Nowoczesne technologie wprowadzane są do wszystkich sfer ludzkiego życia. W grę wchodzi również rolnictwo. Agrowłóknina to sztuczna włóknina będąca materiałem na bazie włókna polipropylenowego stosowana do ochrony roślin. Charakteryzuje się lekkością, nieszkodliwością, trwałością i niezawodnością, bezpieczeństwem w stosunku do środowiska. Znajduje szerokie zastosowanie w rolnictwie, na działkach do ochrony grządek przed zimnem, chwastami i szkodnikami.To płótno z powodzeniem zastępuje zwykłą folię, ponieważ ma wiele zalet. Żywotność agrowłókniny jest dłuższa, jest znacznie mocniejsza i bardziej odporna na promienie ultrafioletowe i naprężenia mechaniczne. Przy ostrożnym przechowywaniu materiał może przetrwać 5-6 lat, a nawet dłużej.
Korzyści z wykorzystywania agrowłókniny w ogrodzie
Agrowłóknina przepuszcza powietrze, światło i wilgoć. Jeśli zastosujesz ją ogród, nie wpłynie to negatywnie na rośliny. Wręcz przeciwnie, nie będą się gotować i nie uschną.To materiał odporny na pleśń i bakterie. Ponieważ jest przepuszczalny dla powietrza i wilgoci, mech nie tworzy się na glebie.Tak, więc odpowiadając na pytanie czy agrowłóknina przepuszcza wodę, można odpowiedzieć tak, przepuszcza wodę oraz gwarantuje dobrą cyrkulację powietrza.
Dla właściwej ochrony agrowłókniny muszą być lekkie i elastyczne, muszą przepuszczać powietrz, aby nie uszkodzić rośliny i pozwolić jej oddychać. Warto schronić rośliny przed pierwszymi przymrozkami, w przeciwnym razie może rozpocząć się wegetacja lub mogą pojawić się szkodniki, które w chłodne dni będą szukały schronienia. Przede wszystkim trzeba przykryć rośliny ciepłolubne i te najbardziej podatne są na mróz. Agrowłókniny można owijać wokół rośliny i ściągać sznurkiem w celu jej zabezpieczenia, układać na grządkach lub naciągać na konstrukcje wsporcze.
Agrowłóknina biała czy agrowłóknina czarna a może zielona?
Istnieje kilka cech, według których agrowłókniny dzieli się na typy. Pierwszym czynnikiem jest kolor: agrowłókniny białe, agrowłókniny czarne i zielone. Mają podobne właściwości, ale mają pewne różnice.
-
Agrowłókniny białe posiadają właściwości odblaskowe, co oznacza, że mogą być stosowane do ochrony roślin przed mrozem i zimnymi wiatrami. Białe dzielą się również na agrowłókninę zimową i wiosenną. Ich różnica polega na tym, że mają różne gęstości. Wiosenna ma mniejszą gęstość i jest przeznaczona do ochrony przed mrozem, opadami atmosferycznymi i szkodnikami.
-
Agrowłóknina czarna pochłania promienie słoneczne, co oznacza, że podnosi temperaturę pod płótnem. Zatrzymuje również wilgoć, pomagając w ten sposób przyspieszyć wzrost korzeni i spowolnić proces wysychania rośliny. Czarna agrowłóknina spowalnia, a nawet zatrzymuje kiełkowanie chwastów na danym stanowisku. Najczęściej ten materiał jest używany do mulczowania, nakłada się go na oczyszczoną powierzchnię i mocuje specjalnymi szpilkami do agrowłókniny lub kołkami do agrowłókniny.
-
Agrowłóknina zielona doskonale osłania rośliny przed odparowaniem wody, chwastami oraz różnymi szkodnikami.Ten kolor materiału pozwala na wtopienie się w krajobraz ogródka.Ta agrowłóknina ogrodowa przyspieszy wzrost roślin i utworzenie się silniejszego systemu korzeniowego, ponadto jest doskonałą ochroną przed przymrozkami a przy tym skutecznie przepuszcza powietrze i wilgoć.
Jak wybrać agrowłókninę?
Zasadniczo, wybierając agrowłókninę, należy wziąć pod uwagę grubość i gęstość materiału, ponieważ od tych właściwości zależy miejsce jej użycia.
-
Agrowłóknina o gęstości 17 - 80 g/m2 m służy do ochrony klombów, ochrony roślin przed chwastami.
-
Agrowłóknina 17 g/m2 m to bardzo cienki i lekki materiał tkany. Można nim owijać i przykrywać rośliny bez żadnego podparcia, biorąc pod uwagę odległość do ewentualnego wzrostu pędów. Chroni liście i kwiaty przed mrozem i szkodnikami, jednocześnie pozwalając roślinie oddychać i uzyskać wystarczającą ilość powietrza, wilgoci i ciepła.
-
Agrowłóknina 30 g/m2 m - ten materiał jest trwalszy, dlatego będzie użytkowany dłużej. Oprócz poprzednich właściwości produkty o tej gęstości będą w stanie chronić roślinę przed opadami, deszczem, gradem, śniegiem.Tworzy również optymalnie zrównoważoną temperaturę pod płótnem w dzień i w nocy.
-
Agrowłóknina 42 g/m2 m - jeszcze gęstszy materiał. Służy do przykrywania roślin tworząc warunki szklarni.
-
Agrowłóknina zimowa 60-80 g/m2 m - służy do pokrywania roślin na zimę. Służy również do ściółkowania gleby na rabatach ogrodowych, zwłaszcza w ciemnych kolorach. W niektórych przypadkach płótno można pozostawić na podłożu przez cały rok, aby chronić przed ekstremalnymi temperaturami, opadami atmosferycznymi i szkodnikami. Ocieplenie gleby sprzyja szybszemu wzrostowi roślin.
-
Agrowłóknina o gęstości 80 – 100 g/m2 m służy, jako zabezpieczenie przed nadmiernym zawilgoceniem podłoża w systemach odwadniających. Inaczej nazywana jest, jako geowłóknina drenażowa.
-
Geowłóknina pod drogę 100 - 200 g/m2. m nadaje się, jako podłoże do wzmacniania ciągów pieszych, trawników, chodników i innych rozwiązań krajobrazowych
-
Geowłóknina drogowa 200 - 300 g/m2. m służy do budowy autostrad, parkingów.
-
Geowłókniny drogowa o gęstości 300 g/m2 m są wykorzystywane do budowy autostrad i pasów startowych dla samolotów.
Agrowłókniny i geowłókniny sprzedawane są zarówno w rolkach o różnych szerokościach, jak i w arkuszach ciętych. Dlatego będzie można wybrać idealną opcję dla siebie zarówno pod względem wielkości, jak i ceny.
Jak używać agrowłókniny?
Jeśli chce się zastosować agrowłókninę trzeba znać różne sposoby wykorzystania i wybrać najbardziej odpowiedni do sytuacji. Pierwszą opcją jest owinięcie rośliny. Jeśli zamierza się to zrobić za pomocą wersji rolowanej, trzeba owinąć materiał wokół rośliny z naddatkiem na jej możliwy wzrost, zabezpieczyć od dołu i od góry. Dla wygody zaleca się stosowanie specjalnych kapturów ochronnych na rośliny, które są specjalnie wykonane do tych celów. Wystarczy wybrać rozmiar i zabezpieczyć płótno od dołu.Ta metoda nadaje się do ochrony młodych drzew, sadzonek, krzewów, np. róż czy winogron.
Drugą opcją jest przykrycie gleby. Można zakryć podłoże i stworzyć tak zwaną szklarnię. Aby to zrobić, trzeba zainstalować dodatkowe konstrukcje i kotwy do agrowłókniny. Nadaje się przy sianiu ogórków, pomidorów i innymi warzyw. Uprawa ogórków w gruncie wymaga ich zabezpieczenia. Kiedy wysiewać ogórki? Najlepszy czas to oczywiście – zimni ogrodnicy, czyli maj. Jeżeli ktoś chce cieszyć się ogórkami wcześniej, powinien przykryć je agrowłókniną białą.
Agrowłókninę można również zastosować przed bezpośrednim sadzeniem roślin w ogrodzie. Aby to zrobić, należy oczyścić obszar i przykryć go włókniną, zabezpieczając specjalnymi kołkami do agrowłókniny. Następnie wyciąć dziury, w których posadzi się rośliny.Ta metoda jest idealna do zastosowania włókniny pod truskawki. W końcu kilkadziesiąt lat temu pod krzakami truskawek umieszczano słomę, aby owoce nie dotykały ziemi i nie gniły przed czasem.
Gdzie można kupić agrowłókninę?
Dostępna jest w sklepie ogrodniczym po atrakcyjnych cenach, ponadto agrowłóknina w castoramie występuje w różnych szerokościach i długościach. Czy można kupić agrowłókninę w obi? Oczywiście, można też kupić tam folię pod truskawki, folię pod tuje i folię na skarpy. Dostępna jest też agrowłóknina na allegro, można nabyć nie tylko białą i czarną, ale również agrowłókninę zieloną i agrowłókninę brązową. Agrowłókninę Leroy sprzedaje taką jak: agrowłóknina biała 23g, do sadzenia poziomek, geowłókninę pod drogę i folię, jako podkład pod kostkę brukową. Na agrowłókninę ceny są przystępne, więc można zakupić ten materiał bez uszczerbku dla domowego budżetu. Nie warto oszczędzać na agrowłókninie do okrywania roślin, które odpłacą się dorodnymi plonami.
Agrowłóknina pod truskawki
Truskawki to uprawa wymagająca wiele wysiłku. Przesuszenie lub gnicie gleby, zwalczanie chwastów i szkodników, trudności w zbiorach - takie problemy są dobrze znane ogrodnikom. Próbując je rozwiązać, ludzie używają różnych środków i metod, budują osłony z włókniny pod truskawki. Wraz z pojawieniem się w sprzedaży agrowłókniny pod truskawki większość powyższych problemów należy już do przeszłości. Uprawa truskawek na agrotkaninie to najnowocześniejszy i najbardziej wydajny sposób stosowany w rolnictwie. Jako materiał okrywający truskawki agrowłóknina ma znacznie wiele pozytywnych właściwości.
Zalety materiału to:
-
Minimalna inwestycja w pielęgnację upraw ogrodowych.
-
Zmniejszenie liczby podlewania.
-
Niezawodna ochrona przed ptakami, chwastami, ślimakami, mrówkami i innymi szkodnikami.
-
Łatwość zbierania. Znajdując się na powierzchni płótna, owoce nie gniją i pozostają czyste nawet po podlaniu.
-
Ochrona grządek truskawkowych przed niskimi temperaturami.
-
Zmniejszenie ryzyka infekcji grzybiczych.
-
Przyspieszenie wegetacji, wczesne dojrzewanie owoców.
Sadzenie truskawek na agrowłókninie czarnej to nowoczesna i swego rodzaju progresywna metoda. Nie ma potrzeby pielenia chwastów. Jest to szczególnie ważne na dużych plantacjach. Truskawki na agrotkaninie rosną doskonale i przynoszą wydajne plony. Można również stosować agrowłókninę zabezpieczając sadzonki przed wpływami środowiskowymi i szkodnikami. Co ile sadzić truskawki na agrowłókninie? Dla prawidłowego wzrostu i owocowania truskawki należy sadzić tak, aby odległość między poszczególnymi rzędami wynosiła 50 cm. Z kolei w jednym rzędzie sadzonki powinny być umieszczane, co 20 – 30 cm. Czy możliwe jest sadzenie malin na agrowłókninie? Tak, ogrodnicy polecają wykorzystanie agrowłókniny czarnej 50 g/m2.
Agrowłóknina na chwasty
Kupowanie agrowłókniny na chwasty i szczęśliwe życie podczas uprawy roślin jest realne. Aby zapobiec wzrostowi chwastów na swoich grządkach lub klombach, wielu ogrodników stosuje czarne agrowłókniny ogrodowe. Jak kłaść agrowłókninę przeciw chwastom? Mechanizm układania jest prosty: układa się płótno na całej powierzchni, zabezpieczając je na obwodzie kołkami do agrowłókniny. W samym materiale trzeba zrobić dziury lub ostrożnie przeciąć go w poprzek w tych miejscach, w których planuje się sadzić rośliny, warzywa lub owoce. W ten sposób zapobiega się przenikaniu światła słonecznego do chwastów, co utrudnia ich wzrost.
Podlewanie odbywa się bezpośrednio pod korzeniem posadzonych roślin.Technologia ta pozwala na ograniczenie lub spowolnienie wzrostu chwastów o 90%. Taka włóknina na chwasty może być używana przez kilka sezonów z rzędu, przy starannym montażu i demontażu. Pozwala sadzonkom oddychać i otrzymywać niezbędną ilość światła do fotosyntezy i owocnego wzrostu. Agrowłóknina czarna do chwastów pozwala na lepsze ogrzanie gleby i może być stosowana wczesną wiosną do sadzenia roślin lub na terenach o niekorzystnym klimacie i przymrozkach.
Jak zabezpieczyć hortensje na zimę?
Hortensje nie są mrozoodporne, dlatego muszą być odpowiednio przygotowane do okresu zimowego i trzeba zapewnić roślinom dodatkowe schronienie, przed mrozem. Należy pamiętać, że hortensje na zimę zabezpiecza się tak, aby mróz nie uszkodził wierzchołków pędów, a to będzie wymagało zgięcia gałęzi do ziemi, jak to ma miejsce w przypadku winorośli. Aby uelastycznić gałęzie krzewu, wiosną spryskuje się je słabym roztworem nadmanganianu potasu. Jeśli nie można zgiąć pędów do ziemi, zaleca się zebranie ich w pęczek i zbudowanie pionowego schronienia. Często w sklepie ogrodniczym pada pytanie o to jak zabezpieczyć hortensje na zimę? Opinie różnią się, ale mimo to większość ekspertów zaleca porzucenie folii z tworzywa sztucznego, ponieważ hortensja nasycona wilgocią w okresie jesiennym pod folią może chorować. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie agrowłókniny, przykrywając młode hortensje, które posadziło się w bieżącym lub ubiegłym roku.
Jakie jeszcze rośliny wymagają ochrony z użyciem agrowłókniny?
Czy przydatna jest agrowłóknina pod tuje? Oczywiście, taką włókninę ogrodową można zastosować przed sadzeniem oraz pomiędzy posadzonymi już tujami. Trzeba pamiętać o prawidłowym zabezpieczeniu materiału, do celu należy użyć szpilek do agrowłókniny. Uchroni to tuje przed atakiem chwastów. Jaka agrowłóknina pod tuje sprawdzi się najlepiej? W tym przypadku odpowiednia będzie agrowłóknina 80 cm (szerokość), przycinają ją na wymaganą długość. Czy agrowłóknina na ziemniaki znalazła zastosowanie? Tak, trzeba jednak pamiętać o jej grubości, optymalna będzie agrowłóknina 19 gr na m2. Ochroni sadzonki przed przymrozkami i będzie można szybciej delektować się młodymi ziemniaczkami.
Czy stosowana jest agrowłóknina pod kamienie ozdobne? Tak, do tego celu wykorzystywana jest tak zwana agrowłóknina ściółkująca, która przeciwdziała przegrzewaniu się gleby, utrzymując prawidłowy poziom wilgotności. Ponadto chroni rośliny przed zbyt dużym wypłukiwaniem minerałów z ziemi oraz wzrostem chwastów. Można na niej układać piękne kamienie, które utrzymują włókninę i chronią przed wiatrem a dodatkowo zdobią ogród. Ważne! Agrowłóknina czarna oraz agrowłóknina brązowa są idealne do ściółkowania roślin natomiast agrowłóknina biała świetnie nadaje się do osłaniania różnych roślin przed zmiennymi warunkami środowiskowymi. Okrywanie roślin na zimę agrowłókniną jest doskonałym sposobem na ich uchronienie przed mrozami. Rośliny doskonale zniosą zimę a na wiosnę rozpoczną swój sezon wegetacyjny.