy niż u konkurencji. Jeśli interesuje cię agrowłóknina biała OBI, bez trudu znajdziesz ją w tym sklepie dostępną w wielu gramaturach i wielkościach rolek. Agrowłókninę możesz kupować w OBI zarówno w pełnych rolkach, jak i na metry. W celu docięcia jej na potrzebną długość należy zgłosić się do pracownika działu ogród.

Agrowłóknina biała OLX

W ostatnim czasie rośnie popularność internetowych serwisów z ogłoszeniami drobnymi. Ich wystawcami są nie tylko osoby prywatne, ale także firmy, dostrzegające potencjał tego typu serwisów. Ogłoszenia typu agrowłóknina biała OLX sprzedam, pojawiają się w miejscowościach na terenie całego kraju. Zaletą kupowania przez OLX jest najczęściej nieco niższa cena niż w marketach budowlanych. Bardzo często ich producentem są również lokalne firmy, udostępniające możliwość odbioru osobistego agrowłókniny w swojej siedzibie lub firmowym sklepie. Jeżeli sprzedający udostępnili taką możliwość, agrowłóknina może być kupowana z dostawą kurierską pod wskazany adres. Jest to wygodna forma zakupów, której nie trzeba się obawiać. Dobrze zabezpieczonej agrowłókninie nic nie grozi w czasie jej przewozu. 

Agrowłóknina biała wiosenna Allegro

Serwis internetowy Allegro to kolejne miejsce, w którym możemy bez wychodzenia z domu kupować agrowłókninę białą wiosenną oraz inne. Wybór ofert jest naprawdę duży, ale warto zwrócić większą uwagę na opisy produktów i dokładnie weryfikować podane w nich gramatury. Niewątpliwą zaletą tej formy kupowania jest program ochrony kupujących, a także tania, a nawet i darmowa dostawa dla posiadaczy pakietu Smart.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl